Gumiabroncsok energiahatékonysági címkézése: formálódik az új szabályozás

2019. 03. 06., 16:18

Az EU korszerűsíti a gumiabroncsok energiahatékonysági címkézésére vonatkozó szabályozását, és kiterjeszti annak hatályát a nehézgépjárművek gumiabroncsaira is.

A címkéket – melyeknek ezentúl a havas és a jeges útviszonyok közötti tapadásról is tájékoztatással kell szolgálniuk – a fogyasztók számára jobban látható helyen kell majd feltüntetni. Az Európai Tanács jóváhagyta a javasolt új szabályokra vonatkozó tárgyalási álláspontját.

„Az új szabályozás segítséget nyújt a fogyasztóknak abban, hogy a gumiabroncsok biztonsági és üzemanyag-hatékonysági jellemzőinek ismeretében megalapozottabb döntéseket hozhassanak. Hozzájárul majd ezenfelül a közúti közlekedési ágazat üvegházhatásúgáz-kibocsátásainak csökkentéséhez, elősegítve a Párizsi Megállapodás keretében tett uniós kötelezettségvállalások teljesítését” – mondta Anton Anton, Románia energiaügyi minisztere, a tanács soros elnöke.

A javaslat elemei

A tanács tárgyalási álláspontja egyértelműbbé teszi a jelenlegi szabályozási keretet és kiterjeszti annak hatályát. Aktualizálja a címkét és előírja, hogy az a havas és a jeges útviszonyok közötti tapadásra vonatkozó információt is tartalmazzon. A címke feltüntetésére vonatkozó új előírások – amelyek internetes és távértékesítés esetén is alkalmazandók – javítják majd a címke láthatóságát és elősegítik, hogy a fogyasztók az összes információ ismeretében hozhassanak döntést a vásárláskor. A rendelet a szabályozás betartatását is javítja, mivel előírja a gumiabroncsok termékadatbázisban való rögzítését.

A rendelet hatálya most először a tehergépjárművek és az autóbuszok gumiabroncsaira (C3 típusú gumiabroncsok) is kiterjed; korábban csak a személygépkocsik és kisteherautók abroncsaira vonatkozott a szabályozás. A tanács álláspontja lehetővé teszi azt is, hogy a későbbiekben az újrafutózott gumiabroncsokra is kiterjesszék a hatályt, amint alkalmas vizsgálati módszert sikerült kifejleszteni az ilyen gumiabroncsok teljesítményének mérésére. A felülvizsgálatra vonatkozó rendelkezés pedig lehetővé teszi a futásteljesítményre és a kopásra vonatkozó paraméterek bevezetését a jövőben, amennyiben rendelkezésre állnak a megfelelő vizsgálati módszerek.

Szükséges a szabályozás korszerűsítése

A gumiabroncsok címkézési rendszerének célja csökkenteni a közlekedési ágazatból származó üvegházhatásúgáz-kibocsátást és zajszennyezést, továbbá fokozni a közúti biztonságot a fogyasztóknak az általuk vásárolt abroncsok üzemanyag-hatékonysági, zajkeltési és biztonsági paramétereiről való tájékoztatása révén. Az uniós üvegházhatásúgáz-kibocsátások mintegy 22 százaléka a közúti közlekedésből származik; a gumiabroncsok – főként gördülési ellenállásuk okán – a jármű üzemanyag-fogyasztásának mintegy 5–10 százalékáért felelősek. Az abroncsok gördülési ellenállásának csökkentése tehát hozzájárul a kibocsátások csökkentéséhez, az üzemanyag-fogyasztás csökkenése pedig megtakarításokat eredményez a fogyasztók számára.

A jelenlegi jogszabályi keret felülvizsgálata rámutatott, hogy az abroncsok címkézése a címkék alacsony láthatósága és a betartatás hiányosságai miatt nem érte el teljes mértékben a célját – nevezetesen a közlekedésből származó üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentését –, ezért szükségessé vált a szabályozás korszerűsítése.

Miután az Európai Parlament is elfogadta az álláspontját, megkezdődhetnek az intézményközi tárgyalások – zárul az Európai Tanács közleménye.

Olvasnivaló

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS