Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója az EU tisztviselőivel tervez tárgyalásokat az új gyárkapacitások kiépítésének lehetőségéről.
Az EU nemrégiben benyújtott javaslattervezete szerint a különböző tagországoknak 2020-ra együttesen a vezető félvezetőgyártás 20 százalékát kell lefedniük. Jelenleg az EU-ban található a világ félvezetőgyártó kapacitásának mintegy 10 százaléka – írja a Computerworld.
Az Intel írországi létesítményeiben jelenleg 14 nm-es gyártás folyik, és várhatóan a 7 nm-es gyártást is bevezetik.
Jelenleg két chipgyártó jelenti az élbolyt: a TSMC és a Samsung, mert képesek 7 és 5 nanométeres gyártási technológiát alkalmazni. Az Intel újra csatlakozni kíván az élvonalhoz.
Mivel mindössze három vezető chipgyártó van a világon, az EU-nak partnert kell választania. A tajvani TSMC a jelenlegi vezető chipgyártó, de potenciálisan ki van téve az ország Kínával való ellentmondásos kapcsolat instabilitásának.
A Samsung lehetne az EU partnere, de egyelőre erről nincsenek hírek. A közelmúltban egy amerikai gyár létesítésére összpontosítottak, amely valószínűleg Austinban lenne. Így az Intel előtt megnyílnak az európai lehetőségek.
A teljes ökoszisztémában és ellátási láncban szükség volna a befektetésekre. Ezért Pat Gelsinger európai tárgyalásai még egyáltalán nem biztos, hogy az üzletek megkötését is előrevetíti.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.