Nem dől össze a világ a Brexit után

2020. 01. 31., 18:15

Mi történik a magyar adórendszerrel a Brexit után? Kevesebb adó folyik be a magyar adókasszába? Mi lesz a Magyarországon működő brit, illetve a Nagy-Britanniában lévő magyar vállalatokkal? – A Niveus Consulting Group összefoglalója.

A magyar adórendszert alapvetően nem érinti a Brexit. A Magyarország belépése utáni új uniós tagállamok csatlakozása nem változtatta meg érdemében a magyar jogrendszert, így a britek kilépése sem lesz hatással a magyar adózásra.

A Niveus Consulting Group tanácsadói szerint konkrét adóbevétel-kiesést nem okoz a Brexit. Adókiesést legfeljebb áttételesen okozhat a gazdasági hatások miatt, vagy ha esetleg a Brexit miatt a brit vállalkozások kevésbé lennének aktívak, de ennek mértékét még megbecsülni sem lehet jelenleg.

Jelentős változás két területen várható: 

  • a Nagy-Britanniával folytatott kereskedelmi kapcsolatok áfa- és vámkezelése, illetve
  • a brit cégek magyar gazdasági jogi helyzete.

„Az áfa- és vámszabályok esetén sem konkrétan a szabályokra, az adórendszerre, hanem az alkalmazásukra lesz a Brexitnek hatása. Ahogyan Horvátország csatlakozásakor az egyik nap még exportnak minősülő ügylet a következő nap már Közösségen belüli értékesítés volt, itt most a fordított helyzet fog felmerülni. Ez áfa-szempontból az adminisztráció megváltoztatását igényli, azaz más soron kell bevallani az értékesítést, más dokumentumok szükségesek a bevalláshoz, de a magyar vállalkozások által fizetendő adóra nem lesz hatással” – mondta Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group adópartnere.

„A brit cégeknek a jövőben nem kell megadni azokat a kedvezményeket, amelyek az EU-s cégeket megilletik. Egy EU-s vállalatot a magyar jogszabályok kötelesek a magyar cégekkel azonos módon kezelni, fióktelepet alapíthatnak, ingatlant vásárolhatnak. Ezeket a jövőben a brit cégek más feltételekkel tehetik meg, kivéve, ha változnának a jogszabályok” – tette hozzá Fischer Ádám, a Niveus Consulting Group jogi partnere.

Ami a jövedelemadókat (társasági adó, személyi jövedelemadó) illeti; Magyarország nemzetközi egyezményt kötött Nagy-Britanniával a kettős adóztatás elkerüléséről.  Erre nincs hatással az, hogy Nagy-Britannia EU-tag vagy sem. A társadalombiztosítási járulékokat sem érinti alapvetően a Brexit, mivel főszabály szerint azt a Magyarországon végzett munkával szerzett jövedelem után kell fizetni. Ugyanakkor probléma lehet, hogy az EU-n belül automatikusan ismerik el az országok a másik országban végzett munkát, például a nyugdíjszámítás során. Nem EU-tagállamokkal ehhez külön nemzetközi szerződés szükséges. A Niveus Consulting Group szerint, miután ez EU-szintű probléma, feltételezhető, hogy uniós megoldás fog születni.

Magyar vállalatok Nagy-Britanniában: plusz adminisztrációs teher

Az áfa-, illetve vámszabályokra lesz a legnagyobb hatással a Brexit. A Nagy-Britanniával kereskedő vállalkozásoknak fel kell készülniük arra, hogy az oda eladott, illetve onnan vásárolt termékeknek át kell esniük a vámeljáráson: vámot kell fizetniük, adminisztrálniuk kell. Vámjogi képviselőt érdemes megbízni annak, akinek nincs rutinja vámeljárásban.

Brit vállalatok Magyarországon: felkészülést igényel

A Magyarországon működő brit vállalkozások is elsősorban jogi természetű változásra számíthatnak, illetve az áruk országok közötti mozgatása, értékesítése lesz hatással rájuk. A teendők az erre való felkészülést, a számlázási, könyvelési rendszer átalakítását jelentik elsősorban. Célszerű figyelemmel kísérniük azon polgári, gazdasági jogszabályok változását, amelyek a jövőben érinteni fogják a brit cégeket – tette fel a kérdést Fischer Ádám.

Kint dolgozó magyarok

A Nagy-Britanniában dolgozók személyi jövedelemadóját nem érinti a Brexit, mivel a magyar-brit kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény alapján az ott végzett munkával szerzett jövedelem mentesül az adó alól Magyarországon. Ezen a kilépés nem fog változtatni.

A Niveus Consulting Group szerint a társadalombiztosítási jogviszony viszont jelenthet problémát. Jelenleg a Nagy-Britanniában dolgozók biztosítását a magyar társadalombiztosítási rendszernek el kell ismernie: Magyarországon sürgősségi betegállátást vehetnek igénybe a kint dolgozók. Fordítva is, ha valaki Nagy-Britanniából kap nyugdíjat, ahhoz hozzá kell számítani a Magyarországon ledolgozott éveket. Ezen kívül a magyar lakcímmel rendelkezőknek nem kell fizetniük itthon tb-t, ha Nagy-Britanniában van bejelentett munkahelyük. Ebben a kérdésben is várható uniós szintű megoldás, mivel ez nem csak magyarokat érintő kérdés.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS