Az Európai Bizottság kezdeményezéseket terjesztett elő a felsőoktatási intézmények közötti transznacionális együttműködés előmozdítására, amelyek végső célja az „európai diploma” létrehozása.
A javaslatok az egyetemek intézményi autonómiájára, a tudományos élet szabadságára épülnek, és teljes mértékben tiszteletben tartják a tagállamok és a regionális kormányok hatásköreit a felsőoktatás területén – olvasható a Bizottság közleményében. Tekintettel az európai felsőoktatási rendszerek sokféleségére, a Bizottság fokozatos megközelítést javasol a tagállamok számára az európai diplomák felé, két lehetséges belépési ponttal:
– Előkészítő európai címkét olyan képzési programok kaphatnak, amelyek megfelelnek a javasolt európai kritériumoknak; az „európai diplomacímke-igazolást” a diákok a közös diplomájukkal együtt kapnák meg.
– Az európai diploma közös kritériumokon alapulna és a nemzeti jogszabályokban gyökerezne. Az oklevelet közösen adná különböző országok több egyeteme vagy az ilyen egyetemek általlétrehozott európai jogi személy.
Az európai diploma tervezete hat Erasmus+ kísérleti projektre épül, amelyekben Unió-szerte több mint 140 felsőoktatási intézmény vesz részt.
Az európai diploma koncepciója mellett a Bizottság két tanácsi ajánlásra is javaslatot tett:
– Az európai felsőoktatási minőségbiztosítási és elismerési rendszerről szóló tanácsi ajánlás minőségbiztosítási eljárásaik és gyakorlataik egyszerűsítésére és javítására kérné fel a tagállamokat és a felsőoktatási intézményeket.
– A vonzó és fenntartható felsőoktatási karrierekről szóló javasolt tanácsi ajánlás pedig azt célozná, hogy az oktatásban és az innovatív tanítási módszerekben részt vevő, határokon átnyúló munkát végző munkatársakat elismerjék és jutalmazzák.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.