Átalakulhat a lakásbiztosítások piaca

2023. 02. 03., 10:13

Élénkebbé válhat a lakásbiztosítások piaca egy új, 2023. április végén érvénybe lépő jogszabály miatt. Az ügyfelek többek között egy plusz alkalmat kapnak a lakásbiztosítási szerződésük költségek nélküli felmondására.

A Magyar Közlönyben megjelent új rendelet 2023. április 30-tól többek között maximalizálja a vagyonbiztosítási szerződéseknél a biztosításközvetítőnek kifizetett jutalékot, ami nem haladhatja meg az éves biztosítási díj 20 százalékát.

„Az ügyfelek számára szintén fontos változás, hogy 2024-től a már megkötött lakásbiztosításokat nem csak a biztosítási évforduló előtt van lehetőségük költségek nélkül felmondani, hanem ezt minden év márciusában is megtehetik. Erről a lehetőségről pedig a biztosítóknak február 15-ig tájékoztatást kell adniuk. Azaz egy plusz alkalmat kaptak a szerződések átnézésére és esetleg a váltásra, így akár egy kedvezőbb vagy szélesebb körű ajánlat kiválasztására” – mondta Besnyő Márton, a Netrisk.hu ügyvezető igazgatója.

Élénkülhet a verseny

Hozzátette: „Üdvözöljük, hogy innentől évente legalább kétszer nyílik lehetősége a fogyasztóknak a lakásbiztosításuk felülvizsgálatára. A lakásbiztosítási piacon eddig is volt verseny, de az új szabályok fokozhatják ezt. Könnyen lehet, hogy ezek a változások minden év elején egy lakásbiztosítási kampányt generálnak, amikor sokan megnézik a meglévő szerződésüket és körülnézhetnek a piacon, hogy van-e olcsóbb vagy jobb ár/érték arányú megoldás.

Az új rendelet kimondja azt is, hogy azoknál a jelzálog-, ezen belül lakáshiteleknél, amelyek mellé kötelező lakásbiztosítást kötni, a bankoknak és hitelközvetítőknek meg kell mutatniuk elektronikus felületen, hogy milyen fogyasztóbarát lakásbiztosítások közül lehet válogatni az adott ingatlanra vonatkozóan. Ez a megoldás pedig a fogyasztóbarát lakásbiztosításoknál hozhat az eddiginél élénkebb versenyt. A fogyasztóbarát termékekkel rendelkező ügyfelek esetében egyébként nem újdonság a több felmondási lehetőség, ott az évforduló után naptári negyedévente is felmondhatják a szerződését.

Indexálás, alulbiztosítottság

Az ingatlan a legtöbb esetben az emberek legértékesebb vagyontárgya, így a lakásbiztosításokat több szempontból is érdemes időről-időre felülvizsgálni. Egyrészt apropót ad, hogy a szolgáltatók minden évben indexálják a biztosítási szerződéseket, ami az ingatlanok értékkövetését szolgálja a lakásbiztosításoknál. A korábbi években az alacsony infláció miatt ez szerény díjemelkedést jelentett, ám idén ez jóval nagyobb hatással lehet a jövőbeni díjakra.

Másrészt egy-egy komolyabb korszerűsítés, felújítás után vagy új, nagy értékű berendezések, például egy hőszivattyús fűtési rendszer telepítése után is érdemes átnézni a szerződést. Az alulbiztosítottság komoly kockázatot jelent: ha a biztosított ingatlan valódi, újjáépítési értéke meghaladja a biztosításban szereplő maximális összeget, akkor baj esetén ez jelentős, akár több millió forintos veszteséget is okozhat.

Érdemes kalkulálni

A piacon elérhető ajánlatokat összehasonlítva elképzelhető, hogy a meglévőnél olcsóbban találhat valaki hasonló feltételeket nyújtó lakásbiztosításra, vagy esetleg azonos áron komolyabb szolgáltatási palettát nyújtó konstrukcióra.

„A Netrisk célja, hogy a lehető legszélesebb termékpalettát kínálva az ügyfelek könnyen és egyszerűen hasonlíthassák össze az ajánlatokat és találják meg a számukra legkedvezőbb konstrukciót. A Netrisknél jelenleg 11 biztosító 16 lakásbiztosítási terméke érhető el. Az elmúlt évben több mint 146 ezer kalkulációt végeztek el az ügyfelek és közel 20 ezer biztosítást kötöttek. A Netrisken keresztül megkötött lakásbiztosítások éves átlagdíja 2021-ben több mint 29 ezer forint volt, 2022-ben éves szinten 12 százalékkal 32 ezer forintra nőtt, 2023-ban pedig eddig közel 33 ezer forint volt” – tette hozzá Besnyő Márton.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS