2023-ban nehezebb lesz vevőt találni az ingatlanokra

2022. 12. 19., 09:17

Az eddig tapasztalt kínálati dominancia is visszaszorulóban van, a vevők alkupozíciója jelentősen javult; a tulajdonosoknak várhatóan sokkal nehezebb lesz vevőt találni az eladó ingatlanukra – mondta el Balogh László vezető gazdasági szakértő az első ingatlan.com konferencián.

Jól teljesített az ingatlanpiac

A 2015–2022 közötti időszakot méltán nevezhetik az ingatlanpiac bő hét esztendejének – szögezte le előadásában Balogh László. A használt és új építésű lakások éves árváltozásának üteme 15–20 százalékos szinten volt, és ezt a bővülési ritmust még a pandémia és az abból fakadó negatív gazdasági hatások sem tudták megfékezni.

Az adásvételek mellett jól teljesített a bérleti piac is, 2015-től ebben a szegmensben is megfigyelhető a folyamatos bővülés. A pandémia megjelenésével az átlagos bérleti díjak ugyan elszenvedtek egy 30–40 százalékos csökkenést, az árak azonban hamar korrigáltak, visszapattantak a megszokott szintig, majd új lendülettel tartós emelkedésnek is indultak.

A piac harmadik pillére, a befektetői oldal szintén pozitív eredményt ért el, bár a teljesítmény megítélése már korántsem egyértelmű. 2017. szeptemberétől egészen 2022. szeptemberéig fokozatosan csökkentek az ingatlankiadásból elérhető hozamszintek, ennek ellenére ez mégsem okozott visszaesést. Nőtt a befektetési ingatlanvásárlások száma, amit a vezető elemző szerint az infláció emelkedése és a megtakarítások védelme ösztönzött.

Mit hozhat a jövő?

Balogh László előadásában hangsúlyozta, hogy ősszel számos, eddig alapvetésnek gondolt tényező megváltozott, a múltbéli tapasztalatok ezért már nem alkalmasak arra, hogy belőlük a jövőre vonatkozó következtetéseket vonjunk le.

Jelenleg három sarkalatos negatív befolyás érzékelhető az ingatlanpiacon: az infláció, a geopolitikai feszültség és az energiakrízis. Mindez pedig azt eredményezi, hogy egyre inkább szétnyílik a kereslet-kínálati olló, vagyis egyre kisebb az érdeklődés az egyre több ingatlanhirdetésre. A korszerű, energiahatékony ingatlanok még ebben a helyzetben is könnyen találnak vevőt maguknak, de a piacon nem ezek az ingatlanok vannak többségben – jegyezte meg a szakember.

Az ingatlanpiacon megfigyelhető tendenciák egyenes következménye, hogy 2022. negyedik negyedévében megsokszorozódott az értékesítési idő. Az eddig tapasztalt kínálati dominancia is visszaszorulóban van, a vevők alkupozíciója jelentősen javult.

Közvetítői kilátások

Egy olyan ingatlanpiacon, ahol emelkednek a hirdetésszámok és felértékelődtek az ingatlanok energetikai tulajdonságai, nagy szükség van a szakmailag magas szintet képviselő ingatlanközvetítőre – hangsúlyozta Balogh László. A lassuló piac a korábbinál valószínűleg több üzleti lehetőséget tartogat a közvetítők számára. A tulajdonosoknak ugyanis várhatóan sokkal nehezebb lesz vevőt találni az eladó ingatlanukra.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS