Egészségügyi helyzet az EU-ban: egyre nagyobb hangsúlyt kap a megelőzés és az alapellátás

2019. 11. 29., 15:04

Az Európai Bizottság közzétette elemzéseit 30 ország egészségügyi rendszerének helyzetéről.

Vytenis Andriukaitis, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztos így nyilatkozott: „Számos, egész Európára kiterjedő felmérés és fórum mutatott rá arra, hogy az európai polgárok a legfőbb prioritások közé sorolják az egészségügy kérdését. Nagy örömömre szolgál, hogy az egészségfejlesztés és a megelőzés végre kellő figyelmet kap. Ezért büszkeséggel tölt el, hogy részt vehettem az Egészségügyi helyzet az Európai Unióban elnevezésű, a 28 uniós tagállamra, valamint Norvégiára és Izlandra kiterjedő kezdeményezés elindításában, melynek két értékelési ciklusát már le is zártuk a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel és az Egészségügyi Rendszerek és Politikák Európai Megfigyelőközpontjával közösen. Biztos vagyok benne, hogy a kezdeményezés keretében összegyűjtött, megalapozott, országspecifikus és egyben az egész EU-ra kiterjedő információk jó alapot szolgáltatnak mind a nemzeti szakpolitikák kialakításához, mind az uniós szintű együttműködéshez. Remélem, hogy utódom is folytatni fogja ezt a munkát, és egyre több tagállam fog csatlakozni az elemzések eredményein alapuló eszmecseréhez és tudásmegosztáshoz.”

Főbb megállapítások

A jelentés rávilágít az egészségügyi rendszerekben jelenleg zajló átalakulás jellemző tendenciáira:

  • a védőoltásokkal szembeni bizalmatlanság egész Európában komoly közegészségügyi fenyegetést jelent, amelyet egészségügyi ismeretterjesztéssel, a félretájékoztatás elleni fellépéssel és az egészségügyi dolgozók aktív bevonásával lehet leküzdeni;
  • az egészségfejlesztés és a betegségmegelőzés digitalizációjából nem mindenki kerül ki nyertesen. A mobiltelefonos és digitális egészségügyi alkalmazások éppen azok számára kevéssé hozzáférhetőek, akik a legtöbbet profitálhatnának e szolgáltatásokból;
  • az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés terén még mindig jelentős hiányosságok tapasztalhatók az EU-ban. A hozzáférési lehetőségek és akadályok vizsgálata során egyaránt figyelembe kell venni a betegek klinikai szükségleteit és társadalmi-gazdasági helyzetét is;
  • az egészségügyi munkaerő készségszerkezetére irányuló innovációk nagyban javíthatják az egészségügyi rendszerek ellenálló képességét. Európa-szerte ígéretes példákat találunk az egészségügyi dolgozók feladatainak újraelosztására, különösen az ápolók és gyógyszerészek szerepének növelése révén;
  • a gyógyszerek életciklusa számos lehetőséget biztosít a tagállami együttműködésre a biztonságos, hatásos és megfizethető terápiák biztosítása terén, a gyógyszerkiadások észszerűsítését és a megfontolt gyógyszerfelírást is beleértve.
Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS