„Kezdeményezésünk célja, hogy tovább csökkentsük mind a vállalkozások, mind a Bizottság adminisztratív terheit, és hogy az erőforrásokat a részletes vizsgálatot igénylő összefonódásokra tudjuk összpontosítani.”
Az Európai Bizottság nyilvános konzultációt indított és felkérte az érdekelt feleket, hogy tegyék meg észrevételeiket a felülvizsgált összefonódás-ellenőrzési végrehajtási rendelet és az egyszerűsített eljárásról szóló közlemény tervezetével kapcsolatban.
A Bizottság 2016 augusztusában indította el az összefonódás-ellenőrzés eljárási és joghatósági szabályainak alapos felülvizsgálatát. A folyamat célja, hogy a Bizottság összefonódás-felülvizsgálati eljárása célirányosabbá váljon és egyszerűsödjön azokban az egyszerűsített eljárás hatálya alá tartozó esetekben, amelyek valószínűleg nem vetnek fel versenyjogi aggályokat, valamint hogy az erőforrások a legösszetettebb és legfontosabb esetekre összpontosuljanak. A folyamat részeként sort került az uniós összefonódás-ellenőrzési szabályok eljárási és joghatósági vonatkozásainak értékelésére, valamint a bevezető hatásvizsgálatról folytatott nyilvános konzultációra is.
Margrethe Vestager, versenypolitikáért felelős ügyvezető alelnök így nyilatkozott: Kezdeményezésünk célja, hogy tovább csökkentsük mind a vállalkozások, mind a Bizottság adminisztratív terheit, és hogy az erőforrásokat a részletes vizsgálatot igénylő összefonódásokra tudjuk összpontosítani. Felkérünk minden érdekeltet, hogy nyújtsa be a felülvizsgált szabályok tervezetével kapcsolatos észrevételeit, amelyeket fel fogunk használni a terveink szerint 2023-ban hatályba lépő új szabályok előkészítéséhez.”
Amint azt a végrehajtási rendeletet és az egyszerűsített eljárásról szóló közleményt kísérő háttéranyag részletesebben kifejti, a javasolt változtatások célja a következő:
– a potenciálisan az egyszerűsített eljárás hatálya alá tartozó ügyek kategóriáinak kibővítése és pontosítása,
– pontosabb garanciák bevezetése ahhoz, hogy ne kerüljenek az egyszerűsített eljárás alá olyan ügyek, amelyek részletesebb felülvizsgálatot tesznek szükségessé,
– hatékony és arányos információgyűjtés az egyszerűsített ügyekre vonatkozó új, kisebb ráfordítást igénylő jelölőnégyzetes bejelentési formanyomtatvány bevezetése révén,
– a nem egyszerűsített ügyek felülvizsgálatának ésszerűsítése a tájékoztatási követelmények csökkentése és egyértelműsítése révén,
– elektronikus értesítések bevezetése, valamint annak lehetővé tétele, hogy a felek bizonyos dokumentumokat elektronikus úton nyújtsanak be.
A Bizottság felkéri az érdekelt feleket, hogy 2022. június 3-ig nyújtsák be észrevételeiket a szabályok tervezetével kapcsolatban.
További információ többek között arról, hogyan lehet részt venni a konzultációban.
A hatásvizsgálati szakaszban összegyűjtött bizonyítékok, valamint az érdekelt feleknek a végrehajtási rendelettel és az egyszerűsített eljárásról szóló közleménnyel kapcsolatos észrevételei alapján a Bizottság véglegesíteni fogja a hatásvizsgálatot, és folytatja a ma közzétett tervezetek felülvizsgálatát. A Bizottság 2023-ra tervezi az új szabályok bevezetését.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.