Az alkotóknak, újságíróknak jobb tárgyalási pozíciója lesz az internetóriásokkal szemben – többek között ez is szerepel a szerzői jogi szabályzásról megszületett uniós megállapodásban.
Az Európai Parlament és a Tanács tárgyalói között szerda este megszületett megállapodás célja, hogy a szerzői jogi törvényekben foglalt jogok és kötelességek az interneten is érvényre jussanak. Többek között olyan ismert cégekre lesz hatással az új irányelv, mint a YouTube, a Facebook és a Google News.
A jogalkotók célja az volt, hogy garantálják: az internetre jellemző szólásszabadság továbbra is fennmarad. Ezért például újságcikkekből vett részleteket, GIF-eket és mémeket ezentúl is meg lehet osztani.
Az informális megállapodást hivatalosan is meg kell erősíteni a Tanácsban és az Európai Parlament plenáris ülésén.
A tech-óriásoknak osztozniuk kell a bevételeken a művészekkel és az újságírókkal
A megállapodás javítani kívánja a művészek – többek között a zenészek, előadók és forgatókönyvek szerzői –, a hírszolgáltatók és az újságírók tárgyalási pozícióit akkor, amikor tárgyalni próbálnak a különböző megosztó platformokon megjelent munkájuk után járó fizetségről.
Fenntartva a szólásszabadság
Újságcikk-részletek megosztása nem jelenti majd a hírt kiadó vállalat jogainak megsértését. A megállapodás ugyanakkor garanciákat tartalmaz arra, hogy a hírgyűjtő oldalak ne élhessenek vissza ezzel az engedménnyel. Tehát hírrészlet ugyan továbbra is megjelenhet például a Google News listáján vagy a Facebookon, de csak akkor, ha „nagyon rövid”.
Idézés, kritika, recenzió, karikatúra vagy paródia készítésének céljából ezentúl is fel lehet tölteni védett tartalmakat, így a GIF-ek és mémek továbbra is az interneten maradnak és megoszthatók lesznek.
Sok online oldalra nem érvényes az irányelv
A megállapodás szövege kiemeli, hogy a Wikipediához hasonló, online enciklopédiák nem kereskedelmi célú feltöltése és a nyílt forráskódú szoftverplatformok, mint például a GitHub, automatikusan kívül esnek a szerzői jogi szabályzásnak alávetett tartalmak körén.
Erősebb tárgyalási pozíció a szerzők és az előadók számára
Ezentúl ha a szerzői jogok hasznosításáért eredetileg kialkudott díj „aránytalanul” alacsony a művekből származó bevételhez képest, akkor a szerzők további javadalmazást kérhetnek attól, akivel megállapodtak a jogok használatáról.
Hogyan változik a status quo az irányelv hatására?
Az internetvállalatokat jelenleg alig ösztönzi szabályzás arra, hogy tartalmak megjelenítéséért engedélyt szerezzenek be a szerzői jogok birtokosától. A vállalatok a felhasználóik által feltöltött tartalmakért sem vállalnak felelősséget. Az egyetlen jogi kötelezettségük az, hogy a törvénysértő tartalmakat a jogtulajdonos kérésére eltávolítsák. Azonban az erre használt eljárás nehézkes, és nem garantálja, hogy a jogok tulajdonosai tisztességes bevételhez jussanak. Az internetvállalatok felelősségének megállapítása javítja a jogbirtokosok (vagyis zenészek, előadóművészek, forgatókönyv-szerzők, újságírók és kiadók) esélyeit arra, hogy korrekt licencszerződéseket kössenek velük, így tisztességesebb jövedelemhez jussanak az online megjelenő munkájukból.
A német néppárti jelentéstevő, Axel Voss szerint „a megállapodás fontos lépés annak a helyzetnek a helyreigazítása felé, amikor is néhány vállalat hatalmas bevételekre tett szert anélkül, hogy tisztességesen javadalmazott volna több ezer, a kreatív iparágban dolgozó embert és újságírót, akiknek a munkájától ugyanez a vállalat függ.
De a megállapodásban számos kitétel garantálja, hogy az internet továbbra is a szólásszabadság terepe maradjon. Ezek az előírások önmagukban nem lennének szükségesek, mert az irányelv nem teremt új jogokat a jogbirtokosok számára. De meghallgattuk a felmerült aggodalmakat és úgy döntöttünk, hogy inkább duplán garantáljuk a szólásszabadságot. A mémek, a GIF-ek és a szövegrészletek most minden eddiginél nagyobb védelmet élveznek.
Annak is örülök, hogy a tárgyalások során megszületett szöveg különös figyelmet szentel a startup vállalkozások védelmének. A jövő vezető vállalatai a mai startup cégek közül kerülnek ki, a sokszínűség biztosítéka pedig az, hogy nagy számban működjenek innovatív, dinamikus, fiatal vállalkozások.
Ez a megállapodás védi a szerzők, alkotók megélhetését, a sokszínű média fenntartásával megóvja a demokráciát, kiterjeszti a szólásszabadságot, ösztönzi a startupokat és a technológiai fejlődést. Segít az internetnek felkészülni a jövő kihívásaira, hogy egy olyan térré váljon, amely mindenki javát szolgálja, nem a csak a hatalommal bíró kevesekét.”
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.