Az EU naprakésszé tenné az ivóvízzel szemben támasztott minőségi előírásokat és költséghatékony megközelítést vezetne be a vízminőség ellenőrzése tekintetében.
Az Európai Tanács elfogadta az ivóvíz-irányelv felülvizsgálatára irányuló javaslatra vonatkozó álláspontját. A szabályok az ivóvízzel érintkezésbe kerülő anyagokra és a vízhez való hozzáférésre vonatkozó új rendelkezéseket is tartalmaznak. A felülvizsgálat a „Right2Water” európai polgári kezdeményezés közvetlen eredményének tekinthető – olvasható az Európai Tanács közleményében.
„Tisztában vagyok azzal, hogy az ivóvíz biztonságossága olyan kérdés, amely valamennyiünk számára alapvetően fontos, amint arra a „Right2Water” európai polgári kezdeményezés során is fény derült. Ezért mély elégedettséggel tölt el az, hogy a mai napon sikerült megállapodnunk az ivóvíz-irányelvre vonatkozó tanácsi álláspontról. Az üzenet egyértelmű: legyünk bárhol is Európában, nyugodtan fogyaszthatjuk a vizet, anélkül, hogy aggódnunk kellene egészségünk miatt” – mondta Ioan Deneș, Románia vízügyi és erdészeti minisztere.
Új elemek a javaslatban
Az átdolgozási javaslat egyik fontos eleme a több mint 20 évvel ezelőtt megállapított, jelenleg is hatályos vízminőségi előírások naprakésszé tétele. A javaslat ezen túlmenően kockázatalapú megközelítést is bevezetne a vízminőség ellenőrzése tekintetében. Ez a megközelítés a várakozások szerint hosszú távon csökkentené az ellenőrzési költségeket, ugyanakkor szavatolná az ivóvíz kiváló minőségét.
A módosított irányelv új kötelezettségeket vezetne be a vízhez való hozzáférés vonatkozásában is. A tagállamoknak immár azt is biztosítaniuk kellene, hogy a fogyasztók információkhoz jussanak ivóvizük jellemzőiről és egyéb hasznos adatokról. Az Európai Tanács új eljárást javasolt az emberi fogyasztásra szánt vízzel érintkezésbe kerülő anyagokra vonatkozó higiéniai követelmények megállapítására is. A cél az említett anyagok minőségének javítása annak érdekében, hogy védjük az emberi egészséget és ne fordulhasson elő szennyeződés.
Előzmények és további lépések
A Bizottság 2018. február 1-jén elfogadta az ivóvíz-irányelv átdolgozására irányuló javaslatát. A Környezetvédelmi Tanács a 2018. június 25-i ülésén irányadó vitát tartott a javaslatról. Az osztrák és a román elnökség alatt folytatódtak a szakértői szintű megbeszélések.
Az Európai Parlament a 2018. október 23-i plenáris ülésén módosításokat javasolt a bizottsági javaslat tekintetében. Az első olvasatban elfogadott parlamenti álláspont kialakítása a márciusban esedékes második plenáris ülésen várható. Az intézményközi tárgyalásokra várhatóan a finn elnökség alatt kerül majd sor.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.