Európai központ vizsgálja az algoritmusok átláthatóságát

Európai központ vizsgálja az algoritmusok átláthatóságát
2023. 04. 18., 10:22

„A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály olyan jogi eszközöket biztosított, melyek betekintést engednek a platformok által használt algoritmusok »fekete dobozába«.”

Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja a spanyolországi Sevillában április 18-án hivatalosan megalapítja az algoritmusok átláthatóságával foglalkozó európai központot (ECAT).

digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály kockázatkezelési követelményeket ír elő az Európai Bizottság által online óriásplatformként és nagyon népszerű online keresőmotorként nyilvántartásba vett vállalatok számára. Ennek keretében ezeknek a platformoknak azonosítaniuk, elemezniük és mérsékelniük kell a platformjaikon jelentkező rendszerszintű kockázatok széles körét, többek között, hogy a jogellenes tartalmak és a dezinformáció miként terjeszthetők a szolgáltatásaik révén, valamint a platformjaiknak a véleménynyilvánítás szabadságára vagy a tömegtájékoztatás szabadságára gyakorolt hatását. Hasonlóképpen fel kell mérni és csökkenteni kell a nemi alapú online erőszakkal kapcsolatos, valamint a kiskorúak online védelmét és mentális egészségét érintő konkrét kockázatokat. A nyilvántartásba vett platformok és keresőprogramok kockázatcsökkentési terveit az Európai Bizottság független ellenőrzésnek és felügyeletnek veti alá.    

Az ECAT biztosítja a belső technikai és tudományos szakértelmet a Bizottság számára annak biztosításához, hogy az online óriásplatformok és a nagyon népszerű keresőprogramok által használt algoritmikus rendszerek megfeleljenek a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály kockázatkezelési, kockázatcsökkentési és átláthatósági követelményeinek. Ez magában foglalja többek között atechnikai elemzések elvégzését és az algoritmusok értékelését. Egy adatkutatókból, mesterséges intelligenciával foglalkozó szakértőkből, társadalomkutatókból és jogi szakértőkből álló interdiszciplináris csoport a különböző szakértők szaktudását egyesítve értékelni fogja az algoritmusok működését, és bevált gyakorlatokat fog javasolni a hatásuk enyhítése érdekében. Ez döntő fontosságú lesz a nyilvántartásba vett vállalatok által benyújtott átláthatósági jelentések és kockázati önértékelések alapos elemzésének biztosításához, valamint ahhoz, hogy a Bizottság kérésére ellenőrizni lehessen a rendszereiket.

Ez a célkitűzés nem valósítható meg megfelelő kutatási és előrejelzési kapacitás nélkül, melynek biztosítása szintén szerves részét képezi az ECAT megközelítésének. A Közös Kutatóközpont kutatói a mesterséges intelligencia (MI) területén szerzett, hosszú múltra visszatekintő szakértelmükre fognak építeni és tovább fogják mélyíteni ismereteiket. Ez a szaktudás már fontos szerepet játszott más mérföldkőnek számító rendeletek – például a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabálya mesterséges intelligenciáról szóló összehangolt terv és annak 2021. évi felülvizsgálata – előkészítésében. Az ECAT kutatói nemcsak az online óriásplatformokból és a nagyon népszerű online keresőmotorokból eredő rendszerszintű kockázatok azonosítására és kezelésére fognak összpontosítani, hanem az algoritmusok hosszú távú társadalmi hatását is megvizsgálják – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

Üdvözlő szavak

Margrethe Vestager, a digitális korra felkészült Európáért felelős ügyvezető alelnök: „Multidiszciplináris szakértelemére támaszkodva az algoritmusok átláthatóságával foglalkozó európai központ csapata első alkalommal vizsgálja meg mélyre hatóan az online óriásplatformokat és a nagyon népszerű keresőprogramokat, hogy megtudja, hogyan működnek algoritmusaik, és hogyan járulnak hozzá az illegális és káros tartalmak terjedéséhez, melyeknek túl sok európai polgár lett kitéve.”

Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos: Jelentős kapacitást teremtünk a Bizottságon belül a legnagyobb és leginnovatívabb technológiai vállalatok felügyeletére. A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály olyan jogi eszközöket biztosított, melyek betekintést engednek a platformok által használt algoritmusok »fekete dobozába«. Ebben kulcsfontosságú szerepet fog játszani az ECAT-nél rendelkezésre álló technikai szakértelem.”

Marija Gabriel, az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős biztos:A kutatás és a tudomány a digitális átalakulás alapköve. A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabálynak köszönhetően a kutatók most először hozzáférhetnek az online óriásplatformok és a nagyon népszerű keresőprogramok adataihoz. Az ECAT ennek nyomán elő fogja mozdítani egy globális kutatóközösség létrejöttét.”

Az algoritmusok átláthatóságával foglalkozó európai központ (ECAT)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-12-03 13:10:00
December 3-án, az „Adakozó Kedd” (Giving Tuesday) napján a Jalsovszky Ügyvédi Iroda és a Bridge Budapest különleges útmutatót tett közzé.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS