Hat feltétel, hogy a bank mielőbb folyósítsa lakásvásárlási hitelünket

2021. 09. 23., 13:45

A lakásvásárlás minden ember életében egy igen jelentős pillanat. Maga a folyamat több lépcsőből áll, az igények megfogalmazásától a hitelkérelem benyújtásán, értékbecslésen és szerződéskötésen át egészen a tényleges kulcsátadásig. A birtokbavétel azonban csak akkor valósulhat meg, ha az eladót – vagy új lakás, építkezés esetében a kivitelezőt – teljesen kifizette a vevő. A banki folyósításhoz azonban különböző feltételeknek kell megfelelni, hogy a pénzintézet teljesen bebiztosítsa magát a kifizetés előtt.

Ahhoz, hogy egyik ügyfelet se érje váratlanul a folyósítási feltételek mibenléte – meghosszabbítva ezzel a hiteligénylés folyamatát –, pénzügyi szakértő segíthet a megfelelő tájékoztatásban és a szükséges dokumentumok összegyűjtésében. Sztenderd esetnek számít egy használt lakás vásárlása, amelyhez az igényelt kölcsönösszeget az alábbi folyósítási feltételek teljesülése esetén utalja a választott pénzintézet:

1. hitelszerződés aláírása a bankfiókban;

2. közjegyzői szerződés aláírása a hivatalos személynél, amelynek ára több tízezer forint is lehet;

3. hitelszerződés érkeztetése a földhivatalban: 12.600 forintos szolgáltatási díjért cserébe a bank bejegyezteti magát, ami széljegyként megjelenik az ingatlan tulajdoni lapján;

4. önerő igazolása, amelyben az eladó nyilatkozik arról, hogy a vételárból – a bank által folyósítandó összegen kívül, ami lehet hitel, CSOK, támogatott hitel vagy új lakás esetén 5%-os ÁFA-visszatérítés – mindent kifizetett számára a vevő. Ez bankonként eltérő lehet, hogy az adott pénzintézet kéttanús nyilatkozatot vagy ügyvéd által ellenjegyzett önerőigazolást fogad-e el.

5. lakásbiztosítás kötése, amelyre a bankok kötelezhetik ügyfeleiket jelzáloghitel igénylése során, függetlenül attól, hogy lakáscélú vagy szabadfelhasználású kölcsönt vesznek-e fel. Fontos, hogy megfelelő értékre legyen biztosítva a lakás, a róla szóló kötvényt az ügyfél bemutassa a bankban, piaci és támogatott hitel esetében is engedményezettnek a bankot kell megjelölni, amelynek értelmében, ha bármilyen kár keletkezik a lakásban, akkor a biztosító a pénzintézetnek folyósítja a helyreállítási összeget. Ezek mellett igazolni kell a díjrendezettséget vagyis, hogy nem hátralékos a biztosítás, és csoportos beszedési megbízásra kell engedélyt adni, a folyamatos díjfizetés teljesülése érdekében.

+1. ingatlan tehermentesítése: Ha az eladásra kínált ingatlant korábban beterhelte tulajdonosa, és az önerő fedezi ezt az összeget, akkor az eladónak még azelőtt teljes mértékben töröltetni kell a kölcsönt, mielőtt a bank folyósítana ügyfelének.

Jó hír azonban, hogy ez nem hátráltatja az ügymenetet, a hitelbírálat elindításával egyidejűleg intézhető. A kifizetési határidőt – és ezzel a vásárlás folyamatát – viszont pár héttel meghosszabbíthatja, ha az önerő nem elegendő a tehermentesítésre. Ekkor kétlépcsős folyósításban, először csak annyit utal át a pénzintézet, amennyi fedezi a terhet, és csak azután a kölcsön visszalévő részét, hogy széljegyre került a törlés.

Újépítésű lakás vásárlása esetén a fenti feltételek a már kifizetett vételárrészekről benyújtandó számlákkal, a bank által utalásra kerülő összegek számláival, a használatba vételi engedéllyel, valamint társasház esetén az albetétesítés dokumentációjával egészülnek ki. Építkezés esetén az ügyfélnek az értékbecslést is aktualizáltatnia kell, hiszen a bank felé igazolnia kell, hogy a költségvetésben meghatározott önerő nemhogy elköltésre, de konkrétan beépítésre is került.

Hogy mennyi időt vesz igénybe mindezek teljesítése? „Amennyiben sürget az idő, a fair banktörvény által előírt 3 napos várakozási időn belül – amely idő biztosítása minden banknak kötelező a hitelszerződés átolvasására az aláírás előtt – az említett folyósítási feltételek teljesíthetők" – árulta el Fülöp Krisztián, a Duna House Pénzügyek vezetője.

„Így a szerződés aláírása után már csak a földhivatali ügyintézés van hátra, a bank pedig 2-3 napon belül folyósítani tudja az igényelt összeget. Ez is azonban csak egy lehetőség, a hitelszerződéskötéstől számítva akár pár hónapig is pihentetheti a folyósítást az ügyfél, ha biztosra akar menni, és csak akkor utalna pénzt az eladónak, ha már átadásra kész a megvásárolni szándékozott ingatlan. Ha ugyanis a bank rendelkezésre bocsájtotta a kölcsönt, a következő hónaptól el kell kezdeni a hiteltörlesztést – akár birtokba vette a vevő új otthonát, akár nem. Elhúzódó folyósítás esetén azonban egyes bankok 1-2 százalékos rendelkezésre tartási jutalékot számolhatnak fel, fogyasztóbarát vásárlási hiteleknél – építkezés esetének kivételével – viszont ez nem jelentkezik. Utóbbi kategóriába tartozik a hamarosan bevezetésre kerülő zöld hitel is, amelynek rendelkezésre tartási ideje vásárlásnál 3, építésnél 3+1 év."

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS