Az augusztus 12-i nemzetközi ifjúsági nap alkalmából az Európai Bizottság közzétette annak a 25 fiatalnak a nevét, akiket kiválasztott a nemzetközi partnerségek 2023–2025 között működő európai uniós ifjúsági véleményező testületébe.
A testület Jutta Urpilainen nemzetközi partnerségekért felelős biztosnak és a Nemzetközi Partnerségek Főigazgatóságának fog tanácsokat adni a fiataloknak az EU külső tevékenységeiben való részvételével és szerepvállalásával kapcsolatban. Ez a nemzetközi partnerségek második ifjúsági véleményező testülete, miután az első testület megbízatása júliusban véget ért – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
Számos partnerországban a lakosság több mint a fele még fiatal. Nekik is lehetőséget kell adni, hogy a jövőjüket alakító döntésekkel kapcsolatban kifejezhessék a véleményüket. Kiemelt feladatom az ifjúság, és nagy örömömre szolgál, hogy – az EU ifjúsági cselekvési tervével összhangban – ma megoszthatom Önökkel a második ifjúsági véleményező testület rátermett tagjainak nevét. Ez a 25 tehetséges fiatalból álló, sokszínű csoport növelni fogja a részvételi kedvet az EU külső fellépéseiben, és azokat hatékonyabbá, valamint a fiatalok számára jelentőségteljesebbé teszi. Pályázati felhívásunkra rendkívüli mennyiségű jelentkezés érkezett, amiért ezúton is köszönetet mondok minden pályázónak – mondta Jutta Urpilainen.
Az ifjúsági véleményező testület tagjait nyílt pályázati felhívás útján választotta ki a Bizottság. A meghirdetett helyekre 150 országból több mint 4500-an jelentkeztek. A következő két évben a testületnek 14 női és 11 férfi tagja lesz, akiknek életkora 19–29 év között van. A testületnek tíz tagja Afrikából, hat Ázsiából, egy a csendes-óceáni térségből, öt Latin-Amerikából és a Karib-térségből, három pedig az Európai Unióból származik. A teljes lista:
A 2021–2023-as időszakban működő uniós ifjúsági véleményező testület részt vett az ifjúsági cselekvési terv közös létrehozásában, a 2023–2025-ös időszak ifjúsági véleményező testülete pedig majd annak végrehajtásában tevékenykedik.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.