Alacsony kínálattal és magas árakkal nyitja a szezont a bérleti piac

2023. 06. 14., 12:51

Folyamatosan erősödő kereslet mellett az árak további emelkedésére figyelmeztetnek a Duna House szakértői a bérleti piacon. A dráguló hitellehetőségek következtében az eladó szegmensből kiszorult ügyfelek érdeklődése még kitart, emellett pedig lassan közeleg a diákok rohama is, ami a jelenlegi 200 ezer forint körül mozgó fővárosi átlagos bérleti díjat még tovább emelheti.

A 2022-es év gazdasági és politikai eseményei szinte azonnal formálni kezdték a teljes hazai ingatlanpiacot. Az év elején a háború elől menedéket kereső ukrán állampolgárok érkezése fokozta az albérletek iránti keresletet, az év második felében pedig az emelkedő kamatszint miatt megdráguló lakáshitelek, az infláció és az euró árfolyam kilengései szorítottak többeket saját lakás vásárlása helyett a bérleti piacra. A bérlemények iránti érdeklődés azóta sem enyhült, az albérletek iránti kereslet folyamatosan erősödő tendenciát mutat, ugyanakkor a kínálatban egyelőre nem érezhető bővülés.

„A bérleti piac igazi szezonja azonban még csak most kezdődik, a június vége, valamint a felvételi ponthatárok kihirdetése minden évben jelentős kiugrást jelent a keresletben. A tavalyi év érdekessége, hogy kevésbé volt erős a roham, azonban az árak tekintetében ettől függetlenül is drágulást tapasztalhattak az albérletkeresők és ez várhatóan az idei évben sem lesz másként”– mondta Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.

Az idei szezonra különösen érvényes, hogy érdemes minél hamarabb nekilátni a lakáskeresésnek, hiszen a tulajdonosok egyre tudatosabban törekszenek arra, hogy a szerződések évfordulója a nyári időszakra, a ponthatárok kihirdetésének környékére essen. Ez a tudatosság több előnnyel is járhat számukra, hiszen akár meg is hosszabbíthatják a szerződést az aktuális bérlőkkel, vagy kihasználva a kiugró kereslet árfelhajtó erejét, akár jóval magasabb áron is szinte pillanatok alatt találhatnak új bérlőt. Általánosságban elmondható, hogy az a tulajdonos, aki elégedett a bentlakóval és szívesen látná a továbbiakban is a lakásában, könnyebben hajlik a csekélyebb áremelésre a szerződés lejárta után. Így mindenki nyer, hiszen, ha a bérlő is elégedett a lakással, sokkan jobban jár, ha a szerződését meghosszabbítja, így akár jóval olcsóbban bérelhet, mintha egy másik lakásra szerződne.

„A bérlemények árszintjét mindig az aktuális kereslet mértéke befolyásolja. A jelenlegi bérleti piacon – a dráguló hitellehetőségek következtében az eladó szegmensből kiszorult ügyfelek miatt – még mindig nagyon erős a kereslet, ami a hiteltörlesztők és -kamatok csökkenéséig várhatóan a bérleti piac további szárnyalását és erősödését vonja maga után” – hívta fel a figyelmet a szakértő.

A bérleti piacon jelentősebb trendfordulóra a kamatcsökkentési periódus elindulása és az infláció visszaszorítása esetén lehet számítani, illetve, ha valamiféle külső tényező, például a rövidtávú bérbeadás szabályozásának enyhítése formálja az aktuális folyamatokat. Ebben az esetben a hosszú távú kiadásra berendezkedett tulajdonosok átvihetik lakásaikat a rövid távú piacra, ugyanakkor tovább emelkedhet az egyébként is magasnak mondható befektetői arány.

„Az idei első negyedév lassan élénkülő érdeklődéssel és emelkedő tranzakciószámmal zárult az eladó ingatlanok piacán. A korábban befektetésként vásárolt ingatlanokat tulajdonosaik jellemzően inkább megtartják és továbbra is rövid vagy hosszú távú albérletként hasznosítják, valamint a stagnáló, néhol csökkenő áraknak köszönhetően egyre többen fordítják megtakarításaikat ingatlanba, így a várakozások szerint a szezon kezdetéig bővül majd az elérhető kínálat”– tette hozzá Benedikt Károly.

Árak tekintetében a fővárosban továbbra is a pesti belvárosi kerületek tekinthetők a legdrágábbaknak, itt a jó minőségű garzonokat akár 430-450 euróért is ki lehet adni. Tehát az V., VI., VII. és a XIII. kerület vezeti a sort, akik hajlandóak az alacsonyabb ár érdekében kompromisszumot kötni, azok a külsőbb kerületekben, Csepelen, Soroksáron oldhatják meg a legolcsóbban a lakhatást. A teljes fővárosi kínálatot figyelembe véve azonban érdemes minden lakást keresőnek jó előre felkészülni, hiszen a fővárosi átlagos bérleti díj már a szezont megelőzően is 200 ezer forint körül mozog.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS