A Demján Sándor Program részeként az EXIM-nél meghirdetett „Jövő Exportőrei Beruházási Hitel” keretében már 52,7 milliárd forint értékben fogadott be hiteligényeket a finanszírozó – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A hazai kis- és középvállalkozásokat összesen 1410 milliárd forintnyi forrással támogató Demján Sándor Program keretében az EXIM Magyarország öt finanszírozási konstrukciót indított el, amelyek célja a magyar vállalkozások nemzetközi terjeszkedésének támogatása.
Az Exportösztönző Hitelprogram iránt komoly érdeklődés mutatkozik a hazai kkv-k részéről, már összesen 59,2 milliárd forint értékben érkeztek be hiteligények – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium. Az EXIM-es program termékei:
– a „Jövő Exportőrei Beruházási Hitel”,
– a „Jövő Exportőrei Zöld Beruházási Hitel”,
– az „Exportélénkítő Beruházási Hitel” és
– az „Exportélénkítő Beruházási Lízing”.
A Jövő Exportőrei Beruházási Hitel keretében már összesen 52,7 milliárd forint értékben fogadott be hiteligényeket a finanszírozó, amelyek a szerződéskötést követően már segíthetik az ügyletekben érintett vállalkozásokat fejlesztéseik megvalósításában – mondta el Szabados Richárd, kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár.
A Jövő Exportőrei Beruházási Hitelt exportáló vállalatok vagy beszállítóik igényelhetik
– megkezdett vagy új beruházásokra,
– kapacitásbővítést vagy új termék bevezetését elősegítő beruházásokra,
– innovatív technológiák bevezetésére,
– gépek, berendezések, felszerelések, valamint immateriális javak beszerzésére.
A kamatozás a futamidő végéig fix, a hitelminősítéstől függően forint alapon 5,2–7,2 százalékos, euró alapon 3,75–5,75 százalékos. Azok a vállalkozások, amelyek energiahatékonysági, megújuló energia, vagy egyéb fenntarthatósági célú zöld beruházásokra szeretnék a hitelt igénybe venni, a Jövő Exportőrei Zöld Beruházási Hitel keretében még alacsonyabb kamatszinten kaphatnak kölcsönt.
A következő hetekben a Demján Sándor Program további elemei élesednek, az érdeklődők a részletekről a dsprogram.hu oldalon is tájékozódhatnak.
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
A MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. honlapján megjelent adatok szerint a Paksi Atomerőmű 16 016,6 GWh villamos energiát termelt 2024-ben, ez az összes villamosenergia-termelés 47,1 százalékát jelentette.