Május 15-től maximalizálva lesz az EU-n belüli nemzetközi hívások és SMS-ek díja. Ennek köszönhetően a jövőben az uniós országok közötti telefonhívásokért percenként legfeljebb 19 eurocentet (+áfa), az SMS-ekért üzenetenként legfeljebb 6 eurocentet (+áfa) kell majd fizetni.
Miután 2017 júniusában megszűntek a roamingdíjak, az EU-n belüli nemzetközi hívások és SMS-ek most bevezetésre kerül árplafonjai jelentik a következő lépését a távközlési szabályok uniós szintű átdolgozásának, melynek célja az elektronikus kommunikáció koordinációjának javítása és az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testülete (BEREC) szerepének megerősítése.
Andrus Ansip, a digitális egységes piacért felelős alelnök a következőket nyilatkozta: „Az Európai Unión belüli hívásokra vonatkozó árplafon bevezetése konkrét példa arra, hogy a digitális egységes piac hogyan lehet pozitív hatással a polgárok mindennapi életére. A digitális egységes piac kiépítése ez idáig 35 új digitális jog és szabadság megteremtéséhez vezetett. Összességében az új távközlési szabályok segíteni fogják az Uniót abban, hogy megfeleljen az európaiak egyre növekvő telekommunikációs igényeinek, valamint fokozni fogják az EU versenyképességét.”
Marija Gabriel, a digitális gazdaságért és társadalomért felelős biztos így fogalmazott: „A roamingdíjak 2017-es eltörlését követően az EU most intézkedéseket hozott a nemzetközi hívásokért felszámolt túlzott díjak korlátozása érdekében. E két lépésnek köszönhetően az európai fogyasztók ma már biztosak lehetnek abban, hogy a telefonszámla nem fog számukra kellemetlen meglepetéseket tartogatni, ha saját országukból vagy külföldről európai számot hívnak. Ez is egyike a digitális egységes piac számos konkrét vívmányának.”
A nemzetközi hívásokra vonatkozó új szabályok a tagállamok között korábban fennálló nagy árkülönbségeket hivatottak eltörölni. Az EU-n belüli vezetékes vagy mobil hívások szokásos díja eddig átlagosan háromszor olyan magas volt, mint a belföldi hívások normál díja, az EU-n belüli SMS-ek szokásos díja pedig több mint kétszerese volt a belföldi SMS üzenetekének. Egyes esetekben egy EU-n belüli hívás díja akár tízszerese is lehet a belföldi hívás díjának.
Egy, a nemzetközi hívásokról készített új Eurobarométer felmérés azt mutatja, hogy tíz válaszadóból négy (42 százalék) kommunikációt folytatott valakivel egy másik uniós országban az elmúlt hónapban. A válaszadóknak azonban csak 26 százaléka nyilatkozott úgy, hogy vezetékes telefont, mobiltelefont vagy SMS-t használ, ha más uniós országban lévő személyt szeretne elérni.
A távközlési szolgáltatóknak EU-szerte értesíteniük kell a fogyasztókat az új árplafonokról. A szabályok május 15-től mind a 28 uniós tagállamban, és hamarosan Norvégiában, Izlandon és Liechtensteinben is alkalmazandóak lesznek.
Az árplafon csak a privát használatra (azaz a magánügyfelekre) fog vonatkozni. Az árszabályozás tehát nem fogja érinteni az üzleti ügyfeleket, mivel számukra több szolgáltató is rendkívül vonzó, speciális ajánlatokat kínál.
Új szabályozás
Az új távközlési szabályok ösztönző hatással lesznek a beruházásokra a nagy sebességű internetkapcsolatok kiépítése területén, valamint hozzájárulnak az 5G zökkenőmentes bevezetéséhez az EU-ban.
Az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex (EEHK) és a BEREC-rendelet 2018 decemberében lépett hatályba. Míg a kódexet 2020 végéig kell átültetni a nemzeti jogba, a BEREC-rendelet rendelkezései különböző időpontoktól alkalmazandóak. Az új távközlési szabályok közül elsőként a nemzetközi hívások díjplafonját meghatározó szabály lép hatályba.
Miután 2017 júniusában megszűntek a roamingdíjak, az európaiak már biztosak lehetnek abban, hogy a telefonszámla nem fog kellemetlen meglepetéseket tartogatni, ha saját országukból vagy külföldről telefonálnak – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.