Az fDi Intelligence – a Financial Times Ltd. csoport tagja – évente teszi közzé „A jövő európai városai és régiói” rangsorát; a 2024-es listákon két magyar város is szerepel, Budapest és Debrecen.
„A jövő európai városai és régiói 2024” rangsor kontinensszerte a legígéretesebb befektetési helyszíneket vetette össze egymással – olvasható a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség közleményében.
Mintegy 330 európai város értékelésére került sor, amelyeket népességméret alapján öt csoportba soroltak (metropoliszok, illetve nagy-, közepes-, kis- és mikrovárosok), 141 európai régiót pedig három csoportra osztottak (nagy-, közepes- és kisrégiók).
Az értékelt helyszínek teljesítménye alapján öt alkategória szerint alakult a rangsor: a gazdasági potenciál, a vállalkozásbarát környezet, a konnektivitás, az emberi erőforrás és élhetőség, valamint a költséghatékonyság szempontjait vették figyelembe.
A magyar befektetésösztönzési erőfeszítések a korábbi rekord volumen megduplázásában öltöttek testet, és elérték a 13 milliárd eurós határt, a mértékadó rangsorban pedig ezúttal két magyar városnak sikerült az fDi Intelligence ranglistájára felkerülni.
Budapest vonzerejét az európai metropoliszok között a költséghatékonyság okán díjazták. A magyar főváros a nyolcadik helyen végzett, közvetlenül Prága és Zágráb előtt.
Az fDi Intelligence „A jövő európai városai és régiói 2024” idei díjazottjait a globális FDI szcéna vezető szakembereiből álló bíráló bizottság választotta ki. A bírák a beruházásösztönzéssel foglalkozó ügynökségek által felterjesztett 64 különböző méretű európai várost értékeltek. Ez volt az egyetlen kvalitatív kategória az egyébként adatvezérelt alapokon nyugvó rangsorban.
Debrecent a jövő európai kisvárosai között részesítették elismerésben. A kelet-magyarországi városnak a tavalyi ötödikről a negyedik sikerült feltornásznia magát, miközben továbbra is két egyesült királyságbeli helyszín, Derby és Doncaster közé ékelődik.
Debrecen 2023-ban is egy sor beruházásbejelentést ünnepelhetett, ami feltétlenül hozzájárult sikeréhez. Példaként érdemes felidézni, hogy a kínai akkumulátorgyártó óriás, az Eve Power megaprojekt megvalósítását vállalta, az IT rendszerintegrátor, a Delaware Consulting több tucat számítástechnikussal bővíti állományát, nem beszélve a németországi központú technológiai vállalatcsoportról, a ZF-ről, amely 62,5 millió eurót fektet be, hogy elektromos autókhoz gyárthasson nagyobb kapacitással alkatrészeket, részben Debrecenben.
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
A MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. honlapján megjelent adatok szerint a Paksi Atomerőmű 16 016,6 GWh villamos energiát termelt 2024-ben, ez az összes villamosenergia-termelés 47,1 százalékát jelentette.