Külföldi áfa visszaigénylése: változásra figyelmeztet a szakértő

2024. 06. 10., 10:10

A külföldön megfizetett áfa visszatérítésének folyamata kisebb mértékben változott – hívja fel a figyelmet az RSM Hungary.

Szeptember 30-ig kell benyújtani külföldi áfa visszatérítési kérelmet azoknak a belföldi adóalanyoknak, akik az Európai Unió másik olyan másik tagállamban szereztek be terméket vagy szolgáltatást, ahol nem végeznek adóköteles gazdasági tevékenységet – kezdi friss bejegyzését Palicz Petra, az RSM Hungary Adóüzletágának menedzsere.

Külföldi áfa visszaigénylése: mikor lehetéséges?

Amennyiben egy belföldi adóalany az Európai Unió másik olyan másik tagállamában szerez be terméket vagy szolgáltatást, ahol nem végez adóköteles gazdasági tevékenységet, és a beszerzés során az adott tagállami általános forgalmi adó felszámításra kerül, akkor a beszerzés országában történő regisztráció, adószám igénylés, külföldi adótanácsadó igénybevétele nélkül is van lehetőség a számlán áthárított általános forgalmi adó visszaigénylésére.

Hogyan zajlik a külföldi áfa visszaigénylése?

A magyar adóalany az európai uniós adóalanyokat megillető áfa-visszatérítési jogát a NNAV-hoz az ELEKAFA nyomtatványon benyújtott áfa visszatérítési kérelmében tudja érvényesíteni. A benyújtást követően a magyar adóhatóság fogja felvenni a kapcsolatot a külföldi adóhatósággal.

A visszatérítési kérelem benyújtásának határideje a visszatéríttetési időszakot követő naptári év szeptember 30-a, amely távolinak tűnhet, de érdemes már most foglalkozni a kérdéssel.

Változás a külföldi áfa visszaigénylésében

2024. április 1-től azoknak a magyar adózóknak, akik visszaigénylik a más Európai Uniós tagállamban rájuk áthárított hozzáadottérték-adót, azaz az általános forgalmi adót, azoknak a 24ELEKAFA-űrlapot kell beküldeniük a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz. Ezt a nyomtatványt kell használni a 2023. évi áfa-visszatérítéseknél, és a 2024. évi áfa-visszatérítéseknél is, függetlenül attól, hogy mely évre kérik az áfa visszatérítését, módosítását, illetve kiigazítását. Korábban minden évre külön nyomtatványt adott ki a NAV.

Kik igényelhetik vissza a külföldön megfizetett áfát?

Korábbi bejegyzéseikben az RSM szakértői összefoglaltak néhány speciális esetet, amelyet a fel- vagy összeszerelés, valamint az áru- és személyszállítás kapcsán érdemes figyelembe venni, amikor áfa visszatérítés szempontjából érdemes lehet átnézni a külföldi ügyletek számláit.

Az alábbi termékköre jellemzően vonatkozik az áfa-visszaigénylési lehetőség:
– üzemanyag, autópályadíjak és úthasználati díjak (jellemzően a logisztikai szektorban),
– közlekedési eszközök bérbeadása,
– utazási költségek (pl. taxiköltség),
– szállodai szolgáltatások,
– belépőjegyek vásárokra és kiállításokra,
– reprezentációs költségek.

Az áfa-visszatérítés folyamata egyszerű, de sajnos rengeteg adminisztratív buktatót rejt, és egy időszakra, egy országra vonatkozóan csak egy kérelmet lehet benyújtani, ezért érdemes tapasztalt adótanácsadó segítségét kérni.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS