Válságállóak a magyar kkv-k, de még tanulniuk kell

2024. 08. 06., 12:40

Az elmúlt évek válságai után a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások most a kilábalás korszakát tapasztalhatják. A vállalkozóknak nem szabad kizárólag a vissza nem térítendő támogatásokra alapozniuk, emiatt nélkülözhetetlen az alapos szemléletváltás a közeljövőben. Ezt megerősíti, hogy az Európai Unió támogatási struktúrájában is változások történtek, emellett a különböző ESG előírások miatt is szükséges a további edukáció a vállalati szektorban.

„Évek óta valamilyen válsághelyzet van a hazai vállalkozások körül. Kezdődött a Coviddal, ezt követően fogyasztás-visszaesés, majd egy háborús válság okozta energiakrízis, utána egy elszabadult infláció következett. Összességében elmondható, hogy a válságból kilábalás korszakát éljük most, a magyar vállalkozások pedig ehhez képest sokkal nagyobb túlélők, mint korábban gondoltuk” – kezdte gondolatait Szabados Richárd, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója.

Már nem szabad csak a vissza nem térítendő támogatásokra alapozni

„Nagyon sokféleképpen lehet segíteni a cégeknek. Az viszont szerintem különösen fontos, hogy ne csak az „ingyen pénz” lebegjen a vállalkozók szeme előtt, hanem a teljes menüből tudjanak választani.” – fejtette ki a véleményét a Cégkassza Podcast vendége, majd később azt is hozzátette: „Önmagában az nem probléma, hogyha valaki számol azzal, hogy vissza nem térítendő támogatásra szeretne pályázni, ha emellett nyitott szemmel jár. A probléma pontosan az, ha ezzel párhuzamosan nem nézi az egyéb lehetőségeket.”

Az Európai Unió támogatási struktúrájában is jelentős változások történtek. Az Európai Unió most arra ösztönzi a cégeket, hogy elsősorban szolgáltatásokat vegyenek igénybe, és ennek finanszírozására biztosít forrást.

„Ez a változás is már jelzésértékű a cégeknek, hogy nem minden arany, ami fénylik. Jelenleg nincs itt az ideje a csodavárásnak, viszont vannak ideális konstrukciók, amik tudnak segíteni nekik” – egészítette ki Szabados Richárd.

Az ESG edukáció nélkülözhetetlen kkv-szektor számára

„Az ESG-témakörben szükséges egy edukációs stratégia a kkv-k számára. Ez azt jelenti, hogy el kell magyarázni az alapdefiníciókat, mennyiben más, és több ez, mint egy fenntarthatóságról való beszélgetés.” – mondta az MGFÜ ügyvezető igazgatója, majd folytatta: „Magyarország a korát kicsit megelőzve az európai uniós jogszabály mellett bevezetett egy ESG-törvényt is. Ez pontosan azt próbálja definiálni, hogy milyen teendői is vannak a cégeknek az ESG kapcsán.”

Felmérések alapján a kkv-k és nagyvállalatok felkészültsége még alacsony, ezért jelentős fejlődési lehetőségek állnak rendelkezésre. A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. által támogatott Cégkassza Podcast legújabb epizódja éppen ezért értékes betekintést nyújt a hazai kkv-k jövőbeli kilátásaiba és kihívásaiba, amiben garanciaintézmények a jövőben is kulcsszerepet játszanak. A teljes epizód megtekinthető az alábbi linken keresztül:

https://www.youtube.com/watch?v=7XkRmaHryCo&ab_channel=GarantiqaHitelgarancia

Támogatott tartalom

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 13., 20:13
Megszűnik a munkáltatók általános kötelezettsége, hogy a munkavállalókat munkaköri alkalmassági vizsgálatra küldjék, kivéve a jogszabályban előírt munkakörök esetében. Ezáltal ugyan csökkennek a felek adminisztrációs terhei, azonban a munkáltatók továbbra is felelősek a biztonságos munkavégzési körülmények biztosításáért – hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédei.
2024. 09. 12., 11:12
Az előző évi, rekordmértékű, 21 százalékos emelkedést követően 2023-ban a lakásépítési költségek „mindössze” 14 százalékkal emelkedtek éves összevetésben – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.