Az EU és Norvégia zöld szövetséget hozott létre az éghajlat-politikára és a környezetvédelemre irányuló közös erőfeszítéseik, valamint a tiszta energia és az ipari átállás területén folytatott együttműködésük megerősítése érdekében.
A megállapodást Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Jonas Gahr Støre norvég miniszterelnök írta alá Brüsszelben.
Von der Leyen elnök a következőket mondta: „Norvégia már régóta megbízható partnere az EU-nak, és azonos elképzeléssel rendelkezünk a kontinens klímasemlegességének megvalósításáról. Célunk társadalmaink és gazdaságaink közös fejlődésének biztosítása, a kibocsátások csökkentése, a természet védelme, energiarendszereink dekarbonizálása és iparágaink ökologizálása mellett. A most létrehozott zöld szövetség még szorosabbra fűzi kapcsolatunkat, és lehetővé teszi, hogy közösen jobb jövőt alakítsunk ki.”
„Norvégia a szomszédunk, a szövetségesünk és a partnerünk. E zöld szövetség alapját a közös értékek, valamint az éghajlati és a biológiai sokféleséggel kapcsolatos válság kezelése iránti kölcsönös, mély elkötelezettség képezi. Együtt fogunk munkálkodni azon, hogy előrelépés történjen a zöld átállás valamennyi aspektusával kapcsolatban: a megújuló energiától, a tiszta közlekedésen és nyersanyagokon át az erdőirtásig, a halászatig, a műanyagokig és a körforgásos gazdaságig. Globális küldetésről lévén szó, egyesített erővel igyekszünk meggyőzni globális partnereinket, hogy kövessék példánkat. Nagy örömömre szolgál, hogy Norvégiával kart karba öltve dolgozunk az egész emberiség javát szolgáló zöldebb, egészségesebb jövő kialakításáért” – tette hozzá Frans Timmermans, az európai zöld megállapodásért felelős ügyvezető alelnök.
A felek megerősítik elkötelezettségüket amellett, hogy 2030-ra az 1990-es szinthez képest legalább 55 százalékkal csökkentik az üvegházhatásúgáz-kibocsátást, és legkésőbb 2050-re megvalósítják a klímasemlegességet. Céljuk továbbá, hogy a globális hőmérséklet-emelkedés a Párizsi Megállapodás szerinti 1,5 °C-os határértéken belül maradjon, és biztosítsák az energiabiztonságot, a környezetvédelmet és az emberi jogok védelmét. Az EU és Norvégia szorosan együtt fog működni a Párizsi Megállapodás és az Egyesült Nemzetek Éghajlatváltozási Keretegyezménye Feleinek 15. Konferenciáján (COP15) a biológiai sokféleségre vonatkozóan elért megállapodás sikeres végrehajtása érdekében.
A zöld szövetség az európai zöld megállapodás keretében létrehozott legátfogóbb kétoldalú együttműködés, amelyben mindkét fél elkötelezi magát a klímasemlegesség mellett, és e cél elérése érdekében összehangolja hazai és nemzetközi éghajlat-politikáját – olvasható az Európai Bizottság közleményében. A 2021-ben aláírt EU-Japán zöld szövetséget követően ez a második ilyen jellegű megállapodás.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.