Változatlanul bővülést jelez az MLBKT januárban is

2022. 02. 01., 13:48

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke 50,7 pont, a válaszadók az előző hónaphoz képest tizedik hónapja kedvezőbb folyamatokról számoltak be; a kimagasló, 65,5 pontos decemberi után csökkent az index értéke, de továbbra is bővülést jelez – közölte kedden a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) az MTI-vel.

A 2022. januári érték elmarad a hosszú távú 52,9 pontos januári átlagtól és az elmúlt három év 53,6 pontos átlagától. A felmérésben vizsgált részindexek nagyobb része csökkent decemberhez képest.

A foglalkoztatottság index értéke 50,0 pont fölött maradt januárban, az elmúlt időszakban alapvetően 50,0 pont körül mozgott az index.

A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.

A termelési mennyiség indexe csökkent decemberi értékéhez képest, de 50,0 pont fölött maradva a termelt mennyiség növekedését mutatja tizenegyedik alkalommal.

Az új rendelések indexe csökkent, de 50,0 pont fölött maradt, ami továbbra is jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva.

A januári szállítási átfutási idő hosszabb lett decemberhez képest, de az ütem némileg csökkent. Az index értéke 2020-ban és 2021-ben is szinte végig 50,0 pont alatt volt. Az eddigi januári értékeket nézve az idei a legalacsonyabb 1995 óta.

A vásárolt készletek indexe csökkent, de 50,0 pont felett maradva egy havi szűkülés után kilencedik alkalommal bővült, a decemberinél gyengébb ütemben.

A beszerzési mennyiség indexe csökkent decemberi értékéhez képest, de 50,0 pont fölött van tizedik alkalommal két hónap szűkülés után. A bővülés üteme jelentősen mérséklődött.

A beszerzési árak esetében az index értéke alacsonyabb lett, de 50,0 pont felett maradva további nagyon erős árnövekedést jelez a válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak egy hónap csökkenés után tizennyolcadik hónapja magasabbak. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a legnagyobb januári.

A késztermékkészletek indexe januárban alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, és enyhe szűkülésre utal. A korábbi januári értékeket nézve az idei átlag alattinak tekinthető.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent decemberhez képest, de 50,0 pont fölött maradt. A másik külpiaci mutató, az exportindex értéke is csökkent az előző hónaphoz képest; 50,0 pont alá kerülve jelzi az export mennyiségének szűkülését első hónapja. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-09-25 08:41:00
2023 júliusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 559 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 385 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 15,2, a nettó átlagkereset 15,1 százalékkal nőtt, a reálkereset pedig 2,0 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egy igazán kreatív szakács, Szatmári Ferenc, alias Főzelékes Feri elárulja, hogyan építi forradalmi megoldásokkal a vállalkozását. A hartai gasztroblogger és influenszer több szakácskönyvvel a háta mögött, unokatestvérével közösen hívta életre a HIPPEACE főzelékbárt, amelynek alapjait a vásárlók is segítenek lerakni, közösségi finanszírozással. Ez az a helyzet, amikor a kedves vendég a receptet is hazaviheti az étteremből, de bőven van még újítás, amivel a franchise-ban szintén gondolkodó szakács előállt. Vigyázat, étvágygerjesztő epizód!
2023. 09. 04., 12:00
epizód: 2023 / 13   |   hossz: 27:16
Az epizódban cégvezető- és szervezetfejlesztésről, a munkahelyi kommunikáció gyógyításáról és csapatok összehangolásáról beszélgetünk Szopkó Beatrixszal. Az [eureka] consulting üzletágvezetője 20 év szakmai tapasztalattal rendezi vállalatok működési struktúráját és konfliktushelyzeteit, vagy hozza helyre a döntések lehetséges negatív következményeit.
2023. 08. 06., 10:25
epizód: 2023 / 12   |   hossz: 28:19
Vajon hogyan vizsgázunk napjainkban stresszkezelésből és időmenedzsmentből – pont akkor, amikor a karrierünkre gazdasági nehézségek lehetnek hatással? Hogyan segíthet ezen az irányított játék, az ún. gamifikált fejlesztési folyamat, és hogyan gyógyít vele munkahelyi közösségeket, döntéshozó stratégiákat, karrier és magánélet egyensúlyában keletkezett zavarokat a „Mit játsszunk?” vlog egyik vezetője, Győri-Nádai Réka? A kreatív szakembert a vállalati soft skill tréningek és a játszva megoldható céges folyamatok sajátosságairól is faggattuk.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS