Megint kicsit közelebb került az európai diploma

2024. 04. 01., 12:00

Az Európai Bizottság kezdeményezéseket terjesztett elő a felsőoktatási intézmények közötti transznacionális együttműködés előmozdítására, amelyek végső célja az „európai diploma” létrehozása.

A javaslatok az egyetemek intézményi autonómiájára, a tudományos élet szabadságára épülnek, és teljes mértékben tiszteletben tartják a tagállamok és a regionális kormányok hatásköreit a felsőoktatás területén – olvasható a Bizottság közleményében. Tekintettel az európai felsőoktatási rendszerek sokféleségére, a Bizottság fokozatos megközelítést javasol a tagállamok számára az európai diplomák felé, két lehetséges belépési ponttal:
– Előkészítő európai címkét olyan képzési programok kaphatnak, amelyek megfelelnek a javasolt európai kritériumoknak; az „európai diplomacímke-igazolást” a diákok a közös diplomájukkal együtt kapnák meg.
– Az európai diploma közös kritériumokon alapulna és a nemzeti jogszabályokban gyökerezne. Az oklevelet közösen adná különböző országok több egyeteme vagy az ilyen egyetemek általlétrehozott európai jogi személy.

Az európai diploma tervezete hat Erasmus+ kísérleti projektre épül, amelyekben Unió-szerte több mint 140 felsőoktatási intézmény vesz részt.

Az európai diploma koncepciója mellett a Bizottság két tanácsi ajánlásra is javaslatot tett:
– Az európai felsőoktatási minőségbiztosítási és elismerési rendszerről szóló tanácsi ajánlás minőségbiztosítási eljárásaik és gyakorlataik egyszerűsítésére és javítására kérné fel a tagállamokat és a felsőoktatási intézményeket.
– A vonzó és fenntartható felsőoktatási karrierekről szóló javasolt tanácsi ajánlás pedig azt célozná, hogy az oktatásban és az innovatív tanítási módszerekben részt vevő, határokon átnyúló munkát végző munkatársakat elismerjék és jutalmazzák.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS