A kárenyhítési alapból a termelő kizárólag akkor kapja meg a számára megítélt támogatás 100 százalékát, ha rendelkezik piaci növénybiztosítással is, egyébként csak 50 százalékos térítésre számíthat – hívta fel a figyelmet a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz).
A szövetség kiemelte, hogy a díjtámogatási rendszer 2012-es bevezetése óta a gazdálkodók a támogatott körbe tartozó biztosítások díjának legfeljebb 65 százalékát utólagos támogatásként visszakaphatják. A biztosítási díjtámogatást a Magyar Államkincstár (MÁK) e-ügyintézési felületén lehet igényelni. A kérelmek beadása április 9. és május 15. között lehetséges.
Emlékeztettek, hogy a díjtámogatás éves keretösszegének 5 milliárd forintra emelése és a támogatási szerkezet egyszerűsítése mellett idén több csomag is kedvezően módosult. A kilenc kockázatot tartalmazó "A" típusú biztosítási csomagba bekerültek a csonthéjas és héjas gyümölcskultúrák, a "B" jelű konstrukcióban a korábbi 5 kockázat helyett immár a 9 kockázat bármelyikére köthető biztosítás. A szövetség szerint ezért idén tovább emelkedhet a biztosítással védett termőterületek aránya.
Az Agrárminisztérium április 4-én közölte: az idei kárenyhítési évben eddig közel 550 aszálykárt jelentettek be, mintegy 24 ezer hektár területre, míg az múlt év azonos időszakában csupán egy aszálykár bejelentés érkezett 41 hektárra. Az aszálykár-bejelentések leginkább az alföldi megyékből érkeztek, elsősorban az őszi vetésű szántóföldi növénykultúrákról. (MTI)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.