EU–Új-Zéland: 30 százalékkal bővülhet a kétoldalú kereskedelem

2022. 07. 01., 16:23

„A demokráciák együttműködnek egymással és az emberek érdekeit képviselik.”

Az EU és Új-Zéland ma lezárta a kereskedelmi megállapodás létrehozására irányuló tárgyalásait. A megállapodás mindkét oldalon komoly gazdasági lehetőségeket hordoz magában a vállalkozások és a fogyasztók számára, miközben példa nélküli fenntarthatósági kötelezettségvállalásokat is tartalmaz például a párizsi klímamegállapodás és a munkavállalói alapjogok tiszteletben tartásával kapcsolatban. Ez végső esetben akár kereskedelempolitikai szankciókkal is kikényszeríthető – áll az Európai Bizottság közleményében.

A megállapodás hatására 30 százalékkal bővülhet a kétoldalú kereskedelem, és az EU-export éves szinten akár 4,5 milliárd euróval is megugorhat. Az új-zélandi uniós beruházások 80%-kal növekedhetnek, az uniós vállalkozások pedig már az alkalmazás első évétől évi mintegy 140 millió euró vámbefizetéstől mentesülhetnek.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ezt mondta:  „Új-Zéland alapvető partnerünk az indiai–csendes-óceáni térségben. Ez a kereskedelmi megállapodás nagy lehetőségeket hordoz magában mindkét fél vállalkozásai, mezőgazdasági termelői és fogyasztói számára. Hatására a két fél közötti kereskedelem várhatóan 30 százalékkal fog bővülni. Szövege példa nélküli szociális és klímavédelmi vállalásokat rögzít. Ez az új megállapodás geopolitikailag fontos pillanatban született az Európai Unió és Új-Zéland között. A demokráciák, mint a miénk, együttműködnek egymással, és az emberek érdekeit képviselik.”

Új exportlehetőségek kisebb és nagyobb vállalkozások számára egyaránt

A megállapodás új lehetőségeket teremt a vállalkozások számára azáltal, hogy:

– az EU-ból Új-Zélandra irányuló teljes export esetében megszünteti a vámokat,

– megnyitja az új-zélandi szolgáltatások piacát olyan fontos területeken, mint a pénzügyi szolgáltatások, a távközlés, a tengeri közlekedés vagy a kézbesítési szolgáltatások,

– megszünteti az uniós befektetők hátrányos megkülönböztetését Új-Zélandon és viszont,

– javítja az uniós vállalkozások hozzáférését az új-zélandi közbeszerzési piachoz az áruk és a szolgáltatások, a beruházások és a koncessziós szerződések területén. Új-Zéland közbeszerzési piacán éves szinten mintegy 60 milliárd euró értékben kötnek szerződéseket,

– megkönnyíti az adatok áramlását, kiszámítható és átlátható szabályokat hoz létre a digitális kereskedelem és a biztonságos online környezet támogatására, a fogyasztók javára,

– megelőzi az indokolatlan adatlokalizációs követelményeket, és szigorú védelmet biztosít a személyes adatok számára,

– segíti a kisvállalkozások exporttevékenységének bővítését, ennek érdekében külön fejezetben tárgyalja a kis- és középvállalkozásokra vonatkozó szabályokat,

– jelentősen egyszerűsíti a megfelelési követelményeket és eljárásokat, ezáltal gyorsabb áruforgalmat tesz lehetővé,

– nagy horderejű kötelezettségvállalásokat tartalmaz Új-Zéland részéről a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok védelme és érvényesítése terén, megteremtve az új-zélandi szabályozás összhangját az EU előírásaival.

Mezőgazdaság és élelmiszeripar

Az európai uniós mezőgazdasági termelők a megállapodás alkalmazásának első napjától fogva sokkal jobb feltételekkel értékesíthetik majd termékeiket Új-Zélandon, mint jelenleg. Több fontos uniós exportcikk, köztük a sertéshús, a bor és a pezsgő, a csokoládé, a cukorkaáruk és a kekszek kivitele azonnal vámmentessé válik.

