Fontos határidő közeleg: erre kell figyelniük a vállalkozásoknak

2020. 06. 25., 16:00

Pár napjuk maradt a cégeknek és egyéni vállalkozóknak, hogy felkészüljenek a NAV felé július 1-jétől kötelező online adatszolgáltatási kötelezettségre.

Akik már most NAV-álló online számlázóprogramot használnak, csupán össze kell kötniük a számlázórendszerüket a NAV Online Számla rendszerrel. Akik nem rendelkeznek ilyennel, a Számlázz.hu rendszerén keresztül ingyenesen eleget tehetnek a jogszabályban foglaltaknak. A K&H segít abban, hogy mit kell tenni ahhoz, hogy elkerüljük a bejelentés elmulasztását és az esetleges bírságot.

A vírusjárvány terjedésének lassításában és az online adatszolgáltatásában is kulcsszerepet játszanak az online fejlesztések. A július 1-jétől életbe lépő NAV szabályozás szerint minden, belföldi adóalany számára – tehát a vállalkozásoknak, az egyéni vállalkozóknak és az adószámos magánszemélyeknek – kiállított számlát kötelező beküldeni a NAV-hoz, amihez online számlázásra van szükség. Egyelőre csak azokat nem terheli az adatszolgáltatási kötelezettség, akik kizárólag magánszemélyeknek vagy külföldre számláznak, így összességében a NAV tájékoztatása szerint 1,2 millió vállalkozó is érintett lehet a változásban.

Nyitottabbak lettek a cégek az online megoldásokra

A koronavírus-járvány miatt azok a vállalkozások is nyitottabbá váltak az innovatív, digitális megoldások iránt, akik eddig elzárkóztak ezek elől. Ezt erősíti tovább a NAV felé július 1-jétől kötelező online adatszolgáltatás, ugyanis – bár a kézi számlatömb használata továbbra is lehetséges – az adatszolgáltatási kötelezettség miatt sokkal egyszerűbb dolga van azoknak, aki online számlázásra váltanak. Ez ugyanis kevesebb adminisztrációs időt igényel, és kevesebb hibázási lehetőséget rejt, hiszen nem kell duplán, a kézi számlázás után online is rögzíteni az adatokat.

„A K&H vállalkozói és nagyvállalati ügyfelei az online számlázás törvényi megfelelése mellett a nyílt bankolás keretében Magyarországon elsőként csatlakozhattak a Számlázz.hu autokassza szolgáltatásához, és élvezhetik a banki utalások és a kiállított számlák szinkronizálásának kényelmét és előnyeit. Az elmúlt hónapokban mintegy 1500 ügyfél közel 2000 számlaszáma lett összekötve az online számlázó alkalmazással, tehát a tavaszi indulás óta gyakorlatilag megduplázódott az autokasszát használó K&H ügyfelek száma” – tájékoztatott Kökény Roland, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője a hamarosan életbe lépő szabályozással kapcsolatban.

Amikre különösen figyelni kell

A Számlázz.hu nemrég végzett kutatásából kiderült, hogy a kkv-k 80, az egyéni vállalkozóknak pedig 58 százaléka tud arról, hogy július 1-től minden, belföldi adóalany felé kiállított számlát be kell küldeni online a NAV-nak, áfatartalomtól függetlenül. „Azoknak a vállalkozásoknak, akik olyan NAV-álló online számlázót használnak, mint a Számlázz.hu, nincs szükségük fejlesztésre. Az adatszolgáltatási kötelezettségüknek eleget tudnak tenni azzal, hogy összekötik a Számlázz.hu fiókot a NAV Online Számla rendszerével, ami egy rövid, (NAV-regisztrációval együtt) mindössze 15 perces folyamat. Az adatszolgáltatás innentől automatikusan működik. Akik eddig kivártak az online számlázó használatával, mindenképpen lépniük kell, a júliusi változások után ugyanis jön a következő lépés, amikor is január 1-től minden számláról adatot kell szolgáltatni az adóhatóság felé, így azokról is, amelyeket magánszemélyek felé állítottak ki” – hívta fel a figyelmet Stygár László, a Számlázz.hu szolgáltatásfejlesztési vezetője. A Számlázz.hu azok számára is megoldást nyújt, akik olyan vállalatirányítási rendszert használnak, amely nem képes az automatikus, online adatszolgáltatásra. A Számla Agent szolgáltatás ugyanis lehetővé teszi bármely külső szoftver részére, hogy az számlát bocsásson ki a vállalkozás Számlázz.hu fiókján keresztül –, így a NAV adatszolgáltatás a jogszabályban leírtaknak megfelelően tud működni.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS