Új ólom- és diizocianát-határértékeket állapított meg az Európai Bizottság

2023. 02. 13., 18:09

A munkavállalók védelmének javítása érdekében az ólomra és a diizocianátra vonatkozóan új expozíciós határértékeket állapított meg az Európai Bizottság.

Az ólom esetében a jelentősen csökkentett expozíciós határérték segít megelőzni a munkavállalók körében előforduló egészségügyi problémákat, például a reproduktív funkciókat és a magzat fejlődését érintő rendellenességeket. A diizocianátra vonatkozóan meghatározott új expozíciós határérték megelőzi az asztma és más légzőszervi betegségek kialakulását – olvasható a Bizottság közleményében.

A Bizottság konkrétan két irányelv módosítását javasolja, ezek: az ólom vonatkozásában a munkavállalóknak a munkájuk során rákkeltő anyagoknak, mutagéneknek és reprodukciót károsító anyagoknak való expozícióval kapcsolatos kockázatokkal szembeni védelméről szóló irányelv, valamint az ólom és a diizocianátok tekintetében a munkájuk során vegyi anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló irányelv.

„A mai napon eleget teszünk azon kötelezettségvállalásunknak, hogy a drasztikusan csökkentett expozíciós határértékek bevezetésével megóvjuk a munkavállalókat az ólom káros hatásaitól. Emellett első alkalommal vezetünk be uniós szintű védelmi határértékeket az asztmát és más légzőszervi betegségeket okozó diizocianátokra vonatkozóan. Ez a javaslat egészségesebb és biztonságosabb munkahelyeket teremt majd, és Unió-szerte több százezer munkavállalót fog védeni, ami a szociális jogok európai pillérének egyik kulcsfontosságú kötelezettségvállalás” – mondta Nicolas Schmit, a foglalkoztatásért és a szociális jogokért felelős biztos.

A javasolt változtatások a klímasemlegességre való átállás előmozdításával összefüggésben a munkavállalók védelme szempontjából is kulcsfontosságúnak bizonyulnak: az ólom és a diizocianátok egyaránt gyakran kerülnek felhasználásra például akkumulátorok gyártása és a könnyebb elektromos járművek gyártására irányuló folyamatok során, emellett szélturbinákban vagy szigetelőanyagokként az épületfelújításoknál.   

Az ólom expozíciós határértékének további csökkentése

Az ólom káros hatással lehet a szexuális működésre és a termékenységre, emellett károsan befolyásolhatja az ólomexpozíciónak kitett nők magzatának vagy utódainak fejlődését. Az ólom károsíthatja továbbá az idegrendszert, a veséket, a szívet és a vérképzést is. Az Európai Bizottság hatásvizsgálata szerint jelenleg mintegy 100 000 munkavállaló van kitéve az ólomnak az EU-ban.

Az EU 1982 óta rendelkezik foglalkozási expozíciós határértékekkel annak érdekében, hogy megvédje a munkavállalókat az ólom káros egészségügyi hatásaitól. A legfrissebb tudományos bizonyítékok alapján a Bizottság ma a következőket javasolja:

  • a foglalkozási expozíciós határérték további csökkentése 0,15 milligramm/köbméterről (0,15 mg/m3) 0,03 mg/m3-re, valamint
  • a biológiai határérték 100 milliliterenként 70 mikrogrammról (70 µg/100 ml) 15 µg/100 ml-re történő csökkentése a vérben.

Míg az ólomnak kitett munkaerő túlnyomórészt férfiakból áll, a női munkavállalók további kockázatokkal szembesülhetnek, mivel az ólom károsíthatja a várandós nők, valamint a fejlődő magzat egészségét. A Bizottság ezért megismétli, hogy a nők expozícióval szembeni hatékonyabb védelme érdekében kiemelten fontos a fogamzóképes korú munkavállalók körében a kitettség tudatosítása, valamint konkrét intézkedések bevezetése a lehetséges kockázatok minimalizálása érdekében, továbbá annak biztosítása, hogy a fogamzóképes korban lévő nők vérének ólomszintje ne haladja meg az adott tagállamban a munkájuk során ólomnak nem kitett általános népesség referenciaértékeit. Ha nemzeti referenciaszintek nem állnak rendelkezésre, a vér ólomszintje a fogamzóképes korban lévő nőknél nem haladhatja meg a 4,5 µg/100 ml biológiai irányértéket.

A diizocianátokra vonatkozó első expozíciós határértékek bevezetése

A diizocianátok közé számos különböző vegyi anyag tartozik, amelyeket gyakran közös tulajdonságaik alapján csoportosítanak, és amelyek légzőszervi betegségeket, például asztmát okozhatnak. A Bizottság hatásvizsgálatának becslése szerint az EU-ban jelenleg 4,2 millió munkavállaló van kitéve diizocianátoknak. Jelenleg nincsenek uniós szintű határértékek a diizocianátokra vonatkozóan.

A Bizottság ezért első alkalommal javasolja olyan határértékek bevezetését, amelyek megvédik a munkavállalókat a diizocianátoknak való munkahelyi expozíciótól. Ezek a határértékek a diizocianátok nitrogén-, szén- és oxigéncsoportjára vonatkoznak, amelyek a káros egészségügyi hatásokért felelősek:

  • a teljes foglalkozási expozíciós határérték 6 µg NCO/m3 (ez az anyag maximális koncentrációját jelenti a munkavállaló által belélegzett levegőben egy bizonyos referencia-időszakban, 8 óra alatt);
  • a rövid távú expozíciós határ 12µg NCO/m3 (ez rövidebb, 15 perc időtartamú referencia-időszakot jelent. Ez akkor alkalmazandó, ha egy anyag egészségre gyakorolt negatív hatásait nem lehet átfogó expozíciós határértékkel megfelelően ellenőrizni, például rövid, de nagy intenzitású expozíció esetén).

A határértékek mellett a Bizottság úgynevezett „jelölések” alkalmazását javasolja.  A jelölések a határértékekhez fűzött olyan utalások, amelyek felhívják a munkáltatók és a munkavállalók figyelmét a belélegzéstől eltérő expozíciós utakra (például bőrön keresztül), valamint a szükséges védőintézkedésekre.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS