Uniós antitröszt-szabályozás: két bizottsági döntés egy nap alatt

2022. 10. 03., 18:48

Az Európai Bizottság elfogadta az antitröszt-szabályokkal kapcsolatos, rugalmasabb informális iránymutatást és visszavonta a Covid-válság nyomán felmerülő, antitröszt kérdések vizsgálatára vonatkozó ideiglenes keretet.

Az soha nem alkalmazott informális iránymutatás

Az Európai Bizottság egy felülvizsgált informális iránymutatást fogadott el, amely segíti a vállalkozásokat az uniós versenyszabályok újszerű vagy megoldatlan kérdésekre történő alkalmazásában. A felülvizsgált informális iránymutatás rugalmasabb feltételeket ír elő, és célja a jogbiztonság növelése, ami azoknak a vállalkozásoknak a javát szolgálja, amelyek az uniós versenyszabályok szerinti intézkedéseik jogszerűségének értékelése során iránymutatást kérnek. Az informális iránymutatás „irányadó levelek” formáját ölti.  

2004. évi informális iránymutatás pontosan meghatározta azokat a körülményeket, amelyek fennállása esetén a Bizottság mérlegelte informális iránymutatás kiadását a vállalatoknak az uniós versenyszabályok alkalmazásáról. A 2004. évi informális iránymutatás szigorú kritériumokat vezetett be, amelyek leszűkítették azon körülmények körét, amelyek között a Bizottság ilyen iránymutatást tehetett közzé. Az eszköz használatára ezért soha nem került sor.

2022 májusában a Bizottság felkérte az érdekelt feleket, hogy a nemzeti versenyhatóságokkal szoros együttműködésben adjanak visszajelzést a felülvizsgált informális iránymutatás szövegtervezetéről. 2022 októberében a Bizottság összefoglaló jelentést tett közzé e konzultáció eredményeiről.

Az október 3-án elfogadott felülvizsgált szöveg naprakésszé teszi azokat a kritériumokat, amelyek teljesülésekor a Bizottság informális iránymutatást nyújthat a – többek között válságban vagy egyéb vészhelyzetben lévő – vállalkozásoknak az újszerű vagy megoldatlan kérdéseket felvető esetekben. Ez fontos szerepet játszik majd a kialakulóban lévő üzleti formákban részt vevő vállalkozásokra, és emellett a válsággal vagy más vészhelyzetekkel szembesülő vállalkozásokra is – hangsúlyozza a Bizottság közleménye.

A szükségtelenné vált „ideiglenes keret”

A Bizottság arról is határozott, hogy az európai egészségügyi válság viszonylagos javulására tekintettel visszavonja a Covid-válság nyomán felmerülő antitröszt kérdések vizsgálatára vonatkozó ideiglenes keretet. A 2020 áprilisában elfogadott, a Covid-válság nyomán felmerülő antitröszt kérdések vizsgálatára vonatkozó ideiglenes keret lehetővé tette a Bizottság számára, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakuló sürgős helyzetekre reagálva értékelje az üzleti együttműködési projekteket.

Az ideiglenes keret visszavonását a Bizottság azzal indokolta, hogy jelenleg már nem állnak fenn azok a kivételes körülmények és kapcsolódó kihívások, amelyek szükségessé tehetik a vállalatoknak a válság hatásainak enyhítése érdekében történő együttműködését.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 03., 23:03
Közzétették az ESG törvény újabb módosításának tervezetét, amely jelentős egyszerűsítéseket ígér a vállalkozások számára a fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségek teljesítésének területén. A változások – a módosító törvény elfogadása esetén – a kihirdetés után 30 nappal lépnének hatályba, míg a módosult bírságolási rendelkezések csak 2026-tól válnának alkalmazhatóvá. A javaslat által bevezetni kívánt legfőbb változtatásokról a DLA Piper Hungary készített összefoglalót.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS