Az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság politikai megállapodásra jutott azokról a szabályokról, amelyek célja, hogy a kisebb vállalkozások és kereskedők méltányos, átlátható és kiszámítható üzleti környezetben használhassák a különféle online platformokat.
A jóváhagyott új szabályok haszonélvezői többek között a piactereken online értékesítést folytató kereskedők, a szállásfoglalási platformokat használó szállodák és alkalmazásfejlesztők. Az új szabályozásnak köszönhetően kiszámíthatóbbá és átláthatóbbá válik az online kereskedelmi környezet, valamint új lehetőségek nyílnak a vitarendezésre és a panaszok orvoslására – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
A digitális egységes piaci stratégia részeként az új szabályok az online platformgazdaság egészére, vagyis az Unión belül működő mintegy 7000 online platformra és piactérre – a világóriásoktól a nagyon kis induló vállalkozásig bezárólag – érvényesek lesznek. E platformok ugyanis sokszor erős tárgyalási pozícióban vannak az üzleti felhasználók viszonylatában. Egyes rendelkezések, nevezetesen az átlátható rangsorolásra vonatkozóak, a keresőmotorokra is érvényesek lesznek.
Andrus Ansip, a digitális egységes piacért felelős alelnök a következőképpen nyilatkozott: „A mai megállapodás a digitális egységes piac fontos mérföldköve, amely több millió olyan európai vállalkozásnak fog előnyére válni, amelyek a digitális platformokon keresztül érik el ügyfeleiket. Célunk az, hogy véget vessünk a legtisztességtelenebb gyakorlatok egy részének és referenciaértéket hozzunk létre az átláthatóság terén, ugyanakkor megőrizzük az online platformok nagy előnyeit mind a fogyasztók, mind pedig a vállalkozások számára.”
Elżbieta Bieńkowska, a belső piacért, valamint az ipar-, a vállalkozás- és a kkv-politikáért felelős biztos így fogalmazott: „Az új szabályok kidolgozásakor különösen is az EU gazdaságának gerincét jelentő több millió kkv-t tartottuk szem előtt. Sokuk nincsen megfelelő alkupozícióban ahhoz, hogy vitába szálljon a nagy platformokkal. Az új szabályok azonban új biztonsági hálót teremtenek számukra, és a jövőben nem kell aggódniuk azért, hogy egy platform önkényesen kizárja őket vagy nem átlátható módon rangsorolja a keresési eredményeket.”
Marija Gabriel, a digitális gazdaságért és társadalomért felelős biztos hozzátette: „Világszinten egyedülálló szabályok ezek, amelyek tisztességes egyensúlyt teremtenek az innováció ösztönzése és az európai értékek védelme szempontjából. Javítják a vállalkozások és a platformok közötti kapcsolatot, méltányosabbá és átláthatóbbá teszik azt, és végső soron a fogyasztók számára jelentős előnyökkel járnak. Többek között az onlineplatform-gazdasági megfigyelőközpont révén szorosan nyomon fogjuk követni az ezen a területen bekövetkező fejleményeket.”
Egy Eurobarométer felmérés keretében a válaszadó kis- és középvállalkozások közel fele (42 százaléka) úgy nyilatkozott, hogy termékei és szolgáltatásai értékesítése céljából használja az online piactereket. A Bizottság által a javaslatai kidolgozását megelőzően végzett hatásvizsgálat tanúsága szerint a platformokon tevékenykedő európai vállalkozások csaknem 50 százaléka tapasztalt már problémákat. A szerződéses jogviszonyokat érintő problémák 38 százaléka megoldatlan marad, 26 százaléka pedig csak nehézségek árán orvosolható. Mindez közvetlenül az értékesítések során mintegy 1,27–2,35 milliárd EUR veszteséghez vezet.
E szabályok azonnali előnyökkel fognak járni.
Egyes tisztességtelen gyakorlatok tilalma
Az online platformok jobb átláthatósága
Új vitarendezési módok
Napjainkban gyakran előfordul, hogy az értékesítőknek probléma esetén nincs lehetőségük jogorvoslatra vagy panaszaik megoldására. Az új szabályok ezen is változtatnak.
Jogérvényesítés
Következő lépések
Az új szabályok az elfogadásukat és közzétételüket követő 12 hónappal lépnek hatályba, és 18 hónapon belül felülvizsgálat tárgyát fogják képezni annak biztosítása érdekében, hogy lépést tartsanak a gyorsan fejlődő piaccal. Ez EU továbbá létrehozott egy onlineplatform-megfigyelőközpontot, hogy nyomon kövesse a piac alakulását és a szabályok hatékony végrehajtását.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.