Melyek a vállalkozási szerződés legfontosabb tudnivalói?

2024. 02. 11., 12:15

A vállalkozási szerződés a hétköznapi életben az egyik leggyakrabban előforduló megállapodás. A legtöbb ember jó eséllyel maga is köt vállalkozási szerződést élete során. E körbe tartozik egyebek mellett a kivitelezési, az utazási, valamint valamennyi közszolgáltatási szerződés is. Sokaknak érdemes lehet közelebbről is megismerkedni a vállalkozási szerződésekre vonatkozó szabályokkal. A legfontosabbakat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

A vállalkozási szerződés alapjai

A vállalkozási szerződés alapján a vállalkozó tevékenységgel elérhető eredmény, azaz mű megvalósítására, míg a megrendelő annak átvételére és a vállalkozói díj megfizetésére köteles.

Vállalkozási szerződésről beszélünk, ha a szerződő feleknek a célja valamilyen előre körülírható, pontosan meghatározható eredménynek, teljesítménynek a felek együttműködése és munkája útján történő elérése.

Ilyen szerződés megkötésére kerül sor például abban az esetben, ha az építési vállalkozó egy lakóház felépítésére vagy egy tervező egy tervdokumentáció elkészítésére vállal kötelezettséget.

A megrendelő utasítási joga

A vállalkozási szerződés igen lényeges ismertetőjele a megrendelő széleskörű utasítási joga. A vállalkozó főszabály szerint a megrendelő utasítása szerint, azt követve köteles eljárni.

Előfordulhat azonban, hogy a megrendelő, például a megfelelő hozzáértés, szakmai jártasság hiányában, célszerűtlen vagy szakszerűtlen utasítást ad a vállalkozónak. Ebben az esetben a vállalkozó köteles erre felhívni a megrendelő figyelmét. Amennyiben a megrendelő a figyelmeztetés ellenére is fenntartja az aggályos utasítását, úgy a vállalkozó – döntése szerint – elállhat a szerződéstől, vagy a megrendelő utasítása szerint elláthatja a feladatát, azonban kizárólag a megrendelő kockázatára.

Sajnos nem példa nélküli az sem, hogy a megrendelő olyan utasítást ad, amelynek végrehajtásával a vállalkozó jogszabályt, hatósági határozatot sértene meg, vagy veszélyeztetné mások személyét vagy vagyonát. Ebben az esetben a vállalkozónak nincs lehetősége a mérlegelésre: köteles megtagadni az utasítás teljesítését.

Lényeges előírás, hogy a megrendelő nem adhat utasítást a tevékenység megszervezése vonatkozásában, továbbá nem teheti a teljesítést terhesebbé a vállalkozó számára. A tevékenység végzésének feltételeit egyebekben a vállalkozó köteles megszervezni. Ennek során figyelemmel kell lennie arra, hogy a tevékenység biztonságos, szakszerű, gazdaságos és határidőre történő befejezése biztosított legyen.

A vállalkozási szerződés, mint eredménykötelem

A vállalkozási szerződés jellegzetes vonása, hogy annak tárgya valamely eredmény megvalósítása.

A vállalkozási szerződést leggyakrabban a megbízási szerződéssel szokás összehasonlítani. Megbízási szerződés alapján a megbízott egy ügynek vagy feladatnak a gondos ellátására vállal kötelezettséget, nem pedig egy meghatározott eredmény elérésére. Éppen ezért is nevezik a megbízási szerződést gondossági, míg a vállalkozási szerződést eredménykötelemnek.

Természetesen a vállalkozótól is elvárható a feladatai gondos és szakszerű ellátása. Neki azonban e kötelezettségeken túlmenően kell a szerződésben körülírt eredményt elérnie. Megbízás esetén ezzel szemben a megbízott „csak” a gondos feladatellátásra törekszik. Sőt, megbízás esetén gyakran előfordul, hogy nincs konkrét kitűzött eredmény a szerződésben. Az is gyakori, hogy egy eredmény megvalósítása a gondos eljárás esetén sem kizárólag a megbízotton múlik.

A vállalkozó díjazása

A törvényben meghatározott főszabály szerint a díjazás, azaz a vállalkozói díj az eredmény létrehozása, a rábízott feladat sikeres teljesítése esetén jár.

Jellemző ugyanakkor, hogy a felek megállapodása alapján a vállalkozó több részletben, az egyes részeredmények elérésekor vagy egyes munkafolyamatok befejezésekor részesül a vállalkozói díjban. Amennyiben a vállalkozó a szerződésben vállalt eredményt nem tudta egészében megvalósítani, azonban azt részben teljesítette, úgy őt a díjazás arányos része illeti meg.

A szerződő felek sok esetben nem tételes díjazásban, hanem átalánydíjban állapodnak meg. Ilyen megállapodás esetén fontos szem előtt tartani, hogy a vállalkozó az átalánydíjon felül igényt tarthat a pótmunka ellenértékére. Pótmunka az utólag megrendelt, különösen tervmódosítás miatt szükségessé váló munka.

Átalánydíj kikötése esetén a többletmunka díja nem illeti meg a vállalkozót. Többletmunka alatt azt a munkát értjük, amely a vállalkozási szerződés része ugyan, de a díj meghatározásánál a felek nem vették azt figyelembe. Többletmunka továbbá az a munka is, amely nélkül a mű rendeltetésszerű használatra alkalmas megvalósítására nem kerülhet sor.

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS