Ez a folyékony fém katalizátor sokkal zöldebb ammóniagyártás felé mutat

Ez a folyékony fém katalizátor sokkal zöldebb ammóniagyártás felé mutat
Gábor János  |  2024. 09. 20., 15:20

Az új módszer a műtrágya-előállítás fenntarthatóbbá tétele mellett felpörgetheti a hidrogén üzemanyag terjedését is, hiszen annak szállítóközegeként szintén fontos szerepet játszhat.

Az ausztrál RMIT Egyetem kutatói forradalmi módszert fejlesztettek ki az ammónia előállítására, folyékony fém katalizátor segítségével, ami jelentősen csökkentheti az ipari termeléshez kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátás mértékét. Az ammóniagyártás nemcsak a műtrágya-előállítás alapvető feltétele, hanem a jövő tiszta energiatermelésének fontos szereplője lehet, mint a hidrogén szállítóközege. Lényeges tehát, hogy minél zöldebb megoldásokkal állítsa elő a világ, mert az ammóniagyártás jelenleg a globális energiafogyasztás több mint két százalékát emészti fel, és hasonló mértékben járul hozzá a globális szén-dioxid-kibocsátáshoz is.

Dr. Karma Zuraiqi (képünkön), az RMIT kutatója és a vonatkozó tanulmány vezető szerzője szerint az általuk kifejlesztett módszer 20 százalékkal kevesebb hőt és 98 százalékkal kevesebb nyomást igényel, mint a mai ipari standard, a Haber-Bosch eljárás. Ez utóbbi az ammónia előállításának legelterjedtebb módszere, viszont nagy mennyiségű energiát igényel, mivel magas hőmérsékleten és nyomáson történik a nitrogén és hidrogén molekulák szétválasztása.

Így zöldíthető az ammóniagyártás

„Az ammóniagyártás jelenleg kétszer annyi szén-dioxid-kibocsátást eredményez, mint egész Ausztrália. Ha ezt a folyamatot fejleszteni tudjuk, és kevésbé energiaigényessé tesszük, komoly hatással lehetünk a globális kibocsátás csökkentésére” – mondta Zuraiqi. A Nature Catalysis folyóiratban publikált tanulmány szerint az új eljárás hatékonysága eléri a jelenlegi ipari módszerek szintét, de közben drasztikusan lecsökkenti az energiafelhasználást.

A módszer titka a folyékony fémek katalitikus hatásában rejlik, hiszen ezek képesek hatékonyabban lebontani a nitrogén és hidrogén molekulákat.

Zuraiqi szerint a folyamat során réz és gallium folyékony fém kombinációját használták katalizátorként, ami olcsóbb és elérhetőbb, mint a jelenleg alkalmazott ruténium. „A réz és gallium együttes használata lehetővé tette a két fém közti szinergiák kihasználását, amelyek együttesen hatékonyabbak, mint külön-külön. Ez az áttörés lehetőséget ad arra, hogy jelentős költségcsökkentést érjünk el az ammóniagyártásban.”

Milyen hatása lehet a folyékony fém katalizátor alkalmazásának?

A kutatócsapat, köztük Torben Daeneke professzor, a folyékony fém katalizátorok tulajdonságainak kihasználásával nemcsak az ammóniagyártást, hanem a szén-dioxid-megkötést és az energia-előállítást is forradalmasíthatja. A mostani tanulmány kutatásához folyékony fémcseppeket hoztak létre, amelyek katalizátorként réz és gallium kombinációjával bontották szét a nitrogén, illetve hidrogén molekulákat.

„A folyékony fémek dinamikusabb kémiai reakciókat tesznek lehetővé, ami ideális a katalízishez. Bár a réz és a gallium önmagában nem túl jó a katalízishez, együtt rendkívül hatékonyan működnek” – magyarázta Daeneke. A kutatás azt mutatja, hogy a gallium hatékonyan bontja szét a nitrogént, míg a réz a hidrogén szétválasztásában segít, így a két fém kombinációja az ipari módszerekhez felhasznált erőforrások töredékének felhasználásával képes ammóniát előállítani. Az RMIT már meg is kezdte a technológia kereskedelmi hasznosítását, amelynek tulajdonjogát a Queenslandi Műszaki Egyetemmel közösen birtokolja.

Főoldali kép: Michael Quin, RMIT

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS