Lassult az áremelkedés az európai ingatlanpiacon

2023. 02. 16., 11:10

A 2015 óta tartó meredek árnövekedés visszafogott tempóra váltott az ingatlanpiacon, sőt, volt olyan uniós tagállam, ahol már árcsökkenést is tapasztaltak. Bár Magyarországon a lassulás ellenére is jelentős volt az áremelkedés, hazánk továbbra is az európai ingatlanpiac középmezőnyében helyezkedik el. A Duna House szerint az idei év várhatóan minimum stagnálást hoz majd az eladó ingatlanok piacán, míg az albérletek esetében további drágulás jöhet.

Az Eurostat lakáspiaci árindexe szerint amely összevontan mutatja be a használt és az új lakások árszintjének alakulását az Európai Unió tagállamaiban újabb trendforduló rajzolódik a lakásárak változásában. Míg a 2011-2013 közötti meredek visszaesést követően stagnáltak az árak, majd 2015 év elejétől gyors ütemű és nagy mértékű drágulást lehetett tapasztalni, addig a 2022-es év eseményei meghozták az árak tekintetében a sokak által régóta várt enyhülést a globális ingatlanpiacon.

Az áremelkedés ütemének mérséklődését mutatja, hogy a korábban tapasztalt 2 százalék fölötti növekedéshez mérten csekélyebb, a tagállamok összességében 0,9, az eurózónában 1,0 százalékos volt a drágulás 2022 harmadik negyedévében az előző negyedévhez viszonyítva – hívja fel a figyelmet legfrissebb lakáspiaci jelentésében a KSH.

Emellett 2022 második negyedévéhez képest több tagállamban is megjelent a lakásárak csökkenése: Dániában és Svédországban 3 százalékot meghaladó, Romániában, Észtországban és Finnországban 1százalék körüli mértékben, a német ingatlanárak 0,4 százalékban enyhültek. A visegrádi országok közül Szlovákiában 2,8, Lengyelországban és Szlovéniában 2,4, Csehországban 1,3 százalékkal drágultak a lakások a II. negyedévhez hasonlítva. A magyar index értéke 2,6 százalék volt.

Egy éves távlatban nézve a rendelkezésre álló adatokat, a bérleti díjak és a lakásárak az EU-ban 2022 harmadik negyedévében is enyhébben, de folyamatosan növekedtek az Eurostat szerint. 2022 III. negyedévében a bérleti díjak 2,1 százalékkal erősödtek az előző év azonos negyedévéhez képest, a lakásárak az euróövezetben 6,8 százalékkal, az EU-ban pedig 7,4 százalékkal nőttek. Bár mérséklődött a drágulás üteme, 2022 harmadik negyedévében tizenöt tagállamban így is több mint 10 százalékkal nőttek a lakásárak. A legnagyobb növekedést Észtországban (+24,2 százalék), Magyarországon (+21,0 százalék) és Litvániában (+19,3 százalék) regisztrálták, míg az árak csak Dániában (-2,4 százalék) csökkentek.

„A Numbeo legfrissebb adatai szerint európai összehasonlításban a magyar lakásárak még mindig a középmezőnyben helyezkednek el. Közel azonos árszinten lehet ingatlanhoz jutni Budapest belvárosában, mint például a lengyelországi Krakkó központjában, a fővárosok közül pedig a horvát Zágráb és a szerbiai Belgrád centrumában tapasztalható ingatlanárak állnak a legközelebb a budapesti belvároséhoz”– mondta Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője„2023 januárjában, a Duna House közreműködésével zárult tranzakciók alapján Budapest belvárosában átlagosan 1 millió forint feletti összegbe került négyzetméterenként az ingatlanvásárlás, míg Budán az átlagos négyzetméterár meghaladta az 1,3 millió forintot a használt téglaépítésűek esetében. A bérlemények árszintjét is az aktuális kereslet mértéke befolyásolja, a fővárosban az átlagos albérleti díj elérte a 200 ezer forintot. A jelenlegi bérleti piacon – a dráguló hitellehetőségek következtében az eladó szegmensből kiszorult ügyfelek miatt – még mindig nagyon erős a kereslet, ami a hiteltörlesztők és -kamatok visszaszorulásáig várhatóan a bérleti piac további szárnyalását, valamint az árak további emelkedését vonja maga után”– tette hozzá a szakértő.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS