Az EU 15 napot biztosít a gazdasági krízis megelőzését célzó uniós szintű válasz kidolgozására

2020. 03. 27., 10:00

Az Európai Unió 27 tagországának vezetői csütörtökön, éjszakába nyúló tanácskozásukon abban állapodtak meg, 15 napot biztosítanak az euróövezet pénzügyminisztereinek, hogy közös uniós szintű választ találjanak a koronavírus-járvány okozta gazdasági krízis megelőzésére – közölte Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben, a tagállami vezetők videokonferencia keretében tartott csúcsértekezletét követően.

Charles Michel sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, az euróövezet pénzügyminisztereinek két hét áll rendelkezésére az eurózóna pénzügyi mentőcsomagja alapján létrejövő speciális hitelkeret részleteinek kidolgozására a koronavírus által sújtott gazdaságok támogatására.

Mivel a tagállamoknak rugalmasságra van szükségük a feladat sikeréhez, a javaslatoknak figyelembe kell venniük a járvány okozta, valamennyi tagországot sújtó válság sokféleségének példátlan természetét.

„Mivel jelenleg legsürgetőbb feladat a koronavírus-járvány és annak közvetlen következményei elleni küzdelem, meg kell kezdeni a társadalom és a gazdaság rendes működéséhez és a fenntartható növekedéshez való visszatéréshez szükséges intézkedéseket” – fogalmazott.

Az Európai Tanács elnöke kijelentette, az Európai Unió vezetőinek prioritása az áruk mozgásának biztosítása az egységes piac megőrzése érdekében. Ezzel összefüggésben a tagállamok egyetértettek abban, hogy az ideiglenes belső határokon történő ellenőrzés esetleges bevezetésekor gondoskodnak a személyek és az áruk zökkenőmentes határellenőrzéséről és ezáltal az egységes piac működésének megőrzéséről.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a csúcsértekezletet követően a tanácsi tájékoztatóval összehangolt online sajtóértekezleten hangsúlyozta: a tagállamok elkötelezték magukat amellett, hogy határozottan fellépnek a koronavírus-járvány elleni küzdelem sikerét akadályozó hamis hírek ellen. Átlátható, időszerű és tényeken alapuló tájékoztatást adnak mindenki számára hozzáférhető csatornákon arról, mit tesz az EU a járvány megelőzése és gazdasági hatásainak kezelése, valamint a koronavírus elleni védőoltás létrehozása, gyártása érdekében.

Elmondta, a tagállamok elkötelezték magukat amellett is, hogy mindent megtesznek a kutatás támogatására tett erőfeszítések összehangolásáért. Tájékoztatása szerint az unió ez idáig 17 projekt sikere érdekében 140 millió eurót (mintegy 50 milliárd forint) mozgósított.

Az elfogadott zárónyilatkozat szövege szerint a tagállamok arra szólították fel az Európai Bizottságot, hogy folytassa és gyorsítsa fel erőfeszítéseit az orvosi felszerelések sürgős és megfelelő biztosítása érdekében. Az uniós bizottságnak és az érintett ipari szereplőknek be kell számolniuk a hozzáférhető készletekről és ezek gyártásáról, valamint lépéseket kell tenniük a helyzet javítása érdekében.

A bizottságnak folytatnia kell és fel kell gyorsítania az egyéni védőeszközök, a lélegeztetőgépek és a tesztelési eszközök rendelkezésre állására irányuló közbeszerzéseket. Szükség szerint növelheti az orvostechnikai eszközök, valamint az oltások és a gyógyszerek stratégiai készleteire szánt költségvetését.

A tagországi vezetők támogatásukról biztosították az Európai Unió bővítéséről, valamint a stabilizációs és társulási folyamatról szóló, március 25-i tanácsi következtetéseket, amelyben az európai ügyekért felelős miniszterek az albán és észak-macedón csatlakozási tárgyalások megkezdéséről állapodtak meg.

Végezetül arra emlékeztettek, hogy a múlt héten, szintén videokonferencia keretében tartott tanácskozásukon az unió külső határai ellenőrzésének megerősítésében állapodtak meg a nem szükségszerű beutazások összehangolt ideiglenes korlátozásával. Leszögezték: megfelelő időben értékelni fogják a helyzet alakulását, és döntést hoznak az intézkedés esetleges meghosszabbításáról, vagy eltörléséről. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS