Együttműködési megállapodást kötött a Starjobs Magyarország és a szállodai munkaerő-közvetítésre szakosodott OZO Group, aminek eredményeként hazai szállodaiparban tapasztalható munkaerőhiányt évtizedek óta bevált máltai gyakorlatok révén enyhíthetik.
Az együttműködés legfontosabb kezdeményezése egy korszerű „Vendéglátóipari Akadémia” létrehozása, amely a szálloda- és vendéglátóiparban dolgozni kívánó munkavállalókat naprakész, gyakorlati készségekkel ruházza fel. Az ügyfelek kivételes szolgáltatásra, hatékonyságra és költséghatékonyságra számíthatnak, a munkavállalóknak pedig páratlan képzési élményben lesz részük – ígérik a cégek. „Hiszünk abban, hogy egyesítve erőinket új szintre emelhetjük a munkaerő-közvetítési szolgáltatásainkat” – mondta Megyeri Péter, a Starjobs ügyvezető igazgatója. „Mindig olyan partnereket kerestünk, akik hozzánk hasonlóan elkötelezette a kiválóság mellett – tette hozzá Fabio Muscat, az Ozo Group vezérigazgatója. – A Starjobs piaci pozíciója és kiterjedt tapasztalata révén tökéletes partner abban, hogy együtt forradalmasítsuk a szállodai és a vendéglátó-ipari munkaerő-közvetítést.”
Az OZO máltai központjában már 20 éve működő „Vendéglátó Akadémián” a szállodaiparban elhelyezkedi kívánó vendégmunkások nemcsak a legfontosabb elméleti ismereteket sajátítják el, de gyakorlati képzést is kapnak. A takarítás helyes módszertanát egy „valódi” szállodai szobában tanulják meg a jelentkezők, és a kiszolgálást is egy „igazi” bárpultban gyakorolhatják – mondta el Szakács Kristóf, az OZO Hungary vezetője, hangsúlyozva, hogy az OZO nem csupán a leendő munkatársak felkészítésében vesz részt, de a szállodák vezetőségével folyamatos kapcsolatban állva követi a kiközvetített munkatársak teljesítményét, és ha szükséges, extra tréningek keretében bővíti ismereteiket.
A Starjobs és az OZO főként harmadik országokból érkező vendégmunkásokat közvetít a magyarországi szállodáknak. A Starjobs Magyarország Kft.-t Budapest Főváros Kormányhivatala 2022-ben minősített kölcsönbeadói nyilvántartásba vette, ami lehetővé teszi, hogy könnyített eljárással toborozzon és foglalkoztasson harmadik országbeli munkavállalókat – emlékeztet Megyeri Péter, hozzátéve: a képzés és a szállodai elhelyezkedési lehetőség természetesen az érdeklődő magyar munkavállalók előtt is nyitva áll.
A külföldi vendégmunkásokra – a magyar gazdaság más ágaihoz hasonlóan – a szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás területén is egyre nagyobb az igény. A statisztikai hivatal adatai szerint 2023 közepén az üres álláshelyek száma megközelítette az 1500-at. Ezt a munkaerőhiányt fogja a tervek szerint mérsékelni a mostani megállapodás, elsősorban a négy-, illetve ötcsillagos szállodai szegmensben. A két cég tervei szerint néhány éven belül 500 főre emelkedik az általuk felkészített és kiközvetített szállodai alkalmazottak száma.
Ezeket az álláshelyeket a szállodák már évek óta nehezen vagy egyáltalán nem tudják betölteni magyar munkavállalókkal, így nincs arról szó, hogy bárki elől elvennék a lehetőséget – hangsúlyozzák a Starjobs és az OZO szakemberei, akiknek meggyőződésük, hogy a külföldi munkavállalók integrációja nem csupán üzleti lehetőség, de egyúttal komoly felelősség is, céljuk, hogy garantáltan megbízható, képzett és ellenőrzött munkaerőt biztosítsanak partnereiknek.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.