Az Európai Parlament képviselői – többek között – elfogadták az EU-Japán kereskedelmi megállapodást, átadták Oleg Szencov képviselőinek a Szaharov-díjat és megemlékeztek a keddi strasbourgi terrortámadás áldozatairól.
Megállapodás Japánnal
Szerdán elfogadták a képviselők az Európai Unió és Japán közötti kereskedelmi megállapodást, amely a világkereskedelem 40 százalékát fedi le. Ennek köszönhetően az európai vállalatok egyszerűbben exportálnak majd Japánba.
Szaharov-díj
December 12-én, szerdán adták át a 2018-as Szaharov-díjat, amelyet ezúttal Oleg Szencov ukrán filmrendezőnek és politikai fogolynak ítéltek oda. Mivel a rendező még mindig Szibériában raboskodik, nem tudott részt venni személyesen a díjátadó ünnepségen, ott unokatestvére, Natalya Kaplan és ügyvédje, Dimitriy Dinze képviselte.
Lövöldözés Strasbourgban
December 12-én a képviselők egyperces néma csenddel emlékeztek meg a keddi strasbourgi terrortámadás áldozatairól. „Folytatnunk kell a munkát, hogy megmutassuk, hogy a szabadságba és demokráciába vetett hitünk mindig győzedelmeskedni fog az erőszak, a bűn és a terror felett” – reagált Antonio Tajani EP-elnök.
Küzdelem a terrorizmus ellen
December 12-én a képviselők elfogadták az új uniós stratégiára tett javaslatokat, amely elősegítené a radikalizálódás megállítását, az adatfelhasználhatóság javítását, és a terrorizmus áldozatainak támogatását. Ebben a parlament többek között az Europol és a Nagyméretű IT-rendszerek Üzemeltetési Igazgatását Végző Európai Ügynökség (eu-LISA) szerepének megerősítését javasolja.
Költségvetés
Szerdán elfogadta a parlament a 2019-es költségvetést, amely még több támogatást különít el a migrációs kérdés megoldására, a munkanélküli fiatalok megsegítésére, a környezetvédelemre, az Erasmus+-ra és a kutatási programokra. A kötelezettségvállalások összege a jövő évre összesen 165,8 milliárd euró; a kifizetéseké pedig 148,2 milliárd euró. További részletek a Daniele Viottival készített interjúban.
A képviselők a következő uniós hosszú távú költségvetésről is tárgyaltak és megjegyezték, hogy jelentős forrásnövekedésre van szükség a kutatás és a környezetvédelem esetén.
Rákkeltő anyagok
A képviselők kedden megszavazták a munkavállalók a rákkeltő anyagoktól (például dízelgőz) való védelmére vonatkozó jogszabályok megújítását.
Humanitárius vízum
Az Európai Parlament kedden felkérte az Európai Bizottságot, hogy 2019. március 31-ig nyújtson be jogszabályjavaslatot az európai humanitárius vízum létrehozására. A vízummal az azt kiadó tagállam területére léphetne be a jelentkező, de a belépés egyetlen célja a nemzetközi védelemért folyamodás lehet. Ennek értelmében az Unió nagykövetségei és konzulátusai adhatnak ki humanitárius vízumokat, hogy a védelemért folyamodóknak ne kelljen az életüket kockára tenni ahhoz, hogy Európába jussanak.
Európa jövője
Nikosz Anasztasziadesz ciprusi elnök szerdán vitázott a képviselőkkel Európa jövőjéről. A plenáris ülésen tartott beszédében az elnök elmondta, kiemelten fontos, hogy fenntartsuk a béke és a biztonság unióját. A vita már a 14-ik volt a sorban.
Digitális szolgáltatások
A parlament a tech cégek digitális szolgáltatásainak megadóztatásáról szóló új szabályokról szavazott. Ez feljogosítja a tagállamokat arra, hogy akkor is kivethessenek adót a területükön profitot termelő vállalatokra, ha azok fizikai értelemben nincsenek jelen az országban.
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.