Netrisk: 2024-ben eggyel többször lehet váltani a lakásbiztosításoknál

2023. 12. 19., 14:10

Bővülés jöhet a lakáshitelek piacán, ám a hitelfelvevőknek érdemes figyelni arra, hogy megfelelő biztosításuk is legyen, amely teljes körű védelmet nyújt – közölte a Netrisk. Az idén kötött lakásbiztosítások éves átlagdíja közel 35 ezer forint, ami töredéke a lakáshitel összegének.

Élénkülés jöhet a lakáshitelezésben a következő időszakban köszönhetően az inflációs nyomás enyhülése miatt csökkenő kamatoknak, a reálbérek emelkedésének, valamint az új állami lakástámogatási rendszernek. A lakáshiteleknél azonban továbbra is figyelni kell a biztosításokra – derül ki a Netrisk összeállításából.

Kötelező, de nem mindegy, milyen biztosításról van szó

„A bankok kötelezően elvárják a hitelfelvevőktől, hogy legyen érvényes lakásbiztosításuk, idén májustól pedig a lakáshitelek THM-plafonjába már beleszámolják a bankok a lakásbiztosítás díját is. Ám ezek között vannak olyanok, amelyek nem nyújtanak fedezetet az ingatlan tulajdonosa szerint szóba jöhető káreseményekre, csak a bank felé fennálló tartozást fedik le baj esetén. Éppen ezért érdemes teljes körű lakásbiztosítás kötni a lakáshitel mellé” – mondta Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója.

A szakember szerint annak is tanácsos ellenőriznie, mekkora értékre nyújt fedezetet a biztosítás, aki a meglévő lakására venne fel jelzáloghitelt. Lehetnek ugyanis elavult, régebben kötött lakásbiztosítások, amelyek nem tartottak lépést az elmúlt évtized lakásdrágulásával.

Mennyi, mennyi, mennyi?

A Netrisknél idén kötött új lakásbiztosítások átlagos éves díja december közepén közel 35 ezer forint volt, ez elenyésző összeg a legtöbb lakáshitel összegéhez, valamint az ingatlan értékéhez képest.

Ahogy a legtöbb pénzügyi szolgáltatás esetében, a lakásbiztosításoknál is nagy eltérések lehetnek a különböző konstrukciók között árban és szolgáltatásban. A Magyar Nemzeti Bank által kialakított feltételrendszernek megfelelő Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítások, illetve a már régebben piacon lévő lakásbiztosítások esetén is fontos, hogy milyen kapcsolódó kiegészítő szolgáltatásokat tartalmaz a mutatott éves díj mellett, ezért érdemes alaposan körülnézni és összehasonlítani a különböző ajánlatokat

Többször lehet váltani

Az összehasonlításra és a váltásra pedig 2024-től többször is lesz lehetőség: a lakásbiztosításokat ugyanis nem csak a biztosítási évforduló előtt van lehetőségük költségek nélkül felmondani az ügyfeleknek, hanem ezt minden év márciusában is megtehetik. Erről a lehetőségről pedig a biztosítóknak február 15-ig tájékoztatást kell adniuk.

Egy plusz alkalmat kaptak az ügyfelek a szerződések átnézésére és esetleg a váltásra, így akár egy kedvezőbb vagy szélesebb körű ajánlat kiválasztására. Besnyő Márton szerint ezzel fokozódik a verseny a szolgáltatók között, és a Netrisk várakozásai szerint átlagosan 5-10 százalékkal mérséklődhetnek a díjak.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS