Tovább korlátozhatják Németországban az Európai Unión kívüli befektetők tulajdonszerzését a stratégiai fontosságúnak ítélt hazai vállalatokban a szövetségi kormány formálódó tervei szerint, amelyekről csütörtökön szivárogtak ki részletek.
A gazdasági minisztérium készülő javaslata szerint szigorítani szükséges az EU-n, illetve az Európai Szabadkereskedelmi Társuláson (EFTA) kívüli vállalatok tulajdonszerzési bejelentési kötelezettségét, és ki kell terjeszteni az úgynevezett szektorspecifikus vizsgálat hatókörét, vagyis az eddiginél több gazdasági tevékenységnél kell megvizsgálni, hogy a tulajdonszerzés érintheti-e a közrendet, a közbiztonságot és a nemzeti érdekeket, amire hivatkozva a kormány megtilthatja az ügyletet.
A legutóbb tavaly szigorított rendelet alapján az úgynevezett kritikus infrastruktúra területén – például az energiaellátás és az informatikai biztonság területén – előre be kell jelenteni azokat az ügyleteket, amelyekkel legkevesebb 25 százalékos tulajdonrész EU-n vagy EFTA-n kívüli vásárlóhoz kerülhet, és meg kell szerezni a kormány engedélyét. Az új elképzelés szerint ezt a határértéket 10 százalékra csökkentik.
A terv másik fő pontja szerint az úgynevezett kulcsfontosságú technológiák területére is ki kell terjeszteni az engedélyeztetési kötelezettséget. Így a mesterséges intelligencia, a robotika, a félvezetőgyártás, a biotechnológia és a kvantumtechnológia piacán tevékenykedő cégek esetében is korlátozhatják a külföldi befolyásszerzést.
Az ügy azóta kiemelt téma a német politikában, hogy 2016-ban kínai tulajdonoshoz került a Kuka nevű robotikai cég, amely a legsikeresebb német vállalkozások között van a digitális technológiák területén. (MTI)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.