SURE: 81,4 milliárd euró 15 EU-tagállamnak

2020. 08. 26., 13:45

Az Európai Bizottság 81,4 milliárd euró pénzügyi támogatást javasol 15 tagállam számára a SURE keretében.

Az Európai Bizottság a szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatokat mérséklő ideiglenes támogatást nyújtó európai eszköz (SURE) keretében 15 tagállamnak nyújtandó 81,4 milliárd eurós pénzügyi támogatásról szóló határozatjavaslatokat terjesztett a Tanács elé. A SURE eszköz meghatározó elemként épül be abba az átfogó uniós stratégiába, amely a koronavírus-járvány összefüggésében a polgárok védelmét és a pandémia súlyos társadalmi-gazdasági következményeinek enyhítését célozza. Az eszköz az Európai Tanács által a munkavállalók, a vállalkozások és az országok védelme érdekében elfogadott három biztonsági háló egyike.

Amint a Tanács jóváhagyja a mostani javaslatokat, a tagállamok kedvező feltételek mellett nyújtott uniós kölcsönök formájában juthatnak hozzá a pénzügyi támogatáshoz. Ezek a kölcsönök segítenek kezelni a munkahelyek megőrzését célzó nemzeti közkiadások hirtelen megugrását. Konkrétan ahhoz járulnak majd hozzá, hogy a tagállamok fedezni tudják a csökkentett munkaidős foglalkoztatás nemzeti rendszereinek finanszírozásához, valamint a koronavírus-világjárvány nyomán bevezetett hasonló intézkedésekhez közvetlenül kapcsolódó költségeket, különösen az önálló vállalkozók esetében.

A támogatást igénylő tagállamokkal folytatott konzultációt, illetve kérelmeik értékelését követően a Bizottság javasolja, hogy a Tanács az alábbiak szerint hagyja jóvá a pénzügyi támogatás nyújtását:

  • Belgium: 7,8 milliárd euró
  • Bulgária: 511 millió euró
  • Csehország: 2 milliárd euró
  • Görögország: 2,7 milliárd euró
  • Spanyolország: 21,3 milliárd euró
  • Horvátország: 1 milliárd euró
  • Olaszország: 27,4 milliárd euró
  • Ciprus: 479 millió euró
  • Lettország: 192 millió euró
  • Litvánia: 602 millió euró
  • Málta: 244 millió euró
  • Lengyelország: 11,2 milliárd euró
  • Románia: 4 milliárd euró
  • Szlovákia: 631 millió euró
  • Szlovénia: 1,1 milliárd EUR

A SURE keretében az uniós tagállamoknak összesen legfeljebb 100 milliárd euró összegű pénzügyi támogatás nyújtható. A Bizottság által a Tanács elé terjesztett, pénzügyi támogatás nyújtásáról szóló határozatjavaslatok összesen 81,4 milliárd eurót irányoznak elő 15 tagállam számára. Portugália és Magyarország már benyújtotta hivatalos kérelmét, ezek értékelése még folyamatban van. A Bizottság szerint a Portugáliának és Magyarországnak nyújtandó támogatásról szóló javaslat hamarosan előterjesztésre kerül. Azok a tagállamok, amelyek még nem igényeltek hivatalosan támogatást, ezt továbbra is megtehetik.

A SURE eszköz keretében a tagállamoknak nyújtott kölcsönöket a tagállamok által önkéntes alapon vállalt garanciák fogják fedezni. A Bizottság várakozásai szerint hamarosan lezárul a tagállamok és a Bizottság közötti garanciamegállapodások véglegesítésének folyamata.

A biztosi testület tagjainak gondolatai

Ursula von der Leyen elnök a következőket nyilatkozta: „Minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk a munkahelyek és a megélhetés megőrzése érdekében. A mai nap fontos lépést jelent e tekintetben: mindössze négy hónap telt el a SURE létrehozásának kezdeményezése óta, és a Bizottság most azt javasolja, hogy az eszköz keretében 81,4 milliárd euróval járuljunk hozzá a koronavírus-járvány által érintett munkahelyek és munkavállalók védelméhez Unió-szerte. A SURE eszköz a szolidaritás egyértelmű szimbóluma egy példa nélkül álló válság közepette. Európa elkötelezett a polgárok védelme mellett.”

Valdis Dombrovskis, az emberközpontú gazdaságért felelős ügyvezető alelnök szerint: „A munkavállalók jelenleg hatalmas bizonytalanságban vannak, ezért támogatnunk kell őket a válság leküzdése és gazdaságaink újraindítása érdekében. A Bizottság ezt felismerve javasolta a SURE létrehozását, amely a munkavállalók védelmét és a gazdasági fellendülés elősegítését szolgálja. Üdvözöljük, hogy a tagállamok élénk érdeklődést tanúsítanak a csökkentett munkaidős rendszerek és hasonló intézkedések finanszírozása céljából kedvező feltételekkel igénybe vehető SURE-források iránt. Várakozásaink szerint gyors döntéshozatali folyamatra számíthatunk, amelynek lezárultával megkezdhető a kölcsönök folyósítása.”

Nicolas Schmit, a foglalkoztatásért és a szociális jogokért felelős biztos így nyilatkozott: „A SURE volt az egyik első biztonsági háló, amelyet azért vezettünk be, hogy garantáljuk az állásukból felfüggesztett munkavállalók jövedelmét és munkahelyük fenntartását. Következésképpen elő fogja segíteni a gazdaság mielőbbi helyreállítását. Valamennyi tagállam hozzájárulásának köszönhetően rövidesen összesen 25 milliárd euró összegű garancia áll majd rendelkezésre, és javasoljuk, hogy a támogatást igénylő 15 tagállam összesen 81,4 milliárd euró összegű kölcsönt kapjon. Ez bizonyítja az európai szolidaritást és azt, hogy közös fellépéssel hatékonyabban tudjuk valamennyi európai polgár javát szolgálni.

Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos hozzáfűzte: „A csökkentett munkaidős foglalkoztatási rendszerek kulcsszerepet játszottak a Covid19-világjárvány munkahelyekre gyakorolt hatásának enyhítésében. Az Európai Unió a SURE eszköz révén járul hozzá ezekhez a nélkülözhetetlen biztonsági hálókhoz: segít elkerülni, hogy a munkavállalók elveszítsék állásukat, és támogatja a gazdaságaink helyreállítása szempontjából nélkülözhetetlen munkahelyek és készségek megőrzését. A tagállamok által mutatott élénk érdeklődés megerősíti, hogy e rendszer elengedhetetlenül szükséges.

Európai Bizottság

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 20., 10:05
Mikro-, kis- vagy középvállalkozása kihasználná a digitalizációban rejlő lehetőségeket, és ehhez kedvező finanszírozást keres? Akkor megoldást nyújtanak a Magyar Fejlesztési Bank december 5-én indult, 0 százalékos kamatozású hiteltermékei, kisebb projekteknél akár 50% vissza nem térítendő támogatással! Az európai uniós társfinanszírozású Digitális Megújulás Operatív Program (DIMOP) PLUSZ keretében két új konstrukción keresztül, összesen mintegy 34,7 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre.
2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-22 10:05:00
A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terven alapuló, európai uniós társfinanszírozással megvalósuló, a vidéki közösségeket segítő felhívások közül az első kettőt a Hévíz-Balaton-Zalai Dombhátak LEADER Egyesület és a Szatmári Síkság LEADER Egyesület tette közzé.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS