Az Európai Bizottság szerint Albánia, Bosznia-Hercegovina, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság, Montenegró és Szerbia, valamint Grúzia, Moldova és Ukrajna továbbra is megfelelnek a vízumliberalizációs követelményeknek, de számos országban – bizonyos esetekben azonnali – fellépésre van szükség bizonyos konkrét területeken annak biztosítása érdekében, hogy ez a jövőben is így maradjon.
Montenegró, Szerbia és Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság polgárai 2009 decembere óta vízum nélkül utazhatnak az EU-ba. Albánia és Bosznia-Hercegovina polgárai ezt 2010 vége óta tehetik. Moldova állampolgárai 2014 áprilisától, Grúzia állampolgárai 2017 márciusától, Ukrajna állampolgárai pedig 2017 júniusától utazhatnak vízummentesen – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
Dimitrisz Avramopulosz, a migrációs ügyekért, az uniós belügyekért és az uniós polgárságért felelős biztos a következőket nyilatkozta: A nyugat-balkáni és kelet-európai partnereinkkel megvalósított vízummentes utazás jelentős eredmény, amely mindkét fél számára előnyös. A vízummentes utazás azonban felelősséggel és kötelezettségekkel is jár. Örömmel látom, hogy az összes érintett ország továbbra is teljesíti a követelményeket, de gyors és fokozott erőfeszítések megtételére kérem őket az irreguláris migráció gyors visszaszorítása, valamint a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem érdekében.”
A vízummentes utazás fontos előnyökkel jár Európa és a partnerei számára, erősíti a társadalmi, a kulturális és a gazdasági kapcsolatokat. Felelősséget is jelent, hiszen gondoskodni kell róla, hogy a vízumliberalizációs párbeszédek során elért eredmények megmaradjanak, a migrációt és a biztonsági környezetet pedig jól kezeljék. A csütörtöki jelentés a bizottság 2017. decemberi ajánlásait követi nyomon, és számba veszi az érintett országok által az elmúlt évben foganatosított intézkedéseket.
További erőfeszítésekre van szükség az irreguláris migráció visszaszorítása érdekében
Mind a 8 ország erőfeszítéseket tett az irreguláris migráció kezelésére, a fenntartható eredmények javításához és biztosításához azonban a bizottság szerint újabb erőfeszítésekre van szükség:
Az Európai Határ- és Parti Őrség szorosabb együttműködése a nyugat-balkáni partnerekkel segít majd az irreguláris migráció kezelésében. Aláírták az első jogállásról szóló megállapodást Albániával; Szerbia és Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság parafálta a jogállásról szóló megállapodását; Montenegró és Bosznia-Hercegovina tekintetében pedig a végéhez közeledik az eljárás.
Határozottabb fellépésre van szükség a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelem terén
A szervezett bűnözés elleni küzdelem érdekében tett intézkedések ellenére további megerősített erőfeszítésekre van szükség mind a 8 ország részéről. Moldovának és Ukrajnának haladéktalanul intézkedéseket kell tennie a korrupció visszaszorítására:
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.