A vámkönnyítésen kívül más előnyök is várnak az uniós termelőkre. A megállapodás védelmet nyújt minden uniós bor és szeszes ital számára – csaknem 2000 elnevezés tartozik ide, mint például a Prosecco, a lengyel vodka, a Rioja, a Champagne, vagy éppen a tokaji borok. Emellett a legszélesebb körben elismert hagyományos uniós termékek (földrajzi árujelzők) közül 163 kerül oltalom alá Új-Zélandon, köztük az Asiago, a Feta, a Comté és a Queso Manchego sajt, az „Istarski pršut” sonka, a Lübecker Marzipan vagy az Elia Kalamatas olajbogyó.

A megállapodás figyelembe veszi az érzékeny mezőgazdasági termékek (több tejtermék, marha- és juhhús, etanol, csemegekukorica) uniós termelőinek érdekeit. Ezekben az ágazatokban a nulla vagy csökkentett vámtételű import csak bizonyos mennyiségi korlátok között (úgynevezett vámkontingensek keretében) lesz lehetséges Új-Zélandról.

Fenntarthatósági kötelezettségvállalások

Az EU–Új-Zéland kereskedelmi megállapodás a maga nemében az első, amely az éppen egy hete elfogadott, „A kereskedelmi partnerségek ereje: együtt a zöld és igazságos gazdasági növekedésért” című közleményben bejelentett új uniós kereskedelempolitikai és fenntarthatósági megközelítésen alapul.

A két fél ambiciózus kötelezettségeket vállalt a fenntartható fejlődés kereskedelmi vonatkozásait illetően. Az együttműködésen és megerősített szabályérvényesítésen alapuló vállalások számos kérdésre kiterjednek, és – például a munkajogi alapelvek vagy a Párizsi Megállapodás megsértése esetén – végső esetben lehetővé teszik a szankciók alkalmazását is. A megállapodásnak fontos eleme a Párizsi Megállapodás tiszteletben tartása is.  

Az EU által kötött kereskedelmi megállapodásokat tekintve most először fordul elő, hogy külön fejezet foglalkozik a fenntartható élelmiszerrendszerek kérdéskörével, külön cikk szabályozza a kereskedelem és a nemek közötti egyenlőség kapcsolatát, és külön rendelkezés vonatkozik a fosszilis tüzelőanyagokra irányuló támogatások reformjának kereskedelmi aspektusaira. A dokumentum már a hatálybalépésekor liberalizálja a zöld áru- és szolgáltatáskereskedelmet.

Mindez összhangban van az Európa jövőjéről tartott konferencia keretében a polgárok által megfogalmazott ajánlásokkal, nevezetesen azzal a javaslattal, hogy az európai vállalkozások lehetőségeinek bővítése együtt járjon a fenntartható kereskedelem előmozdításával.

A következő lépések

A felek rövidesen közzéteszik a megállapodás szövegtervezetét. Ezután következik a jogi lektorálás, majd pedig a fordítás az EU összes hivatalos nyelvére. Ezt követően a Bizottság aláírás és megkötés céljából a Tanács elé terjeszti a megállapodást. A Tanács általi elfogadás után az EU és Új-Zéland aláírhatja a megállapodást. Az aláírás után a Tanács megküldi a szöveget az Európai Parlamentnek jóváhagyásra. Végül amikor a Parlament is jóváhagyta a szöveget, Új-Zéland pedig megerősítette, a megállapodás hatályba léphet.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 05., 10:05
Nagyon viszik a lakossági hiteleket az ügyfelek a bankoktól. A személyi kölcsönöknél az idei év mindenképpen rekordot hoz, de a lakáshiteleknél is nagy esély van erre. A babaváró támogatás iránti kereslet is megugrott hirtelen, hajrázhatnak azok, akiknek jövőre már nem jár ebből a nulla százalékos hitelből – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
2024-12-05 15:05:00
A 2025-re vonatkozó kilátásaikat tekintve a munkáltatók inkább optimisták, de egyelőre óvatosan nyilatkoznak a létszámbővítési terveikről. A legnagyobb kihívásuk jelenleg megtalálni azokat a szakmailag megfelelő jelölteket, akik beillenek a cégkultúrába, miközben meg kell birkózniuk a jelentkezők magas bérigényeivel is – derült ki a Profession.hu elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS