Így támogatja az ukrajnai menekültek foglalkoztatását a magyar kormány

2022. 03. 31., 13:41

Magyarország a munkáltatóknak nyújtott támogatással segíti az Ukrajna területéről menekültek magyarországi foglalkoztatását – derül ki a 96/2022. (III. 10.) Kormányrendeletből. A támogatást a munkáltató a munkavállaló lakhatási és utazási költségeinek biztosítására köteles fordítani.

A támogatás elnyeréséhez mind a munkáltatónak, mind a munkavállalónak meg kell felelnie bizonyos feltételeknek – tájékoztatott dr. Szauter Dóra Amina, az act Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértője.

Munkáltatót érintő feltételek

A támogatásra való jogosultság legfontosabb előfeltétele, hogy a Magyarország területén székhellyel, telephellyel, vagy fiókteleppel rendelkező munkáltató vállalja, hogy a munkavállaló, valamint szükség esetén kiskorú gyermeke részére megfelelő szálláshelyet és szervezetten munkába járási lehetőséget biztosít a munkaviszony fennállása alatt. Ha a munkavállalónak kiskorú gyermeke van, a munkáltatónak a kiskorú gyermek részére is biztosítania kell a szállást a munkavállaló szülő mellett.

A foglalkoztatásnak Magyarország területén kell történnie.

A kérelmet csak a Polgári Törvénykönyv szerinti gazdasági társasági formában működő jogi személyek nyújthatják be, így közkereseti társaságok, betéti társaságok, korlátolt felelősségű társaságok, valamint részvénytársaságok, akkor is, ha nonprofit vállalkozásként működnek. Munkaerő-kölcsönző cégek is nyújthatnak be kérelmet, azonban ha a szállást és az utazást nem saját maguk, hanem a kölcsönbe vevő cég biztosítja a munkavállaló részére, úgy a munkaerő-kölcsönző a támogatásra nem lesz jogosult.

Nem igényelheti a támogatást az a cég, amellyel szemben jogerős végzéssel elrendelt végelszámolás, felszámolás, csődeljárás vagy egyéb megszüntetésre irányuló eljárás van folyamatban.

A kérelmező cégnek meg kell felelnie továbbá a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményeinek. Így nem felel meg például a feltételeknek, és nem kérelmezheti a támogatást az a munkáltató, akit végrehajtható közigazgatási határozatban bírsággal sújtottak gyermekmunka, az egyenlő bánásmód követelményének megsértése, vagy a munka díjazására vonatkozó szabályok megsértése miatt, esetleg azért, mert akár a NAV, akár a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság felé elmulasztott eleget tenni bejelentési kötelezettségének.

Munkavállalót érintő feltételek

A támogatás igénybevételéhez a foglalkoztatandó munkavállaló olyan ukrán, vagy ukrán-magyar kettős állampolgársággal rendelkező személy lehet, aki az Ukrajnában zajló fegyveres konfliktus elől menekült Magyarország területére 2022. február 24. napját követően.

Kizárólag olyan menekült dolgozó foglalkoztatható ebben a formában, akinek a kérelem benyújtását megelőző 1 éven belül belüli Magyarországon történő foglalkoztatása nem haladta meg a 90 napot.

A támogatás mértéke

A támogatás mértéke munkavállalónként havonta a munkavállaló lakhatási és utazási költségének az 50 százaléka, de maximum 60.000 forint. Amennyiben azonban a munkavállalónak vele közös háztartásban élő kiskorú gyermeke(i) vannak, úgy gyermekenként további 12.000 forint összegű támogatásra jogosult a munkáltató, így a támogatás felső határa is ennek megfelelően növekszik. Ha a kiskorú gyermek mindkét szülője azonos munkáltató munkavállalója, akkor a munkáltató a kiskorú gyermek után járó támogatásra csak az egyik szülő után jogosult. A lakhatási és utazási támogatással nem biztosított részét a munkáltató és a munkavállaló 50-50 százalékban viseli.

A vissza nem térítendő támogatás a munkáltató részére havonta utólag kerül kifizetésre és köztehermentes.

A támogatás tartama

A támogatás maximális időtartama 12 hónap, amely kérelemre további 1 évre meghosszabbítható. Mindennek természetesen feltétele a munkaviszony fennállásának szakadatlansága, ugyanis a munkaviszony megszűnésével a támogatásra való jogosultság is megszűnik.

A foglalkoztatás lehetséges formái

A munkaviszony határozott és határozatlan időre is szólhat, azonban legalább heti 20 órában kell foglalkoztatni a menekült dolgozót. Ennélfogva az egyszerűsített foglalkoztatás céljára irányuló munkaviszonyhoz nem igényelhető a támogatás, ugyanúgy, ahogy közfoglalkoztatáshoz sem.

Eljárás

A Kormányrendelet tartalma szerint a támogatás iránti kérelmet a munkavállaló foglalkoztatásának helye szerint illetékes kormányhivatalnál kell elektronikusan előterjeszteni, a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján közzétett formanyomtatványon. A kormányhivatal 8 munkanapon belül megvizsgálja a kérelmet, és a feltételek fennállása esetén nyilvántartásba veszi, ellenkező esetben elutasítja azt.

A kérelem benyújtásához az érintett munkavállaló munkaszerződését, valamint a munkavállalói adatlapot csatolni kell – sorolta az act Bán és Karika Ügyvédi Társulás munkatársa.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS