„Importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus”: hamarosan elkezdődik az átmeneti szakasz

 „Importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus”: hamarosan elkezdődik az átmeneti szakasz
2023. 08. 21., 17:22

Az Európai Bizottság elfogadta az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus (Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM) végrehajtására vonatkozó szabályokat az átmeneti szakaszra vonatkozóan, amely 2023. október 1-jén kezdődik és 2025 végéig tart.

A végrehajtási rendelet részletezi a CBAM hatálya alá tartozó áruk uniós importőreire vonatkozó átmeneti jelentéstételi kötelezettségeket, valamint a CBAM hatálya alá tartozó áruk előállítási folyamata során felszabaduló beágyazott kibocsátások kiszámítására szolgáló átmeneti módszertant.

A CBAM átmeneti szakaszában a kereskedőknek csak be kell számolniuk a mechanizmus hatálya alá tartozó behozatalukba beágyazott kibocsátásokról, pénzügyi kiigazítást nem kell fizetniük. Ez megfelelő időt biztosít a vállalkozások számára ahhoz, hogy nyugodtan felkészüljenek, ugyanakkor lehetővé teszi a végleges módszertan 2026-ig történő finomhangolását – olvasható a Bizottság közleményében.

Annak érdekében, hogy segítséget nyújtson mind az importőröknek, mind a harmadik országbeli gyártóknak, a Bizottság iránymutatást tett közzé az uniós importőrök és a nem uniós létesítmények számára az új szabályok gyakorlati végrehajtásáról. Ezzel párhuzamosan folyamatban van olyan célzott informatikai eszközök kifejlesztése, amelyek segítik az importőröket e számítások elvégzésében és jelentésében, valamint olyan képzési anyagok, webináriumok és oktatóanyagok kidolgozása, amelyek az átmeneti mechanizmus kezdetétől támogatják a vállalkozásokat. Noha az importőröket arra kérik, hogy 2023. október 1-jétől gyűjtsék a negyedik negyedévi adatokat, első jelentésüket csak 2024. január 31-ig kell benyújtani.

A végrehajtási rendelet Bizottság általi elfogadását megelőzően nyilvános konzultációra került sor, majd a rendeletet az uniós tagállamok képviselőiből álló CBAM-bizottság jóváhagyta. Az EU ambiciózus „Irány az 55%!” intézkedéscsomagjának egyik központi pillére, a CBAM az EU mérföldkőnek számító eszköze a kibocsátásáthelyezés elleni küzdelemben. Kibocsátásáthelyezés akkor következik be, amikor az EU-ban székhellyel rendelkező vállalatok a kevésbé szigorú normák kihasználása érdekében külföldre helyezik át a nagy szén-dioxid-kibocsátású termelést, vagy ha az uniós termékeket szén-dioxid-intenzívebb import váltja fel, ami viszont aláássa az uniós éghajlat-politikai fellépést.

NAV-összefoglaló a teendőkről

2023. október 1-től az importőrnek vagy a közvetett vámjogi képviselőnek jelentenie kell egyes termékek – cement, villamos energia, trágyázószerek, vas és acéltermékek, hidrogén – szabad forgalomba bocsátását vagy az ezen árukból aktív feldolgozási eljárással létrejött, feldolgozott termékek behozatalát. A jelentést az Európai Bizottság számára negyedévente kell elkészíteni.  

Minden, valamely tagállamban letelepedett importőrnek, aki ilyen árukat akar az EU területére behozni, engedélyezett CBAM-nyilatkozattevői státuszt kell kérnie, mivel az átmeneti időszak után, 2026. január 1-től már kizárólag így lehet a szabad forgalomba bocsátás vámeljárás jogosultja.

Nem kell azonban alkalmazni a CBAM-rendeletet az alábbi árukra:

  • ha a következő harmadik országokból, illetve területekről származnak: EFTA-országok – Izland, Liechtenstein, Norvég Királyság, Svájc –, Büsingen, Ceuta, Helgoland, Livigno, Melilla,
  • a 150 eurót meg nem haladó értékű küldeményekre és az ugyanilyen értékű, utasok személyi poggyászának részét képező árukra,
  • a katonai tevékenységhez szükséges árucikkekre.

A rendelettel szabályozott árukörre a nem preferenciális származásra vonatkozó szabályok irányadók.

A felsorolt árukat importáló gazdálkodók a részletes szabályokat a CBAM-rendeletben találják, amely magyar nyelven is letölthető az EU hivatalos oldaláról.

NAV

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 25., 10:05
Teljesen mindegy, hogy kistelepülésről és kisvállalkozásokról vagy nagyvárosról és multinacionális óriásvállalatokról van szó, a gazdaságfejlesztés és a befektetésösztönzés alapelvei minden szinten ugyanúgy érvényesek – emelte ki beszédében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója a bárándi ipari park második ütemének átadóján.
2025. 01. 23., 13:05
Idén havi 14 535 forint személyi kedvezmény jár a személyi jövedelemadóból azoknak, akik az igénybevétel időpontjában rendelkeznek a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozattal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.