Az Európai Bizottság nyilvántartásba vett két európai polgári kezdeményezést, amelyek címe: „Minden európai lakóház legyen felszerelve 1 kW-os fotovoltaikus rendszerrel és 0,6 kW-os szélturbinával kizárólag a települési önkormányzatok által igénybe vett uniós források finanszírozásával” és „Az EU vidéki örökségének, élelmezésbiztonságának és élelmiszer-ellátásának védelme”.
A megújuló energiára vonatkozó kezdeményezés szervezői cselekvésre szólítanak fel a háztartások (beleértve a legszigeteltebb falvakat is) zöld energiával való ellátásához szükséges infrastruktúra kiépítése és telepítése érdekében, a szén-dioxid-lábnyomuk csökkentése céljából. Felszólítanak továbbá arra, hogy a lakosságot meg kell ismertetni a zöld energia előnyeivel, és az önkormányzati alkalmazottak számára képzéseket kell tartani a környezetvédelmi kérdésekről.
„Az EU vidéki örökségének, élelmezésbiztonságának és élelmiszer-ellátásának védelme” elnevezésű kezdeményezés szervezői megújított uniós kötelezettségvállalást sürgetnek a regionális örökség, a vidéki térségek fenntartható növekedése és a növekvő életszínvonal előmozdítása iránt, hogy biztosítsuk az EU élelmiszer-termelő közösségeinek fennmaradását. A szervezők felkérik a Bizottságot, hogy támogassa a vidéki közösségek foglalkoztatási gyakorlatait és tevékenységeit, és tartsa tiszteletben a hagyományos kézműves iparágakat, ezenkívül ismerje el az élelmezésbiztonságot és a mezőgazdasági ellátást. A szervezők arra is felkérik a Bizottságot, hogy az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapba foglalja bele a vidéki örökség előmozdítását, valamint az élelmezésbiztonság és az élelmiszer-ellátás elismerését.
Mivel ezek az európai polgári kezdeményezések megfelelnek a formai követelményeknek, a Bizottság úgy ítéli meg, hogy azok jogilag elfogadhatók. A javaslatok tartalmát a Bizottság ebben a szakaszban még nem vizsgálta.
A nyilvántartásba vételtől számítva a szervezőknek 6 hónap áll rendelkezésükre, hogy elindítsák az aláírásgyűjtést. Amennyiben az európai polgári kezdeményezés egy éven belül egymillió támogató nyilatkozatot kap legalább hét különböző tagállamból, a Bizottságnak reagálnia kell. A Bizottság eldöntheti, hogy helyt ad-e a kérelemnek vagy elutasítja azt, és a döntését indokolnia kell.
Az európai polgári kezdeményezés intézményét a Lisszaboni Szerződés vezette be, s ezáltal olyan eszköz került a polgárok kezébe, amelynek segítségével elérhetik egyes kérdések napirendre tűzését. A kezdeményezés hivatalosan 2012 áprilisában indult útjára. Hivatalos nyilvántartásba vételét követően bármely európai polgári kezdeményezés lehetővé teszi, hogy egymillió – és legalább hét uniós tagállamból származó – polgár felkérje az Európai Bizottságot, hogy jogi aktusra vonatkozó javaslatot terjesszen elő a hatáskörébe tartozó területeken. Az elfogadhatóság feltételei a következők: (1) a javasolt intézkedés nem esik nyilvánvalóan a Bizottság azon hatáskörén kívül, hogy jogi aktusra irányuló javaslatot nyújtson be, (2) nem nyilvánvalóan visszaélésszerű, komolytalan vagy zaklató jellegű, és (3) nem nyilvánvalóan ellentétes az Unió értékeivel.
Az európai polgári kezdeményezés létrejötte óta a Bizottsághoz 119 kérelem érkezett, amelyek közül 93 elfogadhatónak és így nyilvántartásba vételre alkalmasnak bizonyult. A mostani határozat az idén nyilvántartásba vett kezdeményezések számát hétre emeli.
További információk:
„Az EU vidéki örökségének, élelmezésbiztonságának és élelmiszer-ellátásának védelme”
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.