Zöld jelzést kaptak Brüsszelben az észak-balkáni reformprogramok

2024. 10. 25., 14:25

Az Európai Bizottság jóváhagyta Albánia, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia reformprogramját.

Az ambiciózus reformprogramokban az öt nyugat-balkáni kormány mélyreható reformok mellett kötelezi el magát, hogy a 2024–2027-es időszakban ösztönözzék a növekedést és az EU-hoz való felzárkózást – hangsúlyozza a Bizottság közleménye. A jóváhagyás kulcsfontosságú feltétele az EU 6 milliárd eurós reform- és növekedési eszköze keretében történő kifizetéseknek, amelyekre az elfogadott reformlépések megvalósulását követően kerül sor. (Bosznia-Hercegovina még nem nyújtotta be hivatalosan a reformprogramját.)

Nagyra értékelem a nyugat-balkáni partnereink által a reformprogramjaik kapcsán elvégzett munkát. Erőfeszítésük azt mutatja, hogy elkötelezettek a növekedési terv sikere mellett. A növekedési terv olyan ütemtervként szolgál, amely révén közelebb hozzuk a Nyugat-Balkán gazdaságait az Unióhoz, valamint hozzáférést és eszközöket nyújtunk vállalataik számára annak érdekében, hogy képesek legyenek részt venni az egységes piacon folyó versenyben” mondta Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke.

A reformprogramok középpontjában a jogállamiság és más alapkérdések, a kormányzás, a digitális és zöld átállás, a humántőke-fejlesztés és az üzleti környezet kiemelt területein végrehajtandó reformok állnak. Emellett mindegyik kedvezményezett ország javaslatot tett egy-egy olyan jegyzékre, amelyen az eszköz keretében finanszírozandó, a társadalmi-gazdasági növekedés kibontakoztatása szempontjából döntő fontosságú indikatív beruházások szerepelnek. Ezeket a jegyzékeket a nyugat-balkáni beruházási kerettel összefüggésben kell jóváhagyni.

A kifizetésekre 2027-ig évente kétszer kerül sor a nyugat-balkáni partnerek által benyújtott kifizetési kérelmek alapján, az alábbi három feltételcsoport teljesülésétől függően:
Előfeltételek: Fenn kell tartani a demokratikus mechanizmusokat és a jogállamiságot, valamint tiszteletben kell tartani az emberi jogokat. Külön előfeltétel vonatkozik Szerbiára és Koszovóra: e két országnak konstruktívan együtt kell működnie, hogy normalizálják kapcsolataikat, és ezen belül végre kell hajtaniuk a párbeszédről szóló összes megállapodást – mindezek értékelésére az Európai Külügyi Szolgálat szerepének és hozzájárulásának figyelembevételével kerül majd sor.
– Általános feltételek: a pénzeszközök folyósítása előtt teljesíteni kell a makroszintű pénzügyi stabilitásra, valamint a hatékony és eredményes államháztartási gazdálkodásra vonatkozó általános feltételeket.
Kifizetési feltételek: végre kell hajtani azokat a mennyiségi és minőségi lépéseket, amelyeket a reformokon belül meghatároztak.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 07., 09:07
Növekszik a januárban hatályba lépett új ESG szabályozás után érdeklődők száma a kötelezetti körön túl, a kis- és középvállalkozások között is, de az ismeretek elmélyítése és megfelelő gyakorlati alkalmazása még időt igényel – derül ki a Billingo által, saját felhasználói körében végzett friss kutatásából, amelynek középpontjában az ESG-szempontok ismertsége, alkalmazása áll.
2024-11-08 22:08:00
Az idősebb generációk, ahogy haladunk felfelé a korban, egyre nagyobb ellenállást mutatnak a teljesen átlátható bérek gyakorlatával szemben – derül ki a PWC felméréséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS