9,3 milliárd forint uniós támogatással fejlesztette szolgáltatásait a NAV

2023. 11. 28., 17:10

Lezárult a NAV KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00035 számú, „Adóügyi igazgatási eljárások egyszerűsítése, adminisztratív terhek csökkentése” elnevezésű kiemelt projektje, amelyben a hivatal 2018. és 2023. között több ütemben, összesen 9,331 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással és 5,317 milliárd forint saját forrással fejlesztette elektronikus szolgáltatásait.

Az informatikai fejlesztések négy fő cél mentén, hat projektelemben – a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. és a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség konzorciumi együttműködésében – valósultak meg: érintették a NAV információs és ügyintézőplatformjainak, adat- és változásbejelentési, illetve bevallási rendszerének, továbbá belső szakrendszereinek modernizációját is. A fejlesztések révén a korábbiaknál magasabb szintű szolgáltatást nyújtó, könnyen kezelhető, a jelen kor kihívásainak megfelelő alkalmazások jöttek létre, csökkent az adóügyekkel kapcsolatos papírmunka, és egyszerűsödött az ügyintézés ügyfél- és ügyintézői oldalon egyaránt.

A NAV új honlapjával egy letisztultabb, személyre szabható portál jött létre, a vele összhangban megújuló NAV-Mobil pedig egy modern, átlátható menüt és navigációt kapott. A fejlesztések nyomán az eBEV-portált felváltotta a jóval komplexebb szolgáltatást nyújtó ügyintéző-felület, az Ügyfélportál.

Az ONYA korszerűsítésével bővült az online beadható nyomtatványok köre, korszerűbbé vált a nyomtatványkezelés. A NAV korábbi telefonos tájékoztató és ügyintéző-rendszerének informatikai egységesítésével létrejött az általános tájékoztatást és ügyintézést is biztosító NAV Infóvonal (1819).

Az új adózóiéletút-követő alkalmazás a NAV rendszereiben tárolt adatokat a korábbi időráfordítás töredéke alatt teszi elérhetővé az ügyintézőknek. Szintén a NAV adatvagyonának kiaknázását és elemzését, az ügyintézői adminisztrációcsökkentést segíti az integrált adattárház fejlesztése.

A bűnügyi területen egy komplex lekérdezőfelület, valamint egy adat- és szövegbányász-alkalmazás jött létre, így a nagyobb bűnszervezetek kapcsolati hálózatai is feltérképezhetővé válnak. Megvalósult továbbá a bűnügyi adatpiac, amelynek segítségével a NAV nyomozói az egyes szakrendszerekből már egyszeri lekérdezéssel, egységes struktúrában férnek hozzá az adatokhoz.

A VEKTOR-rendszer fejlesztésével megújult a teljes végrehajtási informatikai környezet: a projekt befejező mérföldkövének teljesítésével jelentősen nőtt a végrehajtási hatékonyság. (NAV)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS