Az Európai Bizottság jóváhagyta Albánia, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia reformprogramját.
Az ambiciózus reformprogramokban az öt nyugat-balkáni kormány mélyreható reformok mellett kötelezi el magát, hogy a 2024–2027-es időszakban ösztönözzék a növekedést és az EU-hoz való felzárkózást – hangsúlyozza a Bizottság közleménye. A jóváhagyás kulcsfontosságú feltétele az EU 6 milliárd eurós reform- és növekedési eszköze keretében történő kifizetéseknek, amelyekre az elfogadott reformlépések megvalósulását követően kerül sor. (Bosznia-Hercegovina még nem nyújtotta be hivatalosan a reformprogramját.)
„Nagyra értékelem a nyugat-balkáni partnereink által a reformprogramjaik kapcsán elvégzett munkát. Erőfeszítésük azt mutatja, hogy elkötelezettek a növekedési terv sikere mellett. A növekedési terv olyan ütemtervként szolgál, amely révén közelebb hozzuk a Nyugat-Balkán gazdaságait az Unióhoz, valamint hozzáférést és eszközöket nyújtunk vállalataik számára annak érdekében, hogy képesek legyenek részt venni az egységes piacon folyó versenyben” – mondta Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke.
A reformprogramok középpontjában a jogállamiság és más alapkérdések, a kormányzás, a digitális és zöld átállás, a humántőke-fejlesztés és az üzleti környezet kiemelt területein végrehajtandó reformok állnak. Emellett mindegyik kedvezményezett ország javaslatot tett egy-egy olyan jegyzékre, amelyen az eszköz keretében finanszírozandó, a társadalmi-gazdasági növekedés kibontakoztatása szempontjából döntő fontosságú indikatív beruházások szerepelnek. Ezeket a jegyzékeket a nyugat-balkáni beruházási kerettel összefüggésben kell jóváhagyni.
A kifizetésekre 2027-ig évente kétszer kerül sor a nyugat-balkáni partnerek által benyújtott kifizetési kérelmek alapján, az alábbi három feltételcsoport teljesülésétől függően:
– Előfeltételek: Fenn kell tartani a demokratikus mechanizmusokat és a jogállamiságot, valamint tiszteletben kell tartani az emberi jogokat. Külön előfeltétel vonatkozik Szerbiára és Koszovóra: e két országnak konstruktívan együtt kell működnie, hogy normalizálják kapcsolataikat, és ezen belül végre kell hajtaniuk a párbeszédről szóló összes megállapodást – mindezek értékelésére az Európai Külügyi Szolgálat szerepének és hozzájárulásának figyelembevételével kerül majd sor.
– Általános feltételek: a pénzeszközök folyósítása előtt teljesíteni kell a makroszintű pénzügyi stabilitásra, valamint a hatékony és eredményes államháztartási gazdálkodásra vonatkozó általános feltételeket.
– Kifizetési feltételek: végre kell hajtani azokat a mennyiségi és minőségi lépéseket, amelyeket a reformokon belül meghatároztak.
Nemrég hozták nyilvánosságra World’s Best Vineyards, azaz a világ 100 legjobb borászatának listáját.
A Paksi Atomerőmű üzemanyag-ellátásáról létrejött szerződés fontos lépés Magyarország számára ellátásbiztonsági szempontból – mondta Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára.