Az Európai Bizottság 101,2 millió eurót fordít a LIFE környezetvédelmi és éghajlat-politikai program keretében megvalósuló legújabb projektekre.
A finanszírozás kilenc tagállamban tíz nagyszabású környezetvédelmi és éghajlat-politikai projektet támogat, segítve Európa átállását a fenntartható gazdaságra és a klímasemlegességre. Ezek a projektek Cipruson, Észtországban, Franciaországban, Görögországban, Írországban, Lettországban, Szlovákiában, Csehországban és Spanyolországban valósulnak meg.
Frans Timmermans, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke így nyilatkozott: „Az európai zöld megállapodás célja polgáraink jóllétének és gazdasági jólétének javítása a természet és az éghajlat védelmének biztosítása mellett. A LIFE projektek évek óta fontos szerepet töltenek be, és jelentős hatást fejtenek ki a gyakorlatban. A mai 100 millió eurós beruházással hozzájárulunk értékes természetes élőhelyek megőrzéséhez, a levegő tisztaságának fenntartásához, valamint számos tó és folyó szennyezésének csökkentéséhez Európában.”
Virginijus Sinkevičius, a környezetért, az óceánokért és a halászatért felelős biztos így nyilatkozott: „A LIFE integrált projektjei lehetővé teszik a tagállami hatóságok számára, hogy valódi változást érjenek el a környezet állapotában és az emberek életében. A projektek segíteni fogják a tagállamokat abban, hogy megőrizzék a természetet, javítsák a levegő- és vízminőséget, és környezetbarátabbá tegyék a gazdaságot. Ez javítani fogja az éghajlatváltozás hatásaival szembeni rezilienciánkat.”
Az integrált projektek azáltal javítják a polgárok életminőségét, hogy segítik a tagállamokat az uniós jogszabályok betartásában az alábbi hat területen: természetvédelem, vízgazdálkodás, levegőtisztaság, hulladékkezelés, az éghajlatváltozás mérséklése és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás. Az integrált projektek támogatják a környezetvédelmi és éghajlat-politikai jogszabályok összehangolt és nagy területet lefedő végrehajtását, egyúttal ösztönzőleg hatnak a más uniós forrásokból, a nemzeti és regionális szereplőktől és a magánbefektetőktől származó finanszírozás mozgósítására.
A LIFE a tervek szerint több mint 6,5 milliárd euró kiegészítő forrást fog mozgósítani, mivel a tagállamok más uniós finanszírozási forrásokat is bevonhatnak, beleértve a mezőgazdasági, regionális és strukturális alapokat, valamint a Horizont 2020-at, továbbá a projektek finanszírozása tagállami forrásokkal és a magánszektor beruházásaival is kiegészülhetnek.
A nagyszabású projektek elősegítik az európai zöld megállapodás végrehajtását és az EU azon törekvését, hogy 2050-re a világ első klímasemleges kontinensévé váljon. Ezek a projektek segítenek helyreállítani és megőrizni azokat az ökoszisztémákat és fajokat, amelyektől mindannyian függünk, továbbá segítenek a körforgásos gazdaság felé történő elmozdulásban, javítják a levegő és a víz minőségét, fellendítik a fenntartható finanszírozást és növelik az éghajlatváltozás hatásaival szembeni rezilienciát Európában.
Európai Bizottság
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.