A műveletek részeként Csehország 1 milliárd, Spanyolország 2,87 milliárd, Horvátország 510 millió, Olaszország 3,87 milliárd, Litvánia 302 millió, Málta 123 millió, Szlovákia pedig 330 millió eurót kapott. Csehország most részesül először finanszírozásban az eszközből. A másik hat uniós ország már részesült a SURE keretében nyújtott hitelekből.
Ezek a kölcsönök abban segítik a tagállamokat, hogy fedezni tudják a csökkentett munkaidős foglalkoztatás nemzeti programjainak finanszírozásához, valamint a koronavírus-világjárvány nyomán bevezetett hasonló, például az önálló vállalkozókat támogató intézkedésekhez közvetlenül kapcsolódó költségeket. Az újabb kifizetésekre az uniós SURE eszköz keretében kibocsátott ötödik szociális beruházási kötvény kibocsátását követően kerül sor, amely iránt jelentős volt az érdeklődés a befektetők körében.
Az Európai Bizottság eddig összesen 19 tagállamnak 90,6 milliárd euró pénzügyi támogatást javasolt, amiből 18 tagállamnak 90,3 milliárd eurót engedélyeztek (Magyarországnak több mint 500 millió eurót). A Tanács várhatóan kellő időben jóváhagyja az Észtországnak javasolt 230 millió euró összegű támogatást is.
A tagállamok továbbra is igényelhetnek pénzügyi támogatást a SURE eszközből, amely összesen mintegy 100 milliárd eurós kerettel rendelkezik.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.