Az Európai Bizottság részletes vizsgálatot indított annak értékelésére, hogy az Észak-Magyarországon létesítendő új gépjárműalkatrész-gyár építéséhez Magyarország által nyújtani tervezett állami támogatás összhangban van-e az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal. Az intézkedés kedvezményezettje a Rubin NewCo Kft. lenne.
Magyarország 2021-ben arról értesítette a Bizottságot, hogy 43,76 millió euró (kb. 18 milliárd forint) összegű állami támogatást kíván nyújtani a Rubin NewCo Kft. részére az észak-magyarországi régióban tervezett új gépjárműalkatrész-gyár megépítéséhez.
Az új gyár a csoporthoz tartozó két másik európai gyártási helyszín kapacitását veszi majd át. Az üzem várhatóan mintegy 1500 munkahelyet teremt Észak-Magyarországon, amely az uniós állami támogatási szabályok értelmében regionális támogatásra jogosult, kedvezőtlenebb helyzetű régió.
Magyarország a következők révén kívánja támogatni az új gépjárműalkatrész-gyár építését: (i) 43,01 millió euró összegű közvetlen támogatás és (ii) 0,75 millió euró összegű adókedvezmény. A magyar hatóságok által nyújtani tervezett teljes támogatási összeg az elszámolható beruházási költségek százalékában kifejezve 31,76 százalék, ami nem éri el az ilyen projektekre engedélyezett maximális támogatási összeget (azaz a 31,88 százalékot).
A Bizottság előzetes értékelése alapján megállapította, hogy a beruházási projekt elősegíti a gazdasági fejlődést és a foglalkoztatást az EU egy kedvezőtlenebb helyzetű régiójában. Mindazonáltal a Bizottságnak kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy az intézkedés összhangban van-e az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal, különösen a regionális állami támogatásokról szóló iránymutatással – olvasható a Bizottság közleményében.
A Bizottság úgy határozott, hogy részletes vizsgálatot indít annak értékelésére, hogy:
– a támogatás arányos-e, vagyis nem lépi-e túl azt a mértéket, ami a beruházás hátrányos helyzetű régióba vonzásához szükséges;
– az intézkedésnek van-e „ösztönző hatása” (ebben a tekintetben a Bizottság meg fogja vizsgálni, hogy az új gyár magyarországi létesítésére vonatkozó döntés kiváltó oka közvetlenül a magyar állami támogatás volt-e, vagy azt állami támogatás nélkül is ebben a régióban valósították volna meg; a magyar hatóságok azt állítják, hogy a támogatás nélkül a beruházásra az EU-n kívül, Törökországban került volna sor); és hogy
– a támogatásnak nincs indokolatlan negatív hatása az EU-n belüli versenyre és kereskedelemre.
A Bizottság most behatóbb vizsgálatot indít annak megállapítása érdekében, hogy az említett kezdeti aggályok megerősítést nyernek-e. A részletes vizsgálat megindítása lehetőséget biztosít Magyarország és az érdekelt felek számára, hogy észrevételeket tegyenek, a vizsgálat kimenetelét azonban semmilyen módon nem befolyásolja.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.