Az Európai Tanács megállapodott az Európai Parlamenttel a 2022. évi uniós költségvetésről, amelyben a kötelezettségvállalások teljes összegét 169,5 milliárd euróban, a kifizetések teljes összegét pedig 170,6 milliárd euróban határozták meg.
A következő évi költségvetésben világosan tükröződnek az EU fő prioritásai: a gazdasági helyreállítás, az éghajlatváltozás elleni küzdelem, valamint a zöld és a digitális átállás – olvasható az Európai Tanács közleményében. A költségvetés emellett elegendő forrást hagy a 2021–2027-re szóló többéves pénzügyi keretben szereplő kiadások felső határai alatt ahhoz, hogy az EU reagálni tudjon az előre nem látható szükségletekre.
„A mai napon kiegyensúlyozott megállapodást sikerült elérnünk, ami jó hír az európai polgárok számára. A következő évi uniós költségvetés megfelelő forrásokat irányoz elő a prioritásaink számára, ugyanakkor elegendő mozgásteret biztosít az előre nem látható körülmények kezeléséhez. A mai napon elfogadott finanszírozás segíteni fogja a folyamatban lévő helyreállítást és határozottan támogatni fogja az éghajlat-politikai és digitális célkitűzéseinket. Ezenfelül a 2022. évi költségvetést a Next Generation EU forrásai is ki fogják egészíteni. A Tanács szlovén elnöksége prioritásként kezelte annak biztosítását, hogy a jövő évre kellő időben megfelelően működő költségvetés kerüljön elfogadásra, és hogy az adófizetők a lehető legjobb értéket kapják a pénzükért. A Parlamenttel és a Bizottsággal együtt hosszú ideig és keményen dolgoztunk annak érdekében, hogy a megállapodás célba érjen” – nyilatkozta Irena Drmaž, Szlovénia uniós költségvetésről folytatott tárgyalásokért felelős megbízott minisztere.
A Tanácsnak és az Európai Parlamentnek 14 nap áll a rendelkezésére a közös szöveg jóváhagyására. A Tanács várhatóan november 23-án, a Parlament pedig november 25–26-án fogja jóváhagyni azt.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.