Az Európai Bizottság banki csomagot fogadott el az unióbeli háztartásoknak és vállalkozásoknak történő hitelezés megkönnyítése érdekében.
A csomag célja annak biztosítása, hogy a bankok továbbra is hitelt nyújthassanak a gazdaság támogatására és a koronavírus jelentős gazdasági hatásának enyhítésére. A csomag tartalmazza az uniós számviteli és prudenciális keretekről szóló értelmező közleményt, valamint az uniós banki szabályok célzott, ún. „gyors megoldásokat” tartalmazó módosításait.
A pénzügyi válságot követően bevezetett szabályok biztosították, hogy az uniós bankok ellenállóbbak és felkészültebbek legyenek a gazdaságot érő sokkhatások kezelésére. A közlemény felhívja a figyelmet arra, hogy az uniós szabályok lehetővé teszik a bankok és felügyeleti hatóságaik számára, hogy gazdasági válsághelyzetek idején rugalmasan, ugyanakkor felelősségteljes módon járjanak el a polgárok és a vállalkozások, különösen a kis- és középvállalkozások támogatása érdekében.
Valdis Dombrovskis, az emberközpontú gazdaságért felelős ügyvezető alelnök így nyilatkozott: „Mindent megteszünk, hogy a koronavírus gazdasági következményei kezelésének érdekében támogassuk a háztartásokat és a vállalkozásokat. A bankszektor sokat tehet e téren. Maradéktalanul kihasználjuk az uniós banki szabályok biztosította rugalmasságot, és javaslatunkban célzott jogszabályi változtatásokat terjesztünk elő, amelyek lehetővé teszik a bankok számára a likviditás fenntartását, hogy a háztartások és a vállalkozások hozzájussanak a szükséges finanszírozáshoz. Hamarosan kerekasztal-megbeszéléseket indítok a fogyasztói és üzleti csoportok és a pénzügyi ágazat között annak érdekében, hogy polgáraink és vállalkozásaink legsürgetőbb szükségleteire megoldást találjunk.”
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.