Az Európai Bizottság közzétette elemzéseit 30 ország egészségügyi rendszerének helyzetéről.
Vytenis Andriukaitis, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztos így nyilatkozott: „Számos, egész Európára kiterjedő felmérés és fórum mutatott rá arra, hogy az európai polgárok a legfőbb prioritások közé sorolják az egészségügy kérdését. Nagy örömömre szolgál, hogy az egészségfejlesztés és a megelőzés végre kellő figyelmet kap. Ezért büszkeséggel tölt el, hogy részt vehettem az Egészségügyi helyzet az Európai Unióban elnevezésű, a 28 uniós tagállamra, valamint Norvégiára és Izlandra kiterjedő kezdeményezés elindításában, melynek két értékelési ciklusát már le is zártuk a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel és az Egészségügyi Rendszerek és Politikák Európai Megfigyelőközpontjával közösen. Biztos vagyok benne, hogy a kezdeményezés keretében összegyűjtött, megalapozott, országspecifikus és egyben az egész EU-ra kiterjedő információk jó alapot szolgáltatnak mind a nemzeti szakpolitikák kialakításához, mind az uniós szintű együttműködéshez. Remélem, hogy utódom is folytatni fogja ezt a munkát, és egyre több tagállam fog csatlakozni az elemzések eredményein alapuló eszmecseréhez és tudásmegosztáshoz.”
Főbb megállapítások
A jelentés rávilágít az egészségügyi rendszerekben jelenleg zajló átalakulás jellemző tendenciáira:
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.