Az Európai Bizottság listát állított össze a hatékony oltási stratégiák és a védőoltások alkalmazásának legfontosabb lépéseiről.
Az Európai Bizottság ismertette azokat az alapvető elemeket, melyeket a tagállamoknak Covid19 oltási stratégiájukat illetően figyelembe kellene venniük.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke így nyilatkozott: „A biztonságos és hatékony oltóanyag nyújtja a legjobb esélyt arra, hogy legyőzzük a koronavírust és mindennapjaink visszatérjenek a megszokott kerékvágásba. Rengeteg munkát fektettünk abba, hogy megállapodásokat kössünk gyógyszeripari vállalatokkal és biztosítsuk a jövőben felhasználható vakcinaadagokat. Most arról kell gondoskodnunk, hogy teljes körűen felkészültek legyünk az oltóanyag bevezetésére. Oltási stratégiánkkal segítséget nyújtunk az uniós országoknak abban, hogy előkészítsék oltási kampányaikat: meghatározzák az elsőbbséget élvezők körét és a méltányos elosztás mikéntjét, továbbá védelmet nyújtsanak a leginkább veszélyeztetetteknek. A sikeres oltási kampányok feltétele, hogy már most megkezdjük a felkészülést.”
Az Európai Bizottság és a tagállamok – az oltóanyaggyártókkal kötött előzetes piaci kötelezettségvállalások alapján – egész Európának gondoskodnak a Covid19 elleni vakcinák előállításáról. Az Európai Gyógyszerügynökségnek minden oltóanyagot a biztonságra és a hatékonyságra vonatkozó rendszeresített szabványok alapján kell engedélyeznie. A tagállamoknak már most el kell kezdeniük a közös oltási stratégia kidolgozását.
A tagállamoknak többek között biztosítaniuk kell, hogy:
Minden tagállam egyidejűleg, népességarányosan fog hozzájutni a Covid19 elleni oltóanyagokhoz. A vakcinaadagok az alkalmazás bevezető szakaszában – az intenzív gyártás megkezdése előtt – korlátozott mennyiségben állnak majd rendelkezésre. A közlemény ezért rangsorolás nélkül mutat be példákat az elsőbbséget élvező csoportokra. Ilyenek például:
Amíg nem állnak rendelkezésre a Covid19 elleni jóváhagyott vakcinák, az egyéb alapvető egészségügyi és népegészségügyi szolgáltatások és programok folytonosságának megőrzése mellett az EU-nak továbbra is gondoskodnia kell a vírus terjedésének enyhítéséről. Ez elsősorban a veszélyeztetett csoportok védelme révén valósulhat meg, amellett, hogy a lakosság tudatosan törekszik a népegészségügyi intézkedések betartására. Amíg nem áll rendelkezésre a Covid19 elleni oltóanyag – és valószínűleg még az oltás bevezetésének kezdeti szakaszában is –, továbbra is a közösségi kockázatcsökkentő intézkedések (fizikai távolságtartás, a nyilvános helyek bezárása és a munkakörnyezet átalakítása) jelentik majd a Covid19-járvány ellenőrzés alatt tartását és kezelését szolgáló elsődleges népegészségügyi eszközöket.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.