LIFE: 10 projekt, 9 tagállam, 100 millió euró

2020. 02. 18., 11:30

Az Európai Bizottság 101,2 millió eurót fordít a LIFE környezetvédelmi és éghajlat-politikai program keretében megvalósuló legújabb projektekre.

A finanszírozás kilenc tagállamban tíz nagyszabású környezetvédelmi és éghajlat-politikai projektet támogat, segítve Európa átállását a fenntartható gazdaságra és a klímasemlegességre. Ezek a projektek Cipruson, Észtországban, Franciaországban, Görögországban, Írországban, Lettországban, Szlovákiában, Csehországban és Spanyolországban valósulnak meg.

Frans Timmermans, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke így nyilatkozott: „Az európai zöld megállapodás célja polgáraink jóllétének és gazdasági jólétének javítása a természet és az éghajlat védelmének biztosítása mellett. A LIFE projektek évek óta fontos szerepet töltenek be, és jelentős hatást fejtenek ki a gyakorlatban. A mai 100 millió eurós beruházással hozzájárulunk értékes természetes élőhelyek megőrzéséhez, a levegő tisztaságának fenntartásához, valamint számos tó és folyó szennyezésének csökkentéséhez Európában.”

Virginijus Sinkevičius, a környezetért, az óceánokért és a halászatért felelős biztos így nyilatkozott: „A LIFE integrált projektjei lehetővé teszik a tagállami hatóságok számára, hogy valódi változást érjenek el a környezet állapotában és az emberek életében. A projektek segíteni fogják a tagállamokat abban, hogy megőrizzék a természetet, javítsák a levegő- és vízminőséget, és környezetbarátabbá tegyék a gazdaságot. Ez javítani fogja az éghajlatváltozás hatásaival szembeni rezilienciánkat.”

Az integrált projektek azáltal javítják a polgárok életminőségét, hogy segítik a tagállamokat az uniós jogszabályok betartásában az alábbi hat területen: természetvédelem, vízgazdálkodás, levegőtisztaság, hulladékkezelés, az éghajlatváltozás mérséklése és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás. Az integrált projektek támogatják a környezetvédelmi és éghajlat-politikai jogszabályok összehangolt és nagy területet lefedő végrehajtását, egyúttal ösztönzőleg hatnak a más uniós forrásokból, a nemzeti és regionális szereplőktől és a magánbefektetőktől származó finanszírozás mozgósítására.

A LIFE a tervek szerint több mint 6,5 milliárd euró kiegészítő forrást fog mozgósítani, mivel a tagállamok más uniós finanszírozási forrásokat is bevonhatnak, beleértve a mezőgazdasági, regionális és strukturális alapokat, valamint a Horizont 2020-at, továbbá a projektek finanszírozása tagállami forrásokkal és a magánszektor beruházásaival is kiegészülhetnek.

A nagyszabású projektek elősegítik az európai zöld megállapodás végrehajtását és az EU azon törekvését, hogy 2050-re a világ első klímasemleges kontinensévé váljon. Ezek a projektek segítenek helyreállítani és megőrizni azokat az ökoszisztémákat és fajokat, amelyektől mindannyian függünk, továbbá segítenek a körforgásos gazdaság felé történő elmozdulásban, javítják a levegő és a víz minőségét, fellendítik a fenntartható finanszírozást és növelik az éghajlatváltozás hatásaival szembeni rezilienciát Európában.

  • Természetvédelem: Az Észtországban, Írországban és Cipruson megvalósuló integrált projektek hozzájárulnak Európa természeti környezetének megőrzéséhez és a védett területek uniós Natura 2000 hálózatának jobb kezeléséhez. A projektek kedvező hatást gyakorolnak majd számos fontos élőhelyre, köztük erdőkre, mezőgazdasági területekre, gyepterületekre, part menti területekre és tőzeglápokra, továbbá egyes fajokra, köztük beporzókra. Az említett élőhelyek értékes szénelnyelőként is szolgálnak.
  • Hulladékgazdálkodás: Egy görögországi projekt elő fogja mozdítani a hulladékképződés megelőzését és az újrafelhasználást, így csökkentve a hulladéklerakókba kerülő települési hulladék mennyiségét. A körforgásos gazdaság kiépítésének elősegítése érdekében új hulladékmutatókat és -sztenderdeket dolgoznak ki.
  • Levegőminőség: A LIFE keretében nyújtott finanszírozás segíteni fogja Szlovákiát abban, hogy megfeleljen a levegőminőségről szóló uniós irányelveknek, és ezáltal csökkentse a lakosság káros légszennyező anyagoknak való kitettségét. A projektből a hasonló levegőminőségi problémákkal küzdő Csehország is profitálni fog.
  • Vízgazdálkodás: A vízgyűjtő medencék szintjén működő integrált projektek védeni és javítani fogják az írországi és lettországi folyók és tavak vízminőségét, lehetővé téve ezen országok számára, hogy teljesítsék az uniós víz-keretirányelv szerinti kötelezettségeiket.
  • Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás: A LIFE-finanszírozás az éghajlatváltozással szembeni reziliencia fokozását is támogatja. A spanyolországi projekt célja, hogy az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást beépítsék a tervezésbe és más szakpolitikai területekbe, a franciaországi projekt pedig arra irányul, hogy természetalapú megoldásokra épülő alkalmazkodási kapacitást építsenek ki.
  • Fenntartható finanszírozás: Ugyancsak Franciaországban egy integrált projekt segít majd áthidalni a jelentős ismeretbeli hiányosságokat ezen a területen, egyúttal igyekszik az általános gyakorlat részévé tenni a zöld pénzügyi termékek alkalmazását.

Európai Bizottság

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS