Az eddig tapasztalt kínálati dominancia is visszaszorulóban van, a vevők alkupozíciója jelentősen javult; a tulajdonosoknak várhatóan sokkal nehezebb lesz vevőt találni az eladó ingatlanukra – mondta el Balogh László vezető gazdasági szakértő az első ingatlan.com konferencián.
A 2015–2022 közötti időszakot méltán nevezhetik az ingatlanpiac bő hét esztendejének – szögezte le előadásában Balogh László. A használt és új építésű lakások éves árváltozásának üteme 15–20 százalékos szinten volt, és ezt a bővülési ritmust még a pandémia és az abból fakadó negatív gazdasági hatások sem tudták megfékezni.
Az adásvételek mellett jól teljesített a bérleti piac is, 2015-től ebben a szegmensben is megfigyelhető a folyamatos bővülés. A pandémia megjelenésével az átlagos bérleti díjak ugyan elszenvedtek egy 30–40 százalékos csökkenést, az árak azonban hamar korrigáltak, visszapattantak a megszokott szintig, majd új lendülettel tartós emelkedésnek is indultak.
A piac harmadik pillére, a befektetői oldal szintén pozitív eredményt ért el, bár a teljesítmény megítélése már korántsem egyértelmű. 2017. szeptemberétől egészen 2022. szeptemberéig fokozatosan csökkentek az ingatlankiadásból elérhető hozamszintek, ennek ellenére ez mégsem okozott visszaesést. Nőtt a befektetési ingatlanvásárlások száma, amit a vezető elemző szerint az infláció emelkedése és a megtakarítások védelme ösztönzött.
Balogh László előadásában hangsúlyozta, hogy ősszel számos, eddig alapvetésnek gondolt tényező megváltozott, a múltbéli tapasztalatok ezért már nem alkalmasak arra, hogy belőlük a jövőre vonatkozó következtetéseket vonjunk le.
Jelenleg három sarkalatos negatív befolyás érzékelhető az ingatlanpiacon: az infláció, a geopolitikai feszültség és az energiakrízis. Mindez pedig azt eredményezi, hogy egyre inkább szétnyílik a kereslet-kínálati olló, vagyis egyre kisebb az érdeklődés az egyre több ingatlanhirdetésre. A korszerű, energiahatékony ingatlanok még ebben a helyzetben is könnyen találnak vevőt maguknak, de a piacon nem ezek az ingatlanok vannak többségben – jegyezte meg a szakember.
Az ingatlanpiacon megfigyelhető tendenciák egyenes következménye, hogy 2022. negyedik negyedévében megsokszorozódott az értékesítési idő. Az eddig tapasztalt kínálati dominancia is visszaszorulóban van, a vevők alkupozíciója jelentősen javult.
Egy olyan ingatlanpiacon, ahol emelkednek a hirdetésszámok és felértékelődtek az ingatlanok energetikai tulajdonságai, nagy szükség van a szakmailag magas szintet képviselő ingatlanközvetítőre – hangsúlyozta Balogh László. A lassuló piac a korábbinál valószínűleg több üzleti lehetőséget tartogat a közvetítők számára. A tulajdonosoknak ugyanis várhatóan sokkal nehezebb lesz vevőt találni az eladó ingatlanukra.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.