Vízumliberalizáció: értékelt az Európai Bizottság

2018. 12. 21., 11:35

Az Európai Bizottság szerint Albánia, Bosznia-Hercegovina, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság, Montenegró és Szerbia, valamint Grúzia, Moldova és Ukrajna továbbra is megfelelnek a vízumliberalizációs követelményeknek, de számos országban – bizonyos esetekben azonnali – fellépésre van szükség bizonyos konkrét területeken annak biztosítása érdekében, hogy ez a jövőben is így maradjon.

Montenegró, Szerbia és Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság polgárai 2009 decembere óta vízum nélkül utazhatnak az EU-ba. Albánia és Bosznia-Hercegovina polgárai ezt 2010 vége óta tehetik. Moldova állampolgárai 2014 áprilisától, Grúzia állampolgárai 2017 márciusától, Ukrajna állampolgárai pedig 2017 júniusától utazhatnak vízummentesen – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

Dimitrisz Avramopulosz, a migrációs ügyekért, az uniós belügyekért és az uniós polgárságért felelős biztos a következőket nyilatkozta: A nyugat-balkáni és kelet-európai partnereinkkel megvalósított vízummentes utazás jelentős eredmény, amely mindkét fél számára előnyös. A vízummentes utazás azonban felelősséggel és kötelezettségekkel is jár. Örömmel látom, hogy az összes érintett ország továbbra is teljesíti a követelményeket, de gyors és fokozott erőfeszítések megtételére kérem őket az irreguláris migráció gyors visszaszorítása, valamint a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem érdekében.”

A vízummentes utazás fontos előnyökkel jár Európa és a partnerei számára, erősíti a társadalmi, a kulturális és a gazdasági kapcsolatokat. Felelősséget is jelent, hiszen gondoskodni kell róla, hogy a vízumliberalizációs párbeszédek során elért eredmények megmaradjanak, a migrációt és a biztonsági környezetet pedig jól kezeljék. A csütörtöki jelentés a bizottság 2017. decemberi ajánlásait követi nyomon, és számba veszi az érintett országok által az elmúlt évben foganatosított intézkedéseket.

További erőfeszítésekre van szükség az irreguláris migráció visszaszorítása érdekében

Mind a 8 ország erőfeszítéseket tett az irreguláris migráció kezelésére, a fenntartható eredmények javításához és biztosításához azonban a bizottság szerint újabb erőfeszítésekre van szükség:

  • az Ukrajnából, Szerbiából és Bosznia-Hercegovinából az EU-ba irányuló irreguláris migráció mértéke továbbra is magas, valamint a moldovai és grúziai állampolgárok által az EU-ban benyújtott, megalapozatlan menedékjog iránti kérelmek számának növekedése aggodalomra ad okot;
  • Albánia hatásos intézkedéseket tett az irreguláris migráció kezelése érdekében, melyek eredményeképpen 32%-kal csökkent a menedékjog iránti kérelmek száma 2018 első felében. Ezt a munkát kell most folytatni és hatékonyabbá tenni;
  • még több munkára van szükség az EU vízumpolitikájával való teljes összehangoláshoz. Szerbia megszüntette Irán vízummentes státuszát, de továbbra is aggodalomra ad okot más országok állampolgárainak vízummentes bejutása Szerbiába;
  • visszafogadással és a visszaküldéssel kapcsolatos együttműködés zökkenőmentes minden érintett országgal. Ugyanakkor lenne még lehetőség javítani a helyzeten, különösen a harmadik országbeli állampolgárok visszafogadása tekintetében, nevezetesen Szerbiában.

Az Európai Határ- és Parti Őrség szorosabb együttműködése a nyugat-balkáni partnerekkel segít majd az irreguláris migráció kezelésében. Aláírták az első jogállásról szóló megállapodást AlbániávalSzerbia és Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság parafálta a jogállásról szóló megállapodását; Montenegró és Bosznia-Hercegovina tekintetében pedig a végéhez közeledik az eljárás.

Határozottabb fellépésre van szükség a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelem terén

A szervezett bűnözés elleni küzdelem érdekében tett intézkedések ellenére további megerősített erőfeszítésekre van szükség mind a 8 ország részéről. Moldovának és Ukrajnának haladéktalanul intézkedéseket kell tennie a korrupció visszaszorítására:

  • mind a 8 ország bűnszervezetei a bűncselekmények széles skáláján tevékenykednek az EU-ban, ideértve a tiltott áruk csempészetét, a tulajdon elleni bűncselekményeket, a pénzmosást, az emberkereskedelmet, a kábítószer-kereskedelmet, a migránscsempészést és a kiberbűnözést;
  • Moldova tett ugyan néhány intézkedést a pénzmosás ellen a 2017. decemberi első jelentésben azonosítottak alapján, de Moldovának a lehető legsürgősebben lépéseket kell tennie a korrupció elleni küzdelem terén;
  • Ukrajna részéről több erőfeszítésre van szükség a korrupció elleni küzdelemben a korábbi reformok teljes végrehajtásának és fenntarthatóságának biztosítása, valamint a még végrehajtásra váró 2017. decemberi ajánlások kezelése érdekében.
Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-24 11:05:00
A munkavállaló rendszerint a munkaidejében köteles a munkáltató rendelkezésére állni. Lehetséges azonban, hogy a munkáltató munkaidőn kívüli rendelkezésre állást írjon elő, amelynek egyik formája a készenlét. Dr. Szabó Gergely ügyvéd összefoglalója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS