A nyári szabadság idején különösen sokan vesznek részt olyan utazásokon, amelyhez utazási iroda segítségét veszik igénybe. Az utazás iroda által szervezett utazások alapvető dokumentuma az utazási szerződés. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
Az utazási szerződés lényegében a vállalkozási szerződés egyik sajátos típusa. Két szereplője van:
A szerződés alapján az utazásszervező utazást és az út egyes állomásain való tartózkodást köteles megszervezni, valamint köteles az ehhez kapcsolódó szolgáltatásokat nyújtani. Az utas a szolgáltatások átvételére és díj fizetésére köteles.
Míg korábban az utazási szerződést kizárólag írásban lehetett megkötni, jelenleg már mód van a megkötésére például interneten keresztül vagy akár telefonon is. Az utazási szerződést egyszerű és közérthető nyelven kell megfogalmazni.
Az utazási szerződés megkötésekor vagy azt követően haladéktalanul tartós adathordozón az utazó rendelkezésére kell bocsátani a szerződés egy példányát vagy az arról szóló visszaigazolást. Ez akkor is kötelező, ha nem személyes fizikai jelenlét mellett történt a szerződéskötés. Amennyiben pedig olyan utazási csomagra szóló szerződésről van szó, amelyet üzlethelyiségen kívül kötöttek, akkor a szerződés egy példányát vagy az arról szóló visszaigazolást papíron vagy – ha az utazó ehhez hozzájárul – más tartós adathordozón kell rendelkezésére bocsátani.
A szerződés megkötése előtt fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy utazási csomagra vonatkozó szerződést kötünk-e vagy sem. Ez azért lényeges, mert egyes utazási biztosítékok csak utazási csomag esetén illetik meg az utast.
Utazási csomagról akkor beszélünk, ha a legalább két különböző típusú utazási szolgáltatás együttes igénybevételére kerül sor ugyanazon utazás vagy üdülés részeként. Például utazási csomag, ha egyazon utazási irodánál intézzük a repülőjegyet és a szállást. Nem utazási csomag, ha csak a szállást vásároljuk az utazási irodán keresztül, de a repülőjegyet magunknak intézzük.
Amennyiben utazási csomag szolgáltatására vonatkozó szerződést kötünk, abban az esetben az utazási irodának már a szerződéskötés előtt kötelezően tájékoztatást kell nyújtania. Ennek tartalmát egy kormányrendelet írja elő.
Az utazási szerződés kötelező tartalmát szintén jogszabály, jelen esetben kormányrendelet határozza meg.
Utazásszervezői tevékenységet csak olyan vállalkozás végezhet, amely megfelel a tevékenységre vonatkozó jogszabályi előírásoknak. Ilyen előírás, hogy megfelelő vagyoni biztosítékkal kell rendelkeznie.
A vagyoni biztosíték olyan esetben szolgál fedezetül, ha az utazásra befizetett előleg, díj visszajárna az utazónak, de a visszafizetést az utazási iroda nem tudja teljesíteni (pl. fizetésképtelenné vált). Ebben az esetben az a biztosító vagy más pénzintézet teljesíti a visszafizetést, ahol az iroda a vagyoni biztosítékra szerződést kötött.
Fontos, hogy csak olyan utazási irodával szerződjünk, aki jogosult utazásszervezői tevékenységre és rendelkezik az előírt vagyoni biztosítékkal. Az utazásszervezői tevékenység feltételeit Budapest Főváros Kormányhivatala ellenőrzi. A tevékenységre jogosult vállalkozások listáját a kormányhivatal honlapján keresztül itt lehet elérni.
Az utazásszervezőnek a vagyoni biztosítékon kívül bizonyos esetben kötelező biztosítással is rendelkeznie kell. Ilyen eset, ha olyan utazási csomagot értékesít, amelynek része a személyszállítás is. Ebben az esetben az utazási csomagra vonatkozó szerződés megkötésekor rendelkeznie kell az utazóra, mint kedvezményezett részére megkötött kötelező biztosítással is.
A vagyoni biztosíték és kötelező biztosítás csak akkor védi az utazót, ha utazási csomagra kötött szerződést. Ezért is különösen lényeges, hogy az utas tisztában legyen azzal, hogy a szerződése utazási csomagra vonatkozik-e.
Az utazási szerződés felmondásáról itt olvashat.
dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.