Digitális oktatás és képzés: új ajánlásokat fogadott el az Európai Tanács

2023. 11. 23., 15:10

Az Európai Unió Tanácsa ajánlásokat fogadott el a sikeres digitális oktatást és képzést lehetővé tevő fő tényezőkről, valamint a digitális készségek és kompetenciák oktatás és képzés keretében történő elsajátítása biztosításának javításáról.

2030-ra az emberek 80 százalékának rendelkeznie kell alapvető digitális készségekkel

A Covid19-világjárvány rávilágított arra, hogy javítani kell az oktatási és képzési rendszerek digitális felkészültségét a reziliencia, a hozzáférhetőség, a magas minőség és az inkluzivitás tekintetében. Mi több, a digitális évtized szakpolitikai program keretében az EU kötelezettségvállalási célértékként tűzte ki, hogy 2030-ra a 16–74 évesek 80 százaléka rendelkezzen legalább alapszintű digitális készségekkel. Ennek fényében és a készségek európai évének (2023) összefüggésében minden korábbinál fontosabb az oktatás és képzés igényeire összpontosítani a digitális transzformáció tekintetében, intézkedéseket foganatosítva minden szinten (iskola előtti nevelés, alapfok, középfok és szakképzés, felsőoktatás, felnőttképzés), az egész életen át tartó tanulás szemszögéből és a lakosság valamennyi csoportja (pl. fiatalok, felnőttek és szakemberek) számára – olvasható a Tanács közleményében.

Digitális készségek és kompetenciák

A digitális készségekről és kompetenciákról a mai napon elfogadott ajánlásban a Tanács ajánlja, hogy a tagállamok állapodjanak meg a digitális oktatásra, valamint készségekre és kompetenciákrairányuló nemzeti – és adott esetben regionális – stratégiákról, illetve stratégiai megközelítésekről, és felkéri őket, hogy:
– határozzák meg vagy vizsgálják felül az ilyen készségek és kompetenciák elsajátításának biztosítására irányuló nemzeti célkitűzéseket
– hozzanak a „kiemelt vagy nehezen elérhető csoportokat” célzó intézkedéseket
– erősítsék a digitális készségeket és kompetenciákat az alap- és középfokú oktatásban
– mozdítsák elő a digitális készségek különböző tantárgyak keretében, transzverzálisan történő oktatását
– fejlesszék minden hallgató digitális készségeit és kompetenciáit a felsőoktatásban, tanulási lehetőségeket kínálva minden szinten és tudományterületen
– biztosítsanak lehetőséget a felnőttek számára a digitális készségek elsajátítására és kezeljék az IKT-szakemberhiányt

Sikeres digitális oktatás és képzés

Ezzel egyidejűleg a sikeres digitális oktatást és képzést lehetővé tevő fő tényezőkről szóló ajánlásban a Tanács arra összpontosít, hogy az oktatási és képzési rendszereket miként lehet alkalmassá tenni a digitális korra. Iránymutatást nyújt arra vonatkozóan, hogy hogyan kell felkészíteni az embereket a technológia kreatív, biztonságos és felelős használatára, mégpedig a technológia működésének megértésére alapozva. Egyéb intézkedések mellett felkéri a tagállamokat arra, hogy:
– építsék be a digitális technológiákat a tanításba és növeljék a tanárok szerepvállalását azok használata terén,
– támogassák a digitális oktatási eszközök fejlesztését, beleértve a mesterséges intelligencia hatására irányuló kutatásokat is,
– hozzanak kiberbiztonsági intézkedéseket az oktatás és képzés területén, beleértve a tudatosságnövelést is,
– ruházzanak be a hálózati összekapcsoltságba, a digitális infrastruktúrába és a digitális hozzáférhetőségbe az oktatás és a képzés területén.

Az ajánlásokat közzé fogják tenni az Európai Unió Hivatalos Lapjában. Az Európai Bizottság nyomon fogja követni a végrehajtásukat a tagállamokban, majd öt éven belül jelentést fog készíteni, amelyet megküld a Tanácsnak.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